Nowe Technologie

DAN - czyli platforma łączności sieciowej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 10:30
Rosnąca popularność osobistych urządzeń mobilnych (takich jak smartfony i tablety) sprawia, że organizacje mają problemy z zarządzaniem różnymi urządzeniami, które uzyskują dostęp do ich sieci i jej zasobów.
DAN - czyli platforma łączności sieciowej

Platforma Ruckus DAN stanowi nowe podejście do zjawiska BYOD („bring your own device” — używanie urządzeń osobistych do celów służbowych) i łączy kluczowe mechanizmy zarządzania dostępem z najwydajniejszym w branży systemem bezprzewodowej sieci LAN (WLAN), Ruckus ZoneFlex. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów zarządzania usługami mobilnymi, jednocześnie radykalnie skalując infrastrukturę Smart Wi-Fi, aby mogła uporać się ona z napływem nowych urządzeń Wi-Fi do ich sieci.

DAN wprowadza do systemu Ruckus ZoneFlex kilka ulepszeń programowych, które upraszczają i automatyzują kluczowe zadania BYOD:

1)       aktywowanie użytkowników i urządzeń w sieci,

2)       stosowanie zdefiniowanych zasad dostępu do sieci,

3)       filtrowanie wybranego ruchu aplikacyjnego,

4)       zarządzanie i kontrolowanie urządzeń autoryzowanych i nieautoryzowanych przez dział IT.

Największy problem z BYOD to po prostu szybko rosnąca liczba urządzeń klienckich, Zanim organizacja zacznie martwić się o BYOD, musi dysponować możliwością niezawodnego podłączenia do sieci trzykrotnie większej liczby urządzeń, które użytkownicy obecnie noszą w kieszeniach. Nie da się zarządzać czymś, czego nie można podłączyć do sieci —mówi Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.

DAN oferuje uproszczoną i zintegrowaną platformę BYOD, która umożliwia niezależne od urządzenia zarządzanie dostępem — automatyzację wszystkich zadań, zaczynając od aktywacji w sieci, a kończąc na egzekwowaniu zasad dotyczących urządzeń i aplikacji – dodał Jarski.

Aby zautomatyzować przyznawanie bezpiecznego dostępu DAN wprowadza skonsolidowany portal BYOD do dostępu gościnnego i rejestrowania urządzeń w pojedynczej sieci WLAN. Przyspiesza to aktywację i eliminuje potrzebę używania zewnętrznego serwera WWW z portalem dostępowym.

Portal powitalny DAN to strona WWW w systemie operacyjnym Ruckus ZoneFlex, która zapewnia użytkownikom mobilnym łatwą i intuicyjną instrukcję bezpiecznego dostępu do sieci Wi-Fi bez konieczności ręcznego konfigurowania urządzeń bezprzewodowych. Ponadto portal aktywacji BYOD pozwala jednym kliknięciem uruchomić opatentowaną przez Ruckus funkcję automatycznej rejestracji Zero-IT, która pozwala użytkownikom samodzielnie podłączać urządzenia do sieci bez interwencji personelu IT. Daje to olbrzymie odciążenie helpdesku od ciągłego ręcznego aktywowania kolejnych urządzeń przynoszonych przez użytkowników.

Oprócz automatycznej rejestracji urządzeń i użytkowników DAN zapewnia zaawansowane narzędzia do automatycznego egzekwowania wstępnie zdefiniowanych reguł dotyczących urządzeń i aplikacji, co eliminuje kłopotliwe zarządzanie zasadami dostępu. Na platformie DAN administratorzy mogą automatycznie definiować zasady, które określają zakres dostępu, ograniczają szybkość transmisji albo przydzielać urządzenia do oddzielnych wirtualnych sieci LAN (VLAN) w zależności od systemu operacyjnego i typu urządzenia. Pozwala to automatycznie egzekwować elastyczne reguły dostępu na podstawie typu urządzenia bez potrzeby utrzymywania ról albo atrybutów użytkowników w systemie uwierzytelniania.

W przyszłości administratorzy będą mogli wykorzystać ten sam mechanizm automatycznego egzekwowania zasad do zarządzania całym ruchem w sieci, na przykład związanego z mediami społecznościowymi, grami lub strumieniowymi transmisjami wideo. Ogranicza to niepożądany ruch i zatory w sieciach Wi-Fi, aby zwiększyć ich wydajność.

DAN zapewnia nie tylko automatyczne podłączanie i aktywowanie użytkowników i urządzeń w sieci, ale również zaawansowane zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM). Funkcje MDM platformy DAN pozwalają administratorom łatwo zarządzać  zasobami urządzenia, a także lepiej je kontrolować i diagnozować. Funkcje samoobsługi użytkowników, dostęp oparty na rolach oraz kontrola nad aplikacjami pozwalają personelowi IT raz zdefiniować zasady dostępu i uniknąć konieczności reagowania na liczne prośby o pomoc techniczną. Zautomatyzowane aktualizowanie aplikacji również ogranicza obciążenie działu IT związane ze wspieraniem użytkowników.

Platforma DAN dostępna jest całkowicie za darmo dla sprzętu opartego na ZoneFlex 9.6.Automatyczne filtrowanie aplikacji, również jako bezpłatna funkcja, będzie dostępne w oprogramowaniu ZoneFlex w czwartym kwartale bieżącego roku.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

HP wprowadza BYOD

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 06:00
HP zaprezentowała zunifikowane rozwiązania przewodowe i bezprzewodowe, umożliwiające budowę prostej, skalowalnej i bezpiecznej sieci wspierającej BYOD. .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Użytkownicy nie dbają o sprzęt służbowy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 12:15
Najgorzej ze swoimi urządzeniami obchodzą się pracownicy branży marketingowej i HR. Blisko 1/3 z nich potwierdza, że służbowy laptop czy telefon traktuje gorzej niż własny. 21 proc. osób przyznaje, że służbowe urządzenia mobilne, takie jak laptop czy telefon, traktuje gorzej niż prywatne – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Panasonic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet rzeczy a bezpieczeństwo sieci korporacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 00:00
Kilka dni temu portal NetworkWorld.com opublikował listę 25 najdziwniejszych rzeczy łączących się z Internetem. Znalazła się na niej m.in. psia obroża oraz dziecięca pieluszka wysyłająca rodzicom wiadomości sms.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy ekspander zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 00:32
Linksys zaprezentował nowy, dwuzakresowy ekspander zasięgu domowej sieci Wi-Fi – Dual-Band Wireless-N Range Extender, model RE2000.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowości Alcatel-Lucent

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 02:42
Firma wprowadza na rynek nowe produkty, które pozwolą przedsiębiorstwom sprostać potrzebom wynikającym z rosnącej mobilności pracowników. Nowe rozwiązania stworzono z myślą o zwiększeniu komfortu użytkowników, aby zapewnić im dostęp do aplikacji działających w czasie rzeczywistym niezależnie od miejsca i czasu — w sieci przedsiębiorstwa, w oddziale lub w chmurze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia, która zmieni rynek usług multimedialnych

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:24
HotSpot 2.0 jest jedną z najważniejszych technologii bezprzewodowych ostatnich lat. Jej głównym zadaniem jest maksymalne uproszczenie procesu połączenia z siecią Wi-Fi – mówi Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.
rozwiń zwiń