Nowe Technologie

Chmura daje bezpłatne i legalne oprogramowanie dla firmy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 00:00
Nowoczesny menedżer na pewno chętnie postawi na darmowe rozwiązania dostępne w ciągu sekund - bez konieczności angażowania pracy informatyków czy działów IT. Takie możliwości daje chmura, choć, jak się okazuje - nie każda. Grunt, by wybrany model posiadał gotowe instalatory aplikacji.
Cloud computing
Cloud computingFoto: lic. CC

 

Polski przedsiębiorca to osoba świadoma konieczności efektywniejszego wykorzystywania zasobów teleinformatycznych i otwarta na nowe, elastyczne rozwiązania, które daje „chmura”. Połączenie infrastruktury o skalowanej wydajności na żądanie (IaaS – Infrastructure as a Service), z bogactwem aplikacji instalowanych na jedno kliknięcie (SaaS) – często bezpłatnych – otwiera nowe, niedostępne wcześniej możliwości dla kadry zarządzającej. Funkcjonalność i skalowalna wydajność w jednym dziś te aspekty, które wpływają na coraz większą popularność hostingu w „chmurze”.

 

- Przedsiębiorcy doceniają cloud computing przede wszystkim ze względu na jego elastyczność oraz dostęp do szeregu bezpłatnych aplikacji, znacząco przyspieszających i usprawniających prowadzony e-biznes – mówi Jakub Dwernicki, prezes Ogicom, jednej z pierwszych w Polsce firm, świadczących usługi hostingu w chmurze z wygodnym mechanizmem instalowania darmowych aplikacji w ramach panelu Plesk.

 

Warto wiedzieć...

 

Cloud computing to naturalny kierunek rozwoju rynku nowoczesnych technologii – pokazały to analizy przeprowadzone w 2011 roku przez IDC. Wtedy aż 75% dyrektorów i kierowników IT deklarowało, że albo uważnie przygląda się propozycjom tego typu rozwiązań na rynku, albo już wprowadza określone zmiany, mające na celu ich łatwiejszą adaptację na potrzeby danej firmy.

 

„Chmura” doceniana przez MSP

 

Z puntu widzenia małej i średniej firmy oszczędność czasu wdrożeń, a co za tym idzie, także kosztów – to jedna z istotniejszych kwestii. Dzięki darmowym aplikacjom menedżer może dwoma kliknięciami, bez angażowania działów IT, uruchomić nową stronę www czy też system zarządzania projektami, podczas gdy potencjał informatyków można wykorzystać na realizację bardziej wymagających zadań.

 

- Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania, poza kosztami bezpośrednimi, jest możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy parametrami, ich zwiększania czy zmniejszania w dowolnie wybranym momencie – dodaje dr inż. Artur Pajkert z Ogicom: – Jednak to docenia się dopiero wówczas, kiedy zachodzi potrzeba takiego wyskalowania. Natomiast od razu zachwyca bogactwo bezpłatnych funkcji. W końcu - ilu menedżerów jest w stanie w ciągu dwóch minut mieć nową stronę www, tylko czekającą na wypełnienie treścią, narzędzia do pracy grupowej oraz – dajmy na to – sklep internetowy i jeszcze mobilny monitoring, który podpowie, czy dział marketingu uzyskał już oczekiwaną oglądalność strony, że potrzebne staje się rozszerzenie parametrów usługi? Właśnie takie możliwości zapewnia „chmura”, od ręki.

 

„Chmura” dla wymagających

 

Oczywiście, do obsługi prostej strony i poczty elektronicznej w zupełności wystarczy hosting współdzielony. W połączeniu z atrakcyjną ceną na pewno zaspakaja potrzeby wielu polskich firm. Czy jednak każdy zadowoli się usługą z niewielkim poziomem gwarantowanej wydajności i niezawodności? Każda rozwijająca się firma prędzej czy później dochodzi do wniosku, że niezawodność własnego środowiska jest warta kwoty rzędu 100-200 zł miesięcznie, bo tyle kosztuje podstawowy serwer w chmurze wraz z panelem umożliwiającym realizację wszystkich najważniejszych funkcji (dane Ogicom).

 

34 sekundy, by założyć sklep?

 

Dla przedsiębiorców hosting w „chmurze” to dostęp do wielu funkcjonalnych aplikacji, docenianych za intuicyjność i łatwość w obsłudze. Co ważne, każda z nich jest w prosty i szybki sposób instalowana przez przedsiębiorcę. Nie jest tutaj wymagana ani fachowa wiedza informatyczna, ani długi czasu na wdrożenie, przygotowanie do pracy i późniejsze działanie.

 

Co umożliwiają aplikacje w „chmurze”? Dla przykładu - zainstalowanie strony www w ciągu 34 sekund, bez żadnych opłat. W przypadku serwera z panelem Plesk otrzymuje się wygodny autoinstalator aplikacji. Później wystarczy wybrać np. popularny system do tworzenia stron i blogów – Wordpress, zaakceptować licencję i w ciągu kilkudziesięciu sekund mieć zupełnie za darmo działającą stronę www. Do zainstalowanego „wordpressa” możemy zaadaptować bezpłatny (lub komercyjny) szablon graficzny, następie pozostaje tylko wpisać treści i załadować elementy graficzne. Wszystko jest tak proste, że poradzimy sobie bez pomocy informatyka.

 


  • W ciągu minuty można zatem mieć nie tylko sprawnie działającą, darmową stroną, ale także inne intuicyjne systemy, np. do zarządzania projektami. W panelu można znaleźć setki aplikacji z różnych dziedzin (np. systemy prowadzenia stron internetowych, ankiety, systemy wyświetlania reklam, sklepy internetowe i wiele innych). „Chmura” z panelem Plesk sama dba o pliki konfiguracyjne, nie musimy tworzyć baz, wpisywać haseł do plików konfiguracyjnych, mozolnie przedzierać się przez rozbudowane kreatory. Co więcej, gdy biznes urośnie, a strona będzie odnotowywać coraz więcej odwiedzin, nie ma problemu, by szybko zwiększyć parametry wydajnościowe i przygotować się na obsługę większego ruchu.

 

Jak widać, z darmowych narzędzi w chmurze mogą prosto korzystać nie tylko informatycy, ale także – menedżerowie, oszczędzając czas zarówno swój, jak i firmowych ekip IT. Spróbować warto, tym bardziej, że testowanie usług przez 14 dni nic nie kosztuje.

 

Źródło: Ogicom.pl - Hosting w chmurzeCzytaj także

Chmura rządzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 23:00
Cloud computing wciąż zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorstw rozważa wykorzystanie tego modelu przetwarzania danych do zwiększenia wydajności środowisk IT. Chmury prywatne mogą zoptymalizować alokację zasobów, poprawić zarządzanie i monitorowanie, umożliwiając świadczenie lepszych usług użytkownikom infrastruktury IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest najważniejsze w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
VMware przedstawił wyniki najnowszych globalnych badań nad upowszechnianiem się rozwiązań chmurowych. Badanie przeprowadzono wśród osób podejmujących decyzje w zakresie IT zaś respondenci pochodzili z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Pytani wskazali, że w ciągu następnych 18 miesięcy zamierzają przeznaczyć niemal jedną trzecią rocznego budżetu IT na przetwarzanie w chmurze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SaaS jest bezpieczny i oszczędny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:00
Chmura obliczeniowa rewolucjonizuje pracę zarówno małych jak i dużych korporacji. Innowacje technologiczne zacierają powoli różnice pomiędzy wyznacznikami rozwoju firmy - możliwościami sprzętowymi, zapleczem technologicznym, a  także w posiadanym i wykorzystywanym oprogramowaniu.
rozwiń zwiń