Polskie Radio

Współpracownicy komunistycznych służb przeniknęli do świata przestępczego Europy Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 19:35
W latach 70. XX wieku wywiad Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przeprowadził akcję „Żelazo”. W ramach operacji, współpracownicy komunistycznych służb przeniknęli do świata przestępczego Europy Zachodniej. Gościem Kulis Spraw był Witold Bagieński, historyk, współautor książki „Afera »Żelazo« w dokumentach MSW i PZPR”.
Audio
  • 11.04.17 Kulisy akcji „Żelazo”. „To była nietypowa operacja”
Edward Gierek rozmawia z dyrektorem I Departamentu MSW generałem Mirosław Milewskim, za kadencji którego prowadzono akcję Żelazo.
Edward Gierek rozmawia z dyrektorem I Departamentu MSW generałem Mirosław Milewskim, za kadencji którego prowadzono akcję "Żelazo". Foto: fragment okładki książki "Afera „Żelazo” w dokumentach MSW i PZPR" wyd. IPN

Akcja „Żelazo” poległa na tym, że współpracownicy służb peerelowskich dokonywali wraz z zachodnimi grupami przestępczymi, w których struktury przenikali, różnego rodzaju napadów. Pozyskane w ten sposób fundusze, a także złoto, dzieła sztuki, a także drogie samochody, przemycane były nad Wisłę.

– To była nietypowa operacja. To historia wykorzystania przez wywiad i kontrwywiad PRL-u ludzi z półświatka kryminalnego. Tego typu ludzie mieli zapewnić pozabudżetowe dochody dla działalności wywiadowczej – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Witold Bagieński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem Kulis Spraw był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24/mp

___________________

Kulisy Spraw - wszystkie audycje

Data emisji: 11.04.17

Godzina emisji: 19.15


Czytaj także

Główny Zarząd Polityczny - nieznane oblicze armii i kulis transformacji

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 19:45
Główny Zarząd Polityczny Ludowego Wojska Polskiego funkcjonował w latach 1944-1989. Postrzegano go jako instytucję, której rola polegała na indoktrynowaniu partyjnym żołnierzy i pilnowaniu interesów PZPR w wojsku. Dopiero najnowsze kwerendy akt w Wojskowym Biurze Historycznym odkrywają prawdziwe oblicze GZP i jego rolę zarówno w PRL, jak i podczas transformacji ustrojowej III RP. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym dr hab. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący Kolegium IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Mazur i jego związki z SB. "Kropka nad i"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 20:00
Służby specjalne III RP wiedziały o współpracy Edwarda Mazura ze Służbą Bezpieczeństwa w okresie PRL - wykazał Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk ujawnił w "Do Rzeczy" nagranie dźwiękowe rozmowy werbunkowej Edwarda Mazura z 1985 roku. Nowe fakty komentował w audycji Kulisy Spraw Michał Matys, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kulczyk - biznesmen jednej transakcji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 20:49
- Jan Kulczyk był symbolem kapitalizmu lat 90. Były okazje,  wielkie prywatyzacje, kontrakty z państwem i trzeba było mieć zaprzyjaźnionych polityków i urzędników. Kulczyk podejmował najważniejsze decyzje w sprawie Orlenu wspólnie z Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem. Prawica i lewica były zgodne, że połączenie biznesu i polityki poszło wtedy za daleko – powiedział w audycji Kulisy Spraw Michał Matys, dziennikarz śledczy, autor książki "Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Targi Poznańskie były też okazją do werbowania informatorów"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:50
Międzynarodowe Targi Poznańskie, powstałe w dwudziestoleciu międzywojennym i istniejące do dziś, dużą rolę odgrywały w czasach komunizmu. W Kulisach Spraw o tym, jak ważne dla służb specjalnych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej były spotkania światowych wystawców, mówił Krzysztof Kaźmierczak, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń