Studia humanistyczne - co dają?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 15:50
17 listopada przypada Dzień Studenta, sprawdzamy, jak to jest być studentem w Polsce i jak do zawodowego startu przygotowują studia humanistyczne.
Studia powinny dawać nam szerokie horyzonty
Studia powinny dawać nam szerokie horyzontyFoto: shutterstock/Matej Kastelic

W roku akademickim 2020/21 na polskich uczelniach studiowało milion 218 tysięcy studentów. Z okazji Dnia Studenta, który wypada 17 listopada, nasza reporterka Weronika Puszkar, sprawdza, jak się studiuje młodym ludziom i czy są zadowoleni z wybranych przez siebie kierunków.

- Studiuję politykę społeczną. Uważam moje studia za bardzo praktyczne - mówi jedna z uczestniczek sondy Czwórki. - Myślę, że dobrze wybrałam i jest to coś, co mnie interesuje. Tematyka jest różnorodna i ciekawa. Wiążę z tym kierunkiem swoją przyszłość.

- Studiuję prawo i jestem trochę rozczarowany. Jestem na pierwszym roku i teraz zajmujemy się czystą teorią - opowiada pytany student. - Większość przedmiotów mija się kompletnie z moimi zainteresowaniami. Może byłbym bardziej zadowolony z innego kierunku, ale staram się przebrnąć przez pierwszy rok, a potem zobaczymy.


Studia humanistyczne i kompetencje przyszłości

Zdarza się też tak, że w trakcie nauki studenci decydują się na zmianę studiów. Nie zawsze da się od razu dobrze trafić, więc warto sobie dać szansę. Do wyboru studiów humanistycznych namawia Agata Kaczmarska - Chief People Officer, dentsu Polska & CEE.

- Czasem istotne jest zrobienie kroku do tyłu. W świecie, który jest zmienny, ważne jest, wybierając studia, sprawdzić, czy przygotują nas do tzw. kompetencji przyszłości. Osoby, które obecnie studiują, będą miały szansę pracować w zawodach, o których istnieniu jeszcze nie wiemy - tłumaczy. - Z tego punktu widzenia ważne jest, żeby spojrzeć na to, czy studia nauczą nas krytycznego myślenia, czy nauczą nas współpracy w środowisku międzykulturowym i czy zapewnią nam interdyscyplinarność. To mogą zapewnić studia humanistyczne, studia inżynierskie niosą duży ładunek specjalizacji.

Zobacz także:

Ważna samoświadomość

Rozmówczyni Weroniki Puszkar przekonuje, że przy wyborze uczelni i kierunku nie zawsze najważniejsze są rankingi, ale program studiów. Ważne jest też, jak studiujemy. - Studia to moment, w którym powinniśmy dodefiniować siebie. Najważniejszą kompetencją, jaką powinniśmy nabyć, jest samoświadomość: kim jestem, w czym jestem dobry, co chciałbym robić w życiu - zauważa gość Czwórki. - Zawody tak zmieniają charakter, że warto sobie odpowiedzieć na pytanie, co chciałbym robić i jaki mieć wpływ na rzeczywistość. Studia to czas eksperymentowania i doświadczania.

Według badań ok. 40 procent studentów, którzy zmieniają kierunek lub rzucają studia, to studenci kierunków humanistycznych. Nie zawsze od razu trafi się właściwie. Czasem przy wyborze kierunku studenci kierują się programem, który brzmi interesująco, jednak nie jest prawdziwym obszarem ich pasji. Kierunków jest wiele, a powstaje ich coraz więcej, więc wybór jest duży.

– Studia powinny dawać nam szerokie horyzonty, gdy rzeczywistość jest nieprzewidywalna, to lepiej mieć więcej kompetencji w zanadrzu. Pozwala to szybciej reagować na zmiany na rynku pracy, niż posiadając wąską specjalizację - mówi Agata Kaczmarska. - Trochę obawiałabym się wyspecjalizowanych wyborów tuż po liceum, bo są obarczone wyższym ryzykiem błędu.


Posłuchaj
14:38 CZWORKA/Strefa Studenta - studia humanistyczne 15.11.2022.mp3 Agata Kaczmarska z dentsu Polska & CEE o studiach humanistycznych (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Specjalistka zauważa, że specjalizacje są ważne, ale jeśli chcemy iść dalej w ścieżce kariery, także istotne są kompetencje interdyscyplinarne i interpersonalne. Dzięki nim możemy zostać szefem dużego projektu, managerem bądź liderem. - Na wyższych szczeblach takie umiejętności są wyznacznikiem sukcesu - tłumaczy gość audycji. - Studia humanistyczne mówią o tym więcej. Jednak gdybyśmy uzupełnili studia humanistyczne o wiedzę technologiczną, a studia ścisłe o elementy kompetencji przyszłości, to mielibyśmy piękne uzupełnienie. Nie musielibyśmy być w kontradykcji.


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Agata Kaczmarska (Chief People Officer, dentsu Polska & CEE)

Data emisji: 15.11.2022

Godz. emisji: 14.15

aw/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak studiować za granicą? Dowiecie się na Elab Education Expo

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 20:30
Jeżeli marzycie o nauce za granicą, możecie się zapoznać z ofertą zagranicznych uczelni podczas Elab Education Expo. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń