Nowe Technologie

SaaS jest bezpieczny i oszczędny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 00:00
Chmura obliczeniowa rewolucjonizuje pracę zarówno małych jak i dużych korporacji. Innowacje technologiczne zacierają powoli różnice pomiędzy wyznacznikami rozwoju firmy - możliwościami sprzętowymi, zapleczem technologicznym, a  także w posiadanym i wykorzystywanym oprogramowaniu.
Cloud computing
Cloud computingFoto: lic. CC

 

Głównym założeniem idei SaaS jest wykorzystywanie przez klienta oprogramowania, udostępnianego przez danego usługodawcę, pod postacią usługi on-line. Jak wynika z najnowszych badań, wartość rynku rozwiązań modeli SaaS wyniosła pod koniec 2011 r. 12 mld dol. W kraju nad Wisłą wypożyczanie oprogramowania nie należy do najpopularniejszych, choć i tu segment SaaS, wśród sektora MSP, szacowany jest na 200 mln zł rocznie. Z każdym rokiem zauważalny jest stały progres, a całość globalnego rynku Software as a service już za trzy lata osiągnie wartość 20 mld dolarów.

 

Walory ekonomiczne

 

Korzystanie z najnowszych wersji aplikacji, używanych w danym segmencie rynku, stanowi dziś zupełną konieczność, zarówno ze względów formalnych, utylitarnych, jak i wizerunkowych. Wartość kupowanych licencji, nie licząc już kosztów dodatkowych, związanych z modernizacją struktury IT, zakupami hardware czy serwerowymi, pochłaniają lwią część budżetu niejednej firmy.

 

- Główne oszczędności związane są z przerzuceniem odpowiedzialności za około programowe obowiązki z klienta na usługodawcę. To po jego stronie stoi obowiązek zapewnienia właściwego środowiska serwerowego, administrowania, zarządzania, nadzoru, modyfikacji, aktualizacji, pomocy technicznej oraz gwarancji ciągłości, niezawodności i właściwej szybkości działania. Klient nie nabywa licencji, lecz płaci za realnie użyte komponenty pakietów oprogramowania, których  faktycznie potrzebuje – mówi Dariusz Łydziński, Szef Działu Bezpieczeństwa, Ochrony Informacji i Audytu z Unizeto Technologies SA.

 

Oszczędność dla najnowszych graczy rynkowych

 

Saas stanowi odpowiedź na dynamiczną rotację w rynku MSP. W obecnych, niestabilnych dla nowo powstałych firm realiach, obserwujemy stałą rotację najmniejszych graczy. Przyszły biznesmen, decydujący się na założenie firmy, musi inwestować w całe środowisko pracy, na które składa się zarówno sprzęt, jak i wykupione oprogramowanie. W razie zawieszenia lub nawet zamknięcia działalności, pozostaje on z niepotrzebnymi zasobami, które zdążyły już stracić na wartości, więc zamrożone fundusze nie zwrócą się.

 

Koszty subskrypcji softu w modelu Saas są niewspółmiernie niższe, nawet w kontekście kumulujących się kwot, po danym okresie użytkowania.

 

SaaS broni także przez pracownikami

 

Jak pokazuje rzeczywistość, zagrożenie płynie często ze środka organizacji. To nie cyberataki, a świadome działania członków zespołu doprowadzają do największych strat, nie tylko finansowych ale i wizerunkowych. Klient sam podwyższa stopień bezpieczeństwa, wybierając lub ograniczając liczbę pracowników z dostępem. Świadoma edukacja osób zatrudnionych, np. poprzez profesjonalne szkolenia, podnosi ich kompetencje względem dbałości o bezpieczeństwo.

 

 - Nielojalni pracownicy kopiują, udostępniają, modyfikują i usuwają magazynowane na wewnętrznych serwerach dane. Te same informacje, przechowywane w zewnętrznych centrach danych, są właściwe zabezpieczone przed niekontrolowaną ingerencją. Rozgoryczony pracownik nie skopiuje całej bazy klientów czy poufnej korespondencji, nie pozna planów działania spółki, ani nie skasuje albo zmodyfikuje ważnych dla przedsiębiorstwa dokumentów – zapewnia Dariusz Łydziński z Unizeto.

 

Bezpieczeństwo gwarantowane

 

Głównym czynnikiem hamującym prężną ekspansję modelu SaaS w polskiej sferze prywatnej jest niska świadomość przedstawicieli świata biznesu co do najnowszych rozwiązań technologicznych, połączona z brakiem zaufania co do satysfakcjonującego poziomu bezpieczeństwa. Usługi udostępniane w ramach modelu SaaS mogą być całkowicie bezpieczne, o ile klient wybierze podmiot wyczulony na kwestię ochrony.Czytaj także

Pochłonie nas chmura obliczeniowa

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 12:00
Już niedługo przestaną nam doskwierać problemy związane z koniecznością aktualizowania oprogramowania, ciągłymi brakami pamięci oraz cenami licencji. A to wszystko dzięki chmurom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest cloud computing?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 19:50
Mówi się, że "chmura zdominowała 2011 rok" i zdominuje też następne lata. Chmura… obliczeniowa oczywiście. Co to jest, do czego służy i czy wszystkim może się przydać w życiu – zdradza nasz ekspert Andrzej Kontkiewicz zaproszony przez CZWÓRKĘ i fundację IT LEADER CLUB POLSKA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura obliczeniowa dla firm

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:30
W "Czwartym wymiarze" kolejna porcja wiadomości o chmurach i cloud computingu. Mówiliśmy już o różnych rodzajach chmur i tych do zastosowań prywatnych. Teraz kolej na coś dla biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak technologia Cloud zmieni rynek IT

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 23:00
Analitycy rynku IT są niemal jednogłośni: Cloud Computing to przyszłość w obszarze użytkowania systemów klasy ERP. Czy chmura wyprze usługi outsourcingowe i jakim firmom może przynieść największe korzyści - wyjaśnia Piotr Krzysztoporski, Consulting Director z Epicor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SaaS w nowoczesnej firmie. Odc. 7. Perspektywy rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 23:00
Usługi SaaS to dynamicznie rozwijający się zarówno na świecie, jak i w Polsce, segment rynku informatycznego. W dzisiejszym artykule z cyklu "SaaS w nowoczesnej firmie" zaprezentujemy kluczowe w branży IT wyniki raportów, które obrazują obecną skalę, jak również prognozy oraz perspektywy rozwoju usług w modelu SaaS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura rządzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 23:00
Cloud computing wciąż zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorstw rozważa wykorzystanie tego modelu przetwarzania danych do zwiększenia wydajności środowisk IT. Chmury prywatne mogą zoptymalizować alokację zasobów, poprawić zarządzanie i monitorowanie, umożliwiając świadczenie lepszych usług użytkownikom infrastruktury IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest najważniejsze w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
VMware przedstawił wyniki najnowszych globalnych badań nad upowszechnianiem się rozwiązań chmurowych. Badanie przeprowadzono wśród osób podejmujących decyzje w zakresie IT zaś respondenci pochodzili z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Pytani wskazali, że w ciągu następnych 18 miesięcy zamierzają przeznaczyć niemal jedną trzecią rocznego budżetu IT na przetwarzanie w chmurze.
rozwiń zwiń