Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
Audio
  • Jak działają mikrofalówki i czy produkty, które w nich podgrzejemy stają się szkodliwe dla naszego zdrowia? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mikrofalówka
MikrofalówkaFoto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

odświeżacz powietrza zapach 1200.jpg
Domowe gadżety, które trują nas bardziej niż smog

Pierwsze kuchenki mikrofalowe powstały już w latach 40. ubiegłego stulecia. Ważyły ok 300 kg, były ogromne i potrzebowały specjalnych urządzeń chłodzących. - Fizyk Pierce Spencer podczas swoich badań zauważył, że po pewnym czasie podgrzewa mu się w kieszeni batonik - opowiadał o tym wynalazku Jerzy Lemański z Muzeum Techniki i Przemysłu. - Okazało się, że są fale, które poruszają cząsteczki wody zawartej w danych produktach i to je finalnie podgrzewa - tłumaczył.

Niemal 80 lat później w nowoczesnych kuchenkach wciąż wykorzystywana jest ta sama technologia. Jak przekonuje ekspert, zmiany zaszły jednak w konstrukcji sprzętu, a bardzo ważną rolę w podgrzewaniu odgrywa m.in. siateczka, umieszczona od wewnątrz na drzwiczkach. Do czego służy? I jakie witaminy mikrofale odbierają m.in. podgrzewanym dzięki nim owocom? O tym w nagraniu audycji.

W programie rozmawialiśmy także z młodymi wynalazcami. Michał Zwierz i Jakub Jędrzejewski wymyślili, jak wykorzystać fale mikrofalowe do budowy silnika. Może zasilić wszystko: od samochodów po turbiny, a przy tym jest ekologiczny i cichy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/jsz

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pudełko w pudełku", czyli tajemnice akustyków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 18:20
- W moim zawodzie chodzi o to, by dźwięk był słyszalny tam, gdzie ma być słyszalny i niesłyszalny tam, gdzie tego nie chcemy - mówił Marcin Zastawnik, akustyk i realizator dźwięku. I zdradzał w Czwórce, jak to zrobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń