Interaktywna platforma dla studentów medycyny. By uczyć się łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 10:47
Weronika Gromek, Maja Czerniachowska i Oliwia Kaczmarczyk, studentki kierunku lekarskiego, wzięły sprawy w swoje ręce i w czasie lockdownów zaczęły tworzyć treści, które pomagają w nauce studentom medycyny. Cała opracowana przez nie wiedza trafiła na interaktywną platformę. 
Trudne medyczne zagadnienia na interaktywnej platformie medocation.com wyjaśniane są w przystępny sposób
Trudne medyczne zagadnienia na interaktywnej platformie medocation.com wyjaśniane są w przystępny sposób Foto: Komsan Loonprom/Shutterstock.com

- Studiując medycynę, w planie mamy kilka przedmiotów, które mogą doprowadzić do nieprzespanych nocy. To np. farmakologia czy patologia - mówi Weronika Gromek, studentka czwartego roku kierunku lekarskiego, współautorka youtubowego kanału "Medoo" oraz współtwórczyni interaktywnej platformy medocation.com. - Każdego z nas, kto chce zostać lekarzem, czeka 6 lat studiów, 13 miesięcy stażu, a potem możemy rozpocząć rezydenturę, czyli pracować jako lekarz rezydent - dodaje. 

Droga do zostania lekarzem nie jest łatwa. Zwykle biurka studentów medycyny pełne są opasłych książek i notatek. To był jeden z powodów, dla którego studentki medycyny zdecydowały się stworzyć interaktywną platformę do nauki. - Na naszej platformie streszczamy setki czy nawet tysiące stron podręczników. Tworzymy taką inteligentną aplikację, na ten moment webową, a w przyszłości mobilną, która przygotowuje studenta do podboju medycznego świata - podkreśla gość Mateusza Kulika. - Planujemy ułatwić naukę najtrudniejszych przedmiotów. Dobrze przygotowany student to w przyszłości wykwalifikowany lekarz, a co za tym idzie - zdrowy pacjent. 

Na kanale "Medoo" studentki tworzą filmy, w których objaśniają medyczne zawiłości. - Na naszej platformie gromadzimy wszystkie opracowane materiały, by łatwiej się uczyć. Dzięki nim student nie musi czytać tysięcy stron podręcznika, by zrozumieć jakiś aspekt, bo my tłumaczymy to w przystępny sposób - wyjaśnia gość Czwórki. - Tworzymy własne grafiki, schematy. Udostępniamy je na YouTubie czy Instagramie oraz na grupie na Facebooku. 


Posłuchaj
08:09 czwórka top 11.04.2023.mp3 Weronika Gromek opowiada o interaktywnej platformie dla studentów medycyny (TOP/Czwórka)

 

Medyczna platforma z pandemii

Weronika Gromek, Maja Czerniachowska i Oliwia Kaczmarczyk wciąż same są studentami. Weronika Gromek dodaje, że są też studentkami tzw. pokolenia covidowego - część ich edukacji odbyła się w sposób zdalny lub częściowo zdalny. - W 2020 roku wymyśliłyśmy akcję powtórkową dla studentów I roku. Był to trudny czas, nie mieliśmy dostępu do prosektorium ani do żadnej medycznej, uniwersyteckiej jednostki - wspomina. - Nasza akcja okazała się sukcesem. Doceniło nas Biuro Parlamentu Europejskiego w kampanii "Europejczycy przeciw COVID-19". Do tej pory przeprowadziłyśmy trzy akcje głównie przez platformę YouTube. Dołączyło do nas tysiące studentów.

Od 2020 roku studentki gromadzą opracowania, wykłady, grafiki, schematy. Platforma medocation.com powstała właśnie po to, by zebrać całą wygenerowaną przez nie wiedzę, wszelkie treści. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Mamy ponad 160 tysięcy wyświetleń filmów, 5 tysięcy subskrypcji - zdradza Weronika Gromek. - Ludzie chcą przyswajać wiedzę w atrakcyjny sposób. Nowe pokolenia dużo krócej utrzymują uwagę na różnych zagadnieniach. Musimy im stworzyć nowy świat do nauki, by też byli dobrymi lekarzami - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Weronika Gromek (współautorka interaktywnej platformy medocation.com)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 18.15

pj

Czytaj także

Platforma "pierwszej pomocy". Aplikacja dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 20:20
Łódzki start-up stworzył aplikację, która łączy potrzebujących pomocy seniorów z osobami, które chcą taką pomoc świadczyć. Jak przekonują twórcy SeniorApp usługa jest bezpieczna i odpowiada na potrzeby współczesnego świata.
rozwiń zwiń