Nowe Technologie

Challenge, czyli internetowe wyzwanie. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 11:45
Na ekranie monitora pojawia się ogniowa wróżka, która mówi: "O północy wstań z łóżka, wypowiedz magiczne słowa (...), idź do kuchni, włącz na kuchence gazowej wszystkie palniki, ale nie podpalaj ich, i idź spać. Magia gazu przyjdzie do ciebie w czasie snu. Rano zostaniesz wróżką". To jeden z tzw. challenge'ów dla dzieci, który pojawił się w internecie. Inne to na przykład zrobienie selfie w niebezpiecznym miejscu albo pomysł zniknięcia na 48 godzin i zrobienia wokół tego jak najwięcej szumu. Takie niebezpieczne wyzwania są niestety wśród dzieci i młodzieży popularne. Jak z tym walczyć? Co powinni zrobić rodzice, aby ustrzec dziecko przed zagrożeniem?
Dzieci przeważnie łatwo ulegają wpływom i chcąc zaimponować rówieśnikom biorą udział w internetowych wyzwaniach. Rolą rodzica jest zachowanie czujności i rozmowa z dzieckiem o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Dzieci przeważnie łatwo ulegają wpływom i chcąc zaimponować rówieśnikom biorą udział w internetowych wyzwaniach. Rolą rodzica jest zachowanie czujności i rozmowa z dzieckiem o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.Foto: Shutterstock/Gladskikh Tatiana
  • Internetowe wyzwania (challenge'e) są od lat popularne wśród dzieci i młodzieży. Ich idea polega na wrzucaniu do internetu filmów lub zdjęć przedstawiających osoby, które usiłują sprostać różnym zadaniom.
  • Niektóre challenge'e zamieszczane w mediach społecznościowych to nieszkodliwe zabawy, ale zdarzają się również takie, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu.
  • Jak podkreśla w audycji "Cztery pory roku" ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, rodzice powinni zwracać uwagę na sygnały mogące świadczyć o tym, że ich dzieci angażują się w tego typu wyzwania, i właściwie reagować. 

- To tak naprawdę nasza rola, czyli osób dorosłych, żeby zachować czujność - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ekspert wyjaśnia, że rodzic nie tylko powinien wiedzieć, co dziecko robi w internecie, ale także stworzyć przestrzeń na wspólne bycie z dzieckiem w sieci. 

Posłuchaj
08:06 PR1_mp3 2024_02_07-09-44-51.mp3 Internetowe challenge'e. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Może będziemy mieli okazję zobaczyć razem z dzieckiem taki challenge, kiedy będziemy przeglądali wspólnie internet. Wówczas będziemy w stanie to skomentować i powiedzieć, że to może być niebezpieczne, że to może się zakończyć czymś złym. Dajemy sobie możliwość zareagowania - zaznacza gość Agnieszki Kunikowskiej. 

Internetowy challenge - niebezpieczna zabawa w sieci

Zdaniem eksperta, rolą rodzica jest także kontrolowanie tego, do jakich treści w internecie dziecko ma dostęp. - Jeśli chodzi o młodzież, to wiadomo, że tutaj nie mamy takich możliwości, by zapanować nad wszystkim, co oglądają, ale możemy edukować i rozmawiać - radzi Maciej Kępka. - Wyjaśniać, że mogą być rzeczy niepokojące w internecie i jeżeli coś takiego się tam pojawi, to dziecko może do nas przyjść i nam o tym powiedzieć - dodaje. 

- Często prostą receptą jest duża uważność. Jeżeli dziecko nagle potrzebuje na przykład dużej ilości cynamonu (jedno z popularnych wyzwań polega na wzięciu do ust pełnej łyżki cynamonu, połknięciu i wytrzymaniu minuty bez popijania - przyp. red.), to może warto się zastanowić dlaczego - wyjaśnia ekspert. - Może nagle pojawi się coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. My najlepiej znamy nasze dziecko - podkreśla i dodaje, że warto być zainteresowanym, ale jednocześnie nie traktować tego, co się dzieje w internecie, jako "jednej wielkiej głupoty" albo jednego wielkiego zagrożenia. 

Śmiertelnie niebezpieczne wyzwania z internetu 

Niestety nie wszystkie wyzwania pojawiające się w mediach społecznościowych są jedynie niewinną rozrywką. Internetowe challenge'e mogą przybrać czasem niezwykle groźną formę i stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia osób biorących w nich udział. 

Jak mówi w materiale Weroniki Puszkar Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji, przykładem może być próba zrobienia sobie zdjęcia w niebezpiecznej sytuacji, kiedy uczestnicy praktycznie ocierają się o śmierć - na przykład na torach kolejowych, kiedy nadjeżdża pociąg. 

Policja wielokrotnie interweniuje. - W sytuacjach kiedy życie i zdrowie młodzieży jest zagrożone, jak na przykład podczas wejścia na zamarznięty zbiornik czy do pustostanu - dodaje.

Posłuchaj
02:40 PR1_mp3 2024_02_07-09-21-19.mp3 Niebezpieczne wyzwania internetowe (Cztery pory roku/Jedynka)

Czytaj więcej:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Maciej Kępka (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

Data emisji: 7.02.2024

Godzina emisji: 9.00-10.00

kh/wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak