Nowe Technologie

Jak chronić się przed hakerami? Ekspert zwraca uwagę na aktualizacje

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 11:36
- Ważną rzeczą jest także np. aktualizowanie systemów w komputerze czy telefonie. Nie są one tylko po to, żeby urządzenia działały szybciej, ale by były bezpieczniejsze - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Jan Ziomek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci: musimy budować swoją świadomość
Ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci: musimy budować swoją świadomośćFoto: Tero Vesalainen/shutterstock

Dwie trzecie firm w Polsce odnotowało w ubiegłym roku przynajmniej jeden cyberatak, wynika z raportu "Barometr Cyberbezpieczeństwa" przygotowanego przez KPMG. Według przedsiębiorstw biorących udział w siódmej edycji badania największym zagrożeniem pozostaje dla nich kradzież danych przez phishing, czyli z wykorzystaniem fałszywych maili lub SMS-ów.

W 2023 roku 66% firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a 34% firm zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków.

Bezpieczeństwo w sieci

Mec. Jan Ziomek powiedział w Polskim Radiu 24, że raport dot. cyberbezpieczeństwa przedstawił, jak duży jest to problem. - Raport mówi o skali zjawiska dotyczącego naruszeń. Kiedy popatrzymy na pogłębiającą się cyfryzację naszego życia, to zagrożenia dot. cyberbezpieczeństwa nie są tylko problemem przedsiębiorców, ale również osób fizycznych - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przede wszystkim musimy budować świadomość niebezpieczeństw, jakie czyhają na nas w sieci. - Powinniśmy mówić o cyberhigienie. Dotyczy ona zarówno przedsiębiorców, jak i zwykłych ludzi. To budowanie naszej świadomości - powiedział.

- Często słyszymy np. o atakach, kiedy dostajemy wiadomości o dopłatach do paczek. Mając świadomość takich działań, będziemy ostrożnie podchodzić do takich wiadomości - dodał.

Ekspert zwrócił uwagę m.in. na elementy, które poprawiają nasze bezpieczeństwo w sieci. - Ważną rzeczą jest także np. aktualizowanie systemów w komputerze czy telefonie. Nie są one tylko po to, żeby urządzenia działały szybciej, ale by były bezpieczniejsze - powiedział mec. Jan Ziomek.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
22:43 PR24_mp3 2024_03_02-10-34-18.mp3 Mec. Jan Ziomek o bezpieczeństwie w sieci (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość PR24: mec. Jan Ziomek (adwokat, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, kancelaria Kochanski&Partners)

Data emisji: 02.03.2024

Godzina: 10.34

dz/PR24

wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak