Medycyna - wszystko, co warto wiedzieć o tym kierunku studiów

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 07:30
O medycynie - już od wielu lat - mówi się, że to najtrudniejszy kierunek studiów. Wymagający, czasochłonny i często wyczerpujący emocjonalnie. Czy tak jest naprawdę?
Nauki na studiach medycznych jest dużo. Trzeba też uczyć się trochę inaczej niż w szkole średniej.
Nauki na studiach medycznych jest dużo. Trzeba też uczyć się trochę inaczej niż w szkole średniej. Foto: Shutterstock

Medycyna to także jeden z kierunków, który nadal kojarzy się z prestiżem. Dostać się jest trudno, niełatwo te studia też skończyć. Egzaminy, praktyki i specjalizacja już po ukończeniu studiów sprawiają, że do końca docierają tylko najlepsi. Później trudności też nie brakuje. - Największą gratyfikacją jest wdzięczność pacjenta - mówił w Czwórce lekarz psychiatra Piotr Matyja i dodawał, że bywa naprawdę ciężko. - Trudno jest utrzymać pełną koncentrację np. podczas 24 godzinnego, świątecznego czy weekendowego dyżuru, a znam przypadki lekarzy, których dyżur trwał nawet 72 godziny. I nie wynika to wyłącznie z chęci zarobku. Tak skonstruowany jest system.

Studia medyczne wybierają przeróżni ludzie, jak się okazuje nie tylko ci, którzy jako dzieci z zabawkowym stetoskopem i strzykawką leczyli pluszowe misie. Zdarza się też tak, że studenci medycyny w szkole średniej nie byli nawet w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. - Na studiach medycznych najfajniejsze jest to, że nagle rzeczy nieoczywiste stają się oczywiste. Jesteśmy w stanie zrozumieć otaczające nas procesy, ludzi. Nareszcie fakty z przeszłości są jasne - tłumaczyła Kinga Dziobiak. - Najtrudniejsze zaś, to towarzyszący nam obezwładniający stres. On dotyczy nas wszystkich. Każdy z nas skupia się na swoim celu i do niego dąży.

Czy to rzeczywiście bardzo wymagający kierunek? Jakie są przedmioty i który jest najciekawszy? Ile osób rezygnuje z medycyny i dlaczego? Który rok jest najtrudniejszy? Na wszystkie pytania odpowiedzą studentki Wydziału Lekarskiego WAM.

***

Na "Strefę studenta" - we wtorek (18.04), o godz. 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka studia medycyna
Czytaj także

"Skonsultuj się z farmaceutą". Kim są ludzie, których spotykamy w aptekach?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 17:57
- Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków w aptece. Jako przedstawiciele tego zawodu musimy mieć wiedzę właściwie o każdym rodzaju środków medycznych, możemy też rozwijać się w firmach farmaceutycznych i projektować medykamenty - mówili studenci Julia Górnicka i Krzysztof Górecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interaktywna platforma dla studentów medycyny. By uczyć się łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 10:47
Weronika Gromek, Maja Czerniachowska i Oliwia Kaczmarczyk, studentki kierunku lekarskiego, wzięły sprawy w swoje ręce i w czasie lockdownów zaczęły tworzyć treści, które pomagają w nauce studentom medycyny. Cała opracowana przez nie wiedza trafiła na interaktywną platformę. 
rozwiń zwiń