Matcha. Jak smakuje japońska zielona herbata?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 12:20
Matcha to zielona herbata o intensywnym aromacie i smaku, która ma sprzyjać poprawie koncentracji czy redukcji tkanki tłuszczowej. - Jeśli pracujemy intensywnie, warto ją pić nawet codziennie - tłumaczył bloger Rafał Przybylok.
Matchazdjęcie ilustracyjne
Matcha/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Deenida

Matcha to w tłumaczeniu po prostu "herbata w proszku". Ma bardzo charakterystyczny, intensywnie zielony kolor. - Zieloność tej zieleni to cecha charakterystyczna i rozpoznawcza tej herbaty, a jednocześnie to, co może nam posłużyć do oceny jej jakości. Nasz rynek zalany jest chińską wersją tego napoju, tymczasem ten kolor wynika ze sposobu obrabiania liści - mówił w Czwórce Rafał Przybylok. Krzewy herbaciane, z których będą zebrane liście, są ocieniane specjalnym dachem na trzy tygodnie przed zbiorem. - Herbata wytwarza więcej chlorofilu. Chińskie wersje bywają niezacieniane, więc tracimy charakterystyczny kolor, są bardziej zółtawe - mówił ekspert. 

Oprócz naparów zielony proszek wykorzystuje się też jako dodatek do ciast, lodów, makaronu. Jak podkreślał gość Czwórki, matcha wpływa pozytywnie m.in. na przyspieszenie metabolizmu i zmniejszenie tkanki tłuszczowej, poprawia koncentrację czy przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia się komórek, a dodatkowo pobudza, zwiększa energię i wytrzymałość. - Zawarta w matchy kofeina pobudza, ale obecność L-teaniny, aminokwasu o właściwościach relaksujących, łagodzi i wydłuża jej działanie, dlatego niektórzy miłośnicy tego typu naparu traktują matchę po prostu jako zamiennik kawy. To coś, co można polecić każdemu, kto pracuje intensywnie - podkreślał Rafał Przybylok. - Codzienna porcja matchy jest dobrym rozwiązaniem.

Sprawdź także:

Odznacza się ona niezwykle charakterystycznym, intensywnym smakiem. - W matchy mogą się pojawić nuty smakowe, do których nie przywykliśmy, m.in. nuty morskie, jak algi, ryby czy umami, kojarzone w Polsce bardziej z potrawami niż napojami - wyliczał Rafał Przybylok.

Posłuchaj
17:58 czwórka nnż matcha 2022_08_06-17-14-25.mp3 Dlaczego matchę warto pić codziennie i jak właściwie ją przygotować? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Matcha od stuleci ściśle związana z japońską tradycją i kulturą jest uznawana za jeden z najcenniejszych rodzajów herbaty pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni. Przygotowanie naparu gotowego do picia jest dość złożone, wymaga także specjalnych akcesoriów. - Do ceremonii herbacianej potrzebujemy tego sporo, jednak wersja minimum to po prostu japońska miotełka i duża czarka, w której przygotujemy matchę - mówił ekspert. - Najważniejsze jest to, by właściwie rozprowadzić proszek w wodzie. Roztrzepujemy ją w naszej czarce. Jest ona spora, ale zalewamy ją niewielką ilością wody - wymieniał gość Czwórki. Jak tłumaczył, jako zamienników dla profesjonalnych japońskich sprzętów można używać shakerów, blenderów, spieniaczy do mleka czy wręcz po prostu... widelca. 

Zobacz także:

Na świecie istnieje bardzo wiele najróżniejszych rodzajów herbat, które w zależności od gatunku mają określone działanie. Możemy wyróżnić herbaty czarne, zielone, białe, czerwone, niebieskie i żółte. W Polsce w miesiącach zimowych chętnie sięgamy po odmiany czarne, doprawione kardamonem, goździkami, na sposób indyjski. Latem zaś króluje herbata zielona - bardzo orzeźwiająca. - Matcha nie jest oczywiście jedyną na świecie zieloną herbatą, dostępną w sproszkowanej formie, ale z pewnością najbardziej popularną - podkreślał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Rafał Przybylok (portal Czajnikowy.pl)

Data emisji: 05.08.2022 

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

"Zamień sól na zdrowie". Jak ograniczyć spożycie soli?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:45
- Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i czosnek - te przyprawy wzbogacą smak potraw, a jednocześnie pomogą nam ograniczyć spożycie soli - mówiła dietetyk kliniczny Marta Woźniak. 
rozwiń zwiń