Parkingi podziemne - świetna, choć unikana, alternatywa
Nowe parki, zielone skwery, pasy zieleni z pewnością mogą poprawić komfort życia w mieście. Jednak nie zawsze jest na nie miejsce. Jak się okazuje zarówno infrastruktura "zielona", jak i "szara" mogą wpływać na poprawę warunków, w których żyjemy.
08:07 czwórka top 09.06.2021 trawniki.mp3 Jak walczyć z upałami w miastach, jak sadzić zieleń tam, gdzie nie ma już miejsca? (TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)
Jak pogodzić zieleń z betonem?
- Mówi się, że miasto składa się z dwóch rodzajów infrastruktury: szarej i zielonej - wyjaśnia Marzena Suchocka z Katedry Architektury i Krajobrazu SGGW w Warszawie oraz Instytutu Miast i Regionów. - Ta infrastruktura szara to cały beton, wszystkie instalacje, sieci, cała część inżynieryjna, budynki, a zielona to cała przyroda. Obie są nam niezbędne do komfortu życia. Mówimy o dobrostanie mieszkańców miast, o "well being". Obie formy muszą dobrze funkcjonować - dodaje.
Mówi się o tym, że aby miasto dobrze funkcjonowało, a ludzie żyli szczęśliwie, potrzebujemy w mieście 35 procent pokrycia koronami drzew. Jesteśmy to w stanie zrobić , ale musimy się trochę nagłowić Marzena Suchocka
W rzeczywistości nie jest tak dobrze. W miastach ze stali i betonu panoszy się infrastruktura szara. - To się dzieje kosztem zieleni, kosztem drzew, dlatego pracujemy nad tym, żeby mieć całą potrzebną szarą infrastrukturę - drogi, parkingi, a jednocześnie wystarczająco dużo tej zielonej - dodaje.
Polskie miasta są w europejskiej czołówce w kontekście udziału terenów zielonych w powierzchniach miast. Mówi się nawet, że w Koszalinie, Zielonej Górze czy Kielcach ten odsetek wynosi niemal 70 procent. Niestety te wartości bywają zawyżane - do powierzchni miast zaliczane są np. obszary leśne znajdujące się na dalekich przedmieściach.
Betonoza - rewitalizacja po Polsku
Aktualne obliczenia wskazują, że w kwestii zieleni znacznie gorzej jest w ścisłych centrach miast, przy wąskich uliczkach, ścianach kamienic. Tam trudno o miejsca na nowe nasadzenia.
- Drzewo na dachu, zielona ściana, zielona fasada - to wszystko są dobre pomysły, jesteśmy na "tak", ale są to rozwiązania trudne i drogie, łatwiej jednak zejść do poziomu - np. przy drogach, przez różne sposoby modyfikacji, podbudowy nawierzchni, można sadzić drzewa - ocenia specjalistka. - Dziś idziemy w stronę optymalizacji tego procesu, żeby to było powszechne, łatwe do zastosowania i w miarę dostępne finansowo - dodaje.
Każda roślinność w mieście jest na wagę złota, bo będzie obniżać temperaturę, pochłaniać zanieczyszczenia, spowoduje, że będziemy zdrowsi Marzena Suchocka
Porowate parkingi - przeciwko zalaniom
Wg prognoz naukowców to właśnie duże miasta są i będą najbardziej narażone na skutki globalnego ocieplenia. Dlatego w walce ze zmianami klimatycznymi coraz częściej pojawiają się nowatorskie rozwiązania mające powstrzymywać skutki podnoszących się temperatur. Jednym z tych pomysłów są parkingi, na których asfalt można zastąpić przestrzenią aktywną biologicznie.
- Mamy duży problem z małą retencją wody - woda szybko spływa do burzowych instalacji, nie wsiąka w nawierzchnię, powoduje to mnóstwo problemów i koszty, odszkodowania przy zatopieniach podtopieniach - mówi Marzena Suchocka. - Wszelkiego rodzaju porowate powierzchnie czy chłonne powierzchnie, kratki na parkingach, porowaty asfalt i beton, mogą pomóc w tym procesie. W takie pory woda wsiąka, wnika w podbudowę nawierzchni, w glebę, korzystają z niej drzewa, a potem drzewa wyparowując wodę chłodzą powietrze - wyjaśnia.
Jedno duże drzewo wyparowuje 350 litrów wody na godzinę w upalny dzień. To realne ochłodzenie naszego otoczenia. Dzięki temu nie żyjemy w upalnych 35 stopniach, a w komfortowych 28 Marzena Suchocka
Dziś naukowcy, włodarze miejscy, aktywiści starają się wprowadzać rozwiązania, które doprowadzą do pokrycia 35 procent powierzchni miasta koronami drzew, a co za tym idzie poprawienia komfortu życia mieszkańców.
Sprawdź także:
Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy
Rozmówczyni Macieja Wójcika zwraca również uwagę na nowoczesne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w ciasnych centrach miast. - Zwykłe płyty chodnikowe można zastąpić tymi oczyszczającymi powietrze, porowatymi - opowiada. - Taki chodnik wygląda, jak każdy inny, ma małe otworki, pory, przez które woda wnika do gleby - wyjaśnia. - Ale i szara infrastruktura może działać na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Fasady pomalowane na biało dużo mniej się nagrzewają. Ale to jednak zieleń, duże drzewa najlepiej tu działają - dodatkowo mają na nas pozytywny wpływ psychologiczny, a dzięki nim woda nie zalewa nam garaży - dodaje.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowcz
Materiał przygotował: Maciej Wójcik
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 18.19
pj