Kopenhaga - miasto zielonej energii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 13:20
Najbardziej ekologiczne miejsce w Europie można zwiedzać zielonym szlakiem. - Na trasie jest m.in. miejski zielony dach, czyli ogród o powierzchni ponad 7 tys. m2 na szczycie Biblioteki Narodowej - mówi duńska przewodniczka.
Audio
  • Reportaż Katarzyny Kornet "Zielona Kopenhaga" (Reportaż/Czwórka)
Ekologiczne hotele, powszechny dostęp do organicznej żywności, przedmioty codziennego użytku powstałe na drodze recyklingu oraz miejsca, które wpisują się w krajobraz wiejski, a nie miejski - taka jest Kopenhaga
Ekologiczne hotele, powszechny dostęp do organicznej żywności, przedmioty codziennego użytku powstałe na drodze recyklingu oraz miejsca, które wpisują się w krajobraz wiejski, a nie miejski - taka jest KopenhagaFoto: Glow Images/East News

W Kopenhadze jest także najbardziej rozwinięta kultura jazdy na rowerze. - Dziennie 35 tys. kopenhażan, czyli ponad połowa mieszkańców tego miasta, pokonuje drogę do pracy czy do domu właśnie na dwóch kołach - opowiada rozmówczyni Katarzyny Kornet.

Wszystkie zastosowane w mieście ekologiczne rozwiązana mają jeden cel - całkowitą redukcję emisji dwutlenku węgla. - Chcemy to osiągnąć do 2025 roku. Wtedy to Kopenhaga będzie najlepszym miejscem na ziemi pełnym zielonej przestrzeni - przekonuje przewodniczka.

Z drugiej strony Duńczycy produkują najwięcej śmieci na jednego mieszkańca. Bohaterowie reportażu tłumaczą, jak utylizuje się tam odpady i dlaczego Duńczycy zmuszeni są do walki z konsumpcjonizmem.     

***

Tytuł reportażu: "Zielona Kopenhaga"

Autorka reportażu: Katarzyna Kornet

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia

kul/mg

Czytaj także

Dania - tanie studia w drogim kraju

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 19:00
Studenci w Danii uczą się autoprezentacji, obrony własnych opinii i praktycznego zastosowania teorii. Możesz do nich dołączyć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Danii - ekologia i współpraca z biznesem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 10:00
Duńscy studenci jeżdżą na rowerach i segregują śmieci. Podczas zajęć ściśle współpracują z firmami i przygotowują dla nich biznesplany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpital dla słoni na Sri Lance. Tu zwierzęta mają swój dom

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 08:00
Sri Lanka to kraj, w którym na jednego człowieka przypada… najwięcej słoni na świecie. Tamtejszy szpital dla tych zwierząt odwiedziła reporterka Czwórki Katarzyna Kornet.
rozwiń zwiń