Nowe Technologie

Elektronika przestała być dobrem luksusowym

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 14:57
Kupujemy coraz więcej, coraz taniej i coraz częściej. W porównaniu z rokiem 2011, w sklepie internetowym Agito.pl, sprzedaż notebooków w cenie ok 3 tys. PLN wzrosła o 300 proc!
Elektronika przestała być dobrem luksusowym
Foto: Glow Images/East News

 

Przeciętny Polak ma dziś kieszenie wypchane urządzeniami, które jeszcze kilka lat temu uchodziły 
za gadżety zarezerwowane tylko dla wybranych. Dokumenty przekazujemy zapisane na pamięci USB, książki czytamy na tabletach, w samochodzie zamiast mapy w schowku mamy GPS. Również nasze mieszkania wyposażamy w coraz bardziej nowoczesny sprzęt. Plazmy i LCD wypierają tradycyjne telewizory, odtwarzacze Blu-Ray kupujemy na miejsce DVD. Mimo kryzysu sprzęt elektroniczny kupujemy cały czas, bo szybko staje się przestarzały i jest coraz tańszy.

Sezon na elektronikę

Sprzedaż elektroniki stale wzrasta. Chociażby w porównaniu z grudniem 2011 r., w sklepie internetowym Agito.pl, sprzedaż tabletów w grudniu 2012 r. wzrosła prawie 20-krotnie, notebooków w cenie około 3 tys. PLN zwiększyła się o 300 proc., a nawigacji GPS o 74 proc.. Klienci kupili też prawie 3 razy więcej smartfonów.

 - Elektronikę kupujemy sezonowo. Boże Narodzenie, Walentynki czy Pierwsza Komunia to okazje, które Polacy wykorzystują do zakupu tabletów, notebooków czy sprzętu audio. Na popularność urządzeń elektronicznych duży wpływ mają też sklepy internetowe, w których ceny potrafią być niższe nawet 
o 30 – 40 proc. niż w tradycyjnym sklepie – komentuje Katarzyna Stachowiak, Menedżer Kategorii Agito.pl.

Krótkie życie elektroniki

Okres „rynkowego życia" gadżetów skraca się nieustannie. Nikt już dzisiaj nie pamięta o walkmanach czy discmanach. Jeszcze do niedawna nowe serie sprzętów ukazywały się raz do roku, obecnie takie firmy jak Samsung, Philips czy Lenovo wypuszczają nawet kilka nowości w ciągu miesiąca. Krótki żywot serii sprawia, że są szybko i znacznie przeceniane, dzięki czemu elektronika jest na wyciągnięcie ręki dla przeciętnego Kowalskiego. W 2011 r. najtańsze smartfony kosztowały w Polsce około 700 – 800 PLN (Nokia C6). Dziś najprostsze można kupić nawet za 400 PLN (Samsung Galaxy Y). Tablety były wydatkiem rzędu 2000 PLN, dzisiaj tablet Kiano Pro 10 Dual można już kupić za 829 PLN (Agito.pl), a Modecom FreeTab 2069 nawet za 249 PLN.autor: eRKa

Czytaj także

ASUS VivoBook X202E kompaktowy, dotykowy i niedrogi !

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:38
VivoBook X202E to kompaktowy (11,6 cali) notebook z dotykowym ekranem, który pozwala na pełne wykorzystanie możliwości, jakie stwarza system Windows 8. Urządzenie zostało wyposażone w procesor Intel Core i3 z układem graficznym Intel HD 4000. Kompaktowe wymiary i niewielka waga czynią go wyjątkowo poręcznym urządzeniem mobilnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dell Vostro 3460 laptop z wbudowanym modemem LTE 100 Mb/s

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:28
W ofercie Plusa pojawił się pierwszy laptop z wbudowanym modemem LTE pozwalającym na transmisje danych do 100 Mb/s.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie marki w czołówce najlepiej sprzedających się tabletów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 20:08
Według zestawień sklepu internetowego Agito.pl, sprzedaż tabletów w grudniu 2012 roku w porównaniu do grudnia 2011 wzrosła prawie 20-krotnie (o 1950%)! Klienci najchętniej wybierali sprzęt polskich producentów - w czołówce najczęściej kupowanych produktów znalazły się takie marki jak Modecom czy GoClever.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgubne nawyki właścicieli przenośnych komputerów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 07:00
Nowe technologie stały się integralną częścią naszego życia. Tak przyzwyczailiśmy się do korzystania z komputera i urządzeń mobilnych, że siłą rozpędu zapominamy o zasadach, których powinniśmy przestrzegać. Dzięki stosowaniu ich unikniemy nie tylko irytujących i antyspołecznych zachowań, ale również zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń