Polskie Radio

"Obłokobujanie" Patti Smith. Opowieść o życiu i marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 12:04
90-stronicowa książka napisana przez Patti Smith ponad dwie dekady temu. We wtorek premierę ma polskie wydanie powieści "Obłokobujanie" amerykańskiej wokalistki rockowej.
Audio
  • "Obłokobujanie" Patti Smith. Opowieść o życiu i marzeniach (Do południa/Trójka)
Patti Smith
Patti SmithFoto: EPA/ALBERTO MARTIN

/

Niewielu muzykom czy wokalistom udało się zaistnieć w świadomości ludzi także w roli pisarzy. Leonard Cohen, Patti Smith, Madonna - m.in. ci artyści mają na swoim koncie dłuższe formy literackie. - Takich twórców świat muzyki zna niewielu - mówi dziennikarz muzyczny Rafał Księżyk. - Przykładem osoby szanowanej, nie tylko przez krytyków muzycznych, ale także literackich, jest Nick Cave. Znakomicie kreuje własny świat literacki i broni się na tym gruncie - dodaje.

 

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Według Rafała Księżyka byli tacy twórcy, którzy od początku uważali się za ludzi piszących, choćby Leonard Cohen. Jednak o jego powieściach niewiele osób pamięta. Bob Dylan jest wśród kandydatów do literackiego Nobla za swoje piosenki. Jednak gdy był u szczytu swoich możliwości twórczych, na początku lat 70., opublikował pozycję pod tytułem "Tarantula". - Pamiętam całą lawinę krytyki, która spadła na tę książkę. Wytykano mu mętność wywodu i pretensjonalność - opowiada dziennikarz. - Te same zarzuty pojawiły się w stosunku do książki Patti Smith "Poniedziałkowe dzieci". Jednak obok kąśliwych uwag krytyków były też nagrody literackie i znakomite wyniki sprzedaży - przypomina Jan Niebudek.

Patti Smith zastanawiała się, czy nie zostać malarką, ale ostatecznie uznała, że nie ma do tego drygu. "Obłokobujanie" to obraz namalowany słowami - jest w nim czułość i wrażliwość poetki, bogactwo szczegółów właściwe dziełom flamandzkich mistrzów i odrobina szaleństwa nowojorskiej bohemy. Autorka "Poniedziałkowych dzieci" zastrzega, że w tej książce wszystko jest prawdą. Pierwszy egzemplarz podarowała ojcu. Zdążył przeczytać, zanim umarł. Powiedział swej córce, że dobrze się spisała. "Obłokobujanie" to prozatorsko-poetycka opowieść o stawaniu się artystką.

Magdalena Budzińska - redaktorka polskiego wydania - ujawnia, że w tej książce Patti Smith mówi o swoim dzieciństwie, dorastaniu w dużej i ubogiej rodzinie. Jest tam m.in. wzruszające opowiadanie o tym, jak straciła swojego ukochanego psa.

Tłumacz Maciej Świerkocki zdradza, że tytuł książki jest wieloznaczny. - Odnosi się on zarówno do bujania w obłokach, jak i dosyć rzadko spotykanej czynności (głównie w niektórych krajach anglosaskich), czyli zbierania wełny, którą wełnodajne zwierzęta zostawiały na krzakach w miejscach, gdzie się pasły. To się w tekście wyjaśnia, choć nie do końca. Autobiografia opowiada o wydarzeniach z życia autorki, jak i wyobrażeniach czy marzeniach. Te dwa światy się tu przenikają - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Michała Nogasia.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

Oto lista słuchaczy, którzy wygrali w audycji "Do południa" książki pt. "Obłokobujanie":

- Katarzyna Oron z Radomia

- Janina Cegłowska ze Swarzędza

- Paweł Jastrzębski z  Warszawy

- Marcin Fischer z Gliwic

- Piotr Krawczyk z Modlniczki

(mp/mk)

Czytaj także

"Poza krawędź świata": historia rejsu, który zdziesiątkował załogę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:45
- To opowieść o Magellanie i jego przejmującym rejsie dookoła Ziemi - mówi Michał Nogaś o fascynującej niczym najlepszy thriller książce Laurence'a Bergreena "Poza krawędź świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lipicany - śladami niezwykłych koni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 13:00
"Czysta biała rasa" - książka o koniach, które wzbudzają podziw i którymi fascynowali się władcy, a także dyktatorzy i zbrodniarze. Jej autorem jest Frank Westerman - reporter, dziennikarz, pisarz, erudyta. Człowiek o tysiącu zainteresowań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uśpiony głos" - powieść, która ruszyła sumienie Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:55
To poruszająca, napisana pięknym i prostym językiem książka. O powieści "Uśpiony głos" mówiły w Trójce tłumaczki książki: Katarzyna Okrasko i Aleksandra Wiktorowska.
rozwiń zwiń