Gdańsk to nie tylko Neptun. Zajrzyj do Stoczni, Brzeźna i Dolnego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 13:30
Historię tego miasta można poznać, przyglądając się… kaflom olbrzymiego XVI-wiecznego pieca. Czas odmierza tu wiekowy zegar astronomiczny, a uważni turyści usłyszą, spacerując między kamieniczkami, szum fal.
Stare Miasto w Gdańsku.
Stare Miasto w Gdańsku.Foto: Pawel Uchorczak/Shutterstock.com

Szum fal i muzyka organowa

Jednym z głównych punktów turystycznych Gdańska jest archikatedra oliwska - najdłuższy kościół w Polsce, z najsłynniejszymi organami w kraju. - Instrument został zbudowany w XVIII wieku i gra do dziś, choć przeszedł kilka renowacji i modernizacji - opowiada autorka audycji Martyna Matwiejuk. - Podczas I wojny światowej z organów wymontowano część piszczałek i je przetopiono, po II wojnie instrument wymagał gruntownego remontu, ale jest tam do dziś i przyciąga tłumy turystów. W archikatedrze od wielu lat odbywa się festiwal muzyki organowej, ale można ją tam usłyszeć właściwie każdego dnia.   

"Whynotgdansk": Brzeźno, Stocznia i bursztyny

Z centrum Gdańska dostaniemy się na plażę autobusem - to zaledwie kilka przystanków. Ewa, twórczyni bloga "Whynotgdansk", do swoich ulubionych miejsc w Gdańsku zalicza Brzeźno. - Jest tam piękna, szeroka plaża i piękne, białe klimatyczne molo, na które, w odróżnieniu od sopockiego, wstęp jest darmowy. Wzdłuż plaży ciągnie się także promenada oraz ścieżka rowerowa - opowiada. - Drugim ulubionym miejscem jest dla mnie park Oliwski, który wyróżnia się roślinnością i ma przecudny klimat. Znajduje się tam również czynna od niedawna palmiarnia. Chętnie wracam też na ulicę Mariacką, wąską, klimatyczną, otoczoną kamienicami i śmiało można powiedzieć, że wypełnioną bursztynami, bo tam znajduje się najwięcej sklepów jubilerskich sprzedających "perły Bałtyku".

Żeby uciec przed turystycznym zgiełkiem i hałasem, gdańszczanie wybierają się do Stoczni. - Tam można coś zjeść i wypić, i posłuchać dobrej muzyki - dodaje blogerka. 

Zobacz także:

"Gdańskie opowieści" Szymona

Szymon - twórca instagramowego i facebookowego bloga "Gdańskie opowieści" - zainteresował się Gdańskiem, kiedy dowiedział się, że to w tym mieście urodziła się jego babcia. W trakcie studiów zaczął o nim pisać w mediach społecznościowych, a w trakcie pandemii „z kopyta ruszył” z Instagramem. - Dolne Miasto Gdańsk nie cieszy się takim zainteresowaniem wśród turystów, ale dla mnie ma wartość sentymentalną, bo dużo czasu tam spędzałem, kiedy byłem mały. Jestem fanem starego, niezniszczonego przez wojnę i niewyremontowanego Gdańska i takie właśnie jest Dolne Miasto. Są tu oryginalne czynszowe kamienice, stary szpital, a nawet fortyfikacje z czasów potopu szwedzkiego - opowiada. - Wystarczy kwadrans spacerem od pomniku Neptuna, żeby znaleźć się w innym świecie - dodaje.  

Posłuchaj
16:02 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - gdansk 08.10.2022.mp3 Gdańsk poza szlakami - blogerzy polecają najbardziej interesujące miejscówki (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 08.10.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

Malmö: "ohydne" jedzenie, najdłuższy most i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 14:20
Malmö jest stolicą Skanii - historycznej krainy szwedzkiej, która nie tak dawno jeszcze należała do Danii. Miasto liczy ponad 300 tys. mieszkańców, a jego nazwa oznacza "kopczyki piasku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najdłuższe lato, najwięcej kanałów i największy ssak. Jesteśmy w Göteborgu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 12:50
To tutaj najdłużej trwa szwedzkie lato, bo aż 144 dni, a miasto najlepiej zwiedzać z poziomu łódki. To "mały Amsterdam" i "mały Londyn", czyli Göteborg, jakiego nie znacie. 
rozwiń zwiń