Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/P Maxwell Photography

ekologia smog1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

W czasie pandemii coraz więcej osób szuka sposobu na zdrowe odżywianie. Badania wykazują, że dobrze zaplanowana dieta wegańska może nieść nie tylko wymierne korzyści zdrowotne, ale i spore oszczędności. - Rodzina śmieje się, że łatwiej mnie wyżywić niż ubrać - opowiada dietetyk Hanna Stolińska, która prywatnie już od kilku lat jest na diecie wegańskiej. - W sklepie kupuję marchewki, selery, pietruszki, inne warzywa korzeniowe. Ich ceny są groszowe w porównaniu z cenami mięsa - podkreśla.

Posłuchaj
03:43 Czwórka/pierwsze słyszę weganizm ceny 13.01.2021.mp3 Ile kosztuje dieta wegańska i dlaczego warto jej spróbować? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Monika Mrozowska 1200.jpg
Monika Mrozowska radzi jak gotować, by nie marnować

Podobnego zdania jest aktorka Magdalena Dębicka. - Kiedyś tofu było produktem premium, dziś jednak jest dostępne w wielu sklepach. Ser wegański jest nie tylko pyszny, ale i dużo tańszy - podkreślała artystka. Potwierdzenie tych słów znajdujemy w wynikach brytyjskich badań, według których weganie wydają średnio o 40 proc. mniej na żywność niż osoby, które jedzą mięsne potrawy. - Jeśli kupujemy gotowe potrawy dostępne na rynku - to jest oczywiście bardzo drogie. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne przygotowywanie dań z produktów roślinnych, własnoręczne komponowanie składników od podstaw, będzie to zdrowa i tania dieta - podkreślała dietetyk Hanna Stolińska. 

Posłuchaj także:

Rozpoczęcie diety roślinnej u osób, które przez większość życia jadły mięso i produkty mleczne, może doprowadzić do istotnych zmian w organizmie. - Dieta roślinna niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych: weganie żyją dłużej średnio o 7 lat, mają lepszą skórę, włosy, paznokcie, szybciej regenerują się po aktywności fizycznej. Są mniej podatni na choroby układu krążenia, czy cukrzycę, albo nowotwory i inne choroby cywilizacyjne - wymieniała ekspert. - Pamiętajmy jednak, że choć korzyści jest wiele, podstawą jest oczywiście dobre zbilansowanie diety. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik 

Data emisji: 13.01.2021

Godz. emisji: 06.15

kd

Czytaj także

Satelita z puszki po napoju? Uczniowie z Warszawy będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:11
CanSat to międzynarodowy konkurs polegający na stworzeniu autorskiej mini-satelity z puszki po napoju mogącej wykonać różne pomiary w trakcie spadku z wysokości kilku kilometrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy inteligentne radio pożyczy sobie nieużywaną częstotliwość?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:20
Dla nowych systemów łączności komórkowej, telewizyjnej, radiowej zaczyna brakować częstotliwości. Sprawdzamy czy można "pożyczyć" nieużywane pasmo w momencie, kiedy nie jest potrzebne właścicielowi. 
rozwiń zwiń