Polskie Radio

Finał akcji "Z głową w górach": co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 11:59
Nasza zimowa akcja "Z głową w górach" dobiega końca. Ostatnim przystankiem na trasie Polskiego Radia jest Krynica-Zdrój. Miejscowość w Beskidzie Sądeckim słynie przede wszystkim z wód zdrojowych, ale kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej oraz okolicznych tras pieszych i zjazdowych.
Na koniec ferii zimowych odwiedziliśmy Krynicę-Zdrój, gdzie był Maciej Walecki
Na koniec ferii zimowych odwiedziliśmy Krynicę-Zdrój, gdzie był Maciej WaleckiFoto: Maciej Serzysko/Polskie Radio

Celem akcji "Z głową w górach" jest propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Podczas ferii zimowych dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia - a także radiowej Trójki i Polskiego Radia Dzieciom - w ramach akcji "Z głową w górach" odwiedzili osiem miejscowości górskich. Przed Krynicą-Zdrój byliśmy w Jurgowie, Siennej, Ustrzykach Dolnych, Zieleńcu, Wiśle, Szczyrku i Zakopanem.

Audycjom plenerowym z każdej miejscowości towarzyszyły konkursy z nagrodami, muzyka dj-ska, spotkania z dziennikarzami oraz szereg atrakcji. Za przygotowanie miasteczek plenerowych na naszej trasie odpowiada Agencja Promocji Polskiego Radia. - Tak naprawdę zaczynamy pracę dzień wcześniej. Musimy ustalić, jak wjechać i w które miejsce dostarczyć prąd. Ale naprawdę od siódmej rano w osiem, czasem dziesięć osób, wszystko ustawiamy, aby móc wystartować o 9.00 - tłumaczy Marcin Nowakowski, który wraz z Marzeną Leśkiewicz sprawował opiekę nad przygotowaniem atrakcji podczas akcji.


Posłuchaj
02:27 PR1_mp3 2024_02_23-11-49-14.mp3 "Z głową w górach" od kulis. Jak przygotować audycję plenerową? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Początki miasta wśród źródeł

Krynica-Zdrój znajduje się w powiecie nowosądeckim. Miejscowość powstała w 1547 roku; wtedy to na ziemie Beskidu Sądeckiego przybył Danko z Miastka (dzisiaj Tylicz) i założył osadę Krzenycze. Przed powstaniem Krynicy założono natomiast Muszynę. Z nadania biskupów krakowskich miejscowość zarządzała okolicznymi terenami. Muszyna, która posiadała wtedy dwa miasta (Miastko i Muszynę), mogła stanowić swoje prawo i podatki, ponieważ była na bardzo ważnym szlaku handlowym. Miejscowość graniczyła z dzisiejszą Słowacją, a na muszyńskich terenach kształtował się szlak bursztynowy.

Swój rozkwit zawdzięcza odkryciu w tym miejscu wód mineralnych, nazywanych największym skarbem regionu. - Jesteśmy umiejscowieni na największych złożach wód leczniczych w całej Polsce - tłumaczy Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej.


Maciej Walecki i Daniel Lisak w plenerowym studiu radiowej Jedynki Maciej Walecki i Daniel Lisak w plenerowym studiu radiowej Jedynki

Śladami kultury łemkowskiej

Wraz z rozwojem gospodarczym na te ziemie w XVI wieku zawędrowały ludy łemkowskie. - To były ludy, które zajmowały się wypasem zwierząt, prowadziły trochę koczowniczy tryb życia. Było tutaj bardzo łatwo im się dogadać. Wystarczyło, że mogli porozumieć się ze starostą sądeckim usytuowanym w Muszynie - wyjaśnia rozmówca Macieja Waleckiego.

Przez wieki Łemkowie żyli w zgodzie z tamtejszą ludnością, jednak w lipcu 1947 roku władze komunistyczne nakazały im opuścić te tereny. Ślady po kulturze łemkowskiej pozostały jednak do dziś. - To, co najpiękniejsze i zachowało się po czasach łemkowszczyzny, to przede wszystkim cerkiewki. (...) Do dziś możemy je zwiedzać. Najsłynniejszą cerkiewką jest tutaj cerkiew w Powroźniku, która jest wpisana od 2013 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - opowiada Daniel Lisak.


Posłuchaj
06:58 PR1_mp3 2024_02_23-09-37-00.mp3 "Z głową w górach": poznajemy uroki Krynicy-Zdroju. Cz. 1 (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Z czego wynika fenomen Nikifora?

Krynica-Zdrój to również dom Nikifora Krynickiego, czyli Epifaniusza Drowniaka (ur. 1895 r.) - polskiego malarza pochodzenia łemkowskiego. - Dzieła Nikifora, jeżeli patrzymy na jego sztukę, to obrazy znakomite. W obrębie twórczości określanej mianem sztuka naiwna albo art brut to właśnie nasz Nikifor jest wymieniany, obok Henriego Rousseau, jako dwaj najwybitniejsi w dziejach światowej sztuki przedstawiciele tego kierunku - zaznacza Zbigniew Wolanin, kustosz Muzeum Nikifora w Krynicy.

- Potrafił sobie bardzo dobrze poradzić, mimo tych wszystkich ograniczeń, których los mu przysporzył. To taki wzór pewnej niezłomności człowieka, który całe życie miał pod górę, a jednak trzymał się swojej pasji. Uważał się za artystę profesjonalnego. Przekonywał otoczenie, że kiedyś jego obrazy będą wisieć w muzeach i galeriach - opowiada gość radiowej Jedynki. 

Posłuchaj
04:58 PR1_mp3 2024_02_23-09-46-53.mp3 "Z głową w górach": poznajemy uroki Krynicy-Zdroju. Cz. 2 (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Krynica-Zdrój - perła polskich uzdrowisk

- Kocham Krynicę za to, że tu jest swoistego rodzaju ekskluzywność: połączenie na przykład Festiwalu Kiepury z udziałem w meczu hokejowym. Można pojeździć na trasach FIS-owskich na Jaworzynie Krynickiej, a potem wjechać kolejką na Górę Parkową i przespacerować się do Źródełka Miłości - zaznacza Katarzyna Zygmunt, trener mentalny i sędzia hokeja na lodzie.

- Jesteśmy perłą polskich uzdrowisk - podkreśla rozmówczyni Macieja Waleckiego, która wraz ze swoim mężem Pawłem (łyżwiarzem szybkim, olimpijczykiem i wielokrotnym mistrzem kraju) opowiedziała w "Czterech porach roku", za co można pokochać Krynicę-Zdrój.


Posłuchaj
02:46 PR1_mp3 2024_02_23-10-49-16.mp3 "Z głową w górach": poznajemy uroki Krynicy-Zdroju. Cz. 3 (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Plenerowe studio Jedynki w Krynicy-Zdroju odwiedzili również Paweł i Katarzyna Zygmuntowie Plenerowe studio Jedynki w Krynicy-Zdroju odwiedzili również Paweł i Katarzyna Zygmuntowie

Mekka sportów zimowych

Kiedy zapoznamy się już z historią i ofertą kulturalną Krynicy-Zdroju warto wybrać się na jeden z tamtejszych stoków. Sportowe emocje czekają tam również na tych, którzy wolą podziwiać jazdę innych. 24 i 25 lutego na Jaworzynie Krynickiej odbędą się zawody w ramach FIS Snowboard World Cup. W rywalizacji wezmą udział zawodniczki i zawodnicy z 16 krajów z całego świata, w tym Polski.

- Krynica-Zdrój to mekka sportów zimowych. Jeszcze przed czasami II wojny światowej były tu organizowane mistrzostwa świata w saneczkarstwie, hokeju na lodzie, również w narciarstwie alpejskim i skokach narciarskich. A snowboard, jako jeden z przodujących sportów zimowych, zawitał w końcu do Krynicy, która pragnie tego sportu - podkreśla Mateusz Gomulec, instruktor jazdy na snowboardzie.


Posłuchaj
07:07 PR1_mp3 2024_02_23-11-19-10.mp3 "Z głową w górach": poznajemy uroki Krynicy-Zdroju. Cz. 4 (Jedynka/Cztery pory roku)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Relacja: Maciej Walecki

Data emisji: 23.02.2024 

Godziny emisji: 9.00-12.00

qch/wmkor