Polskie Radio

Czego można się nauczyć filozofując?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 09:00
Dlaczego filozofia nie może wciąż znaleźć w systemie edukacji miejsca, na jakie zasługuje? M.in. o tym dyskutowali goście "Klubu Trójki".
Audio
  • Jakie wyzwania stają przed ludźmi, którzy próbują filozofować? (Klub Trójki)
Jakie korzyści daje filozofia?
Jakie korzyści daje filozofia?Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/antranias

- W filozofii chodzi m.in. o doświadczenie, że umysł pędzi naprzód, a intelekt przeżywa przygodę - mówi prof. Robert Piłat z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Łukasz Przanowski - nauczyciel religii i filozofii - przyznaje, że dzieciństwo to naturalny czas na filozofowanie. - Dzieci interesują się najróżniejszymi rzeczami, na przykład reinkarnacją albo tym, kto nas stworzył. Chcą o tym dyskutować, to nie są obce dla nich kwestie - mówi.

Prof. Aldona Pobojewska z Katedry Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego dodaje, że filozofowanie to specjalny rodzaj namysłu nad określonymi problemami.

Czego można się nauczyć filozofując? Czy dziecko jest w stanie podołać takiemu wysiłkowi? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
ProwadziDariusz Bugalski
Goście: prof. Aldona Pobojewska (Katedra Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego), prof. Robert Piłat (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Łukasz Przanowski (nauczyciel religii i filozofii z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Brzechwy w Warszawie)
Data emisji: 22.02.2016
Godzina emisji: 21.08

mp/mk

Czytaj także

O dylemacie wagonika, czyli jak wybrać mniejsze zło?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 22:22
Intuicja, rozum, przyjęte normy...? - Gdy ważymy życie versus życie, to jest bardzo trudne - mówi dr Andrzej Malec, gość Dariusza Bugalskiego w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy rozum jest bezradny wobec zła. Prof. Mikołejko o polskim rozdarciu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 00:15
- Zło, na które patrzymy mając oczy szeroko zamknięte, i tak musi się upomnieć o swoje. Dlatego trzeba je złapać za gardło i wyciągnąć na światło dnia. Nie wolno się odwracać i udawać, że go nie ma - przekonuje profesor Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humor - coś, co czyni nas ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 22:00
- Niektórzy filozofowie uważali, że ludzki humor jest wyjątkowy. Nie jest on czymś, co dzielimy z innymi ssakami. Nie są znane wyrafinowane żarty opowiadane przez orangutany czy delfiny - mówi prof. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
rozwiń zwiń