Polskie Radio
Section05
Sławomir Cenckiewicz

Sławomir Cenckiewicz: nie było w Polsce po 1989 roku tak prorosyjskiej partii jak PO

- Ja chcę jasno powiedzieć: nie było tak prorosyjskiej partii w Polsce, nawet jak się weźmie pod uwagę postkomunistów po roku 1989, jak Platforma Obywatelska, która po roku 2007 realizowała we wszystkich obszarach bardzo ostry kurs prorosyjski - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, b. przewodniczący komisji ds. wpływów rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Małgorzata Raczyńska-Weinsberg HISTORIA POLSKA polityka Rosja relacje polsko-rosyjskie

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Prof. Zybertowicz: porozumienie z FSB było działaniem przeciwko interesom Polski

- Zawarte w 2013 r. porozumienie między SKW i FSB wyjmowało Polskę z NATO w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczo-wywiadowczych i kontrwywiadowczych w stosunku do Federacji Rosyjskiej. To była forma działania przeciwko interesom Polski, a także Sojuszu, od którego zależy bezpieczeństwo naszego kraju - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz, jeden z odwołanych członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka służby specjalne Andrzej Zybertowicz SKW relacje polsko-rosyjskie Donald Tusk Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak PSL służby i bezpieczeństwo Magdalena Drohomirecka Władimir Putin FSB jacek cichocki Bogdan Klich Bartłomiej Sienkiewicz POLSKA

Komisja ds. wpływów rosyjskich wskazała, kto powinien zniknąć z życia publicznego w Polsce [POBIERZ RAPORT]

Były premier Donald Tusk oraz byli ministrowie Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz powinni zniknąć z instytucji publicznych - wynika z treści cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Wśród wymienionych są też generałowie. W odniesieniu do byłych szefów SKW gen. Janusza Noska i gen. Piotra Pytla oraz zastępcy szefa SKW płk. Krzysztofa Duszy Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset służby i bezpieczeństwo Donald Tusk jacek cichocki Bogdan Klich Tomasz Siemoniak Rosja

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja służby specjalne komisja śledcza FSB Sejm

Odtajniono protokół z przesłuchania Donalda Tuska w 2017 r. Sławomir Cenckiewicz ujawnił szczegóły

Były przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz powiedział w TVP Info, że "kiedy rozpoczęła się wczorajsza konferencja komisji ds. badania wpływów rosyjskich, wpłynął odtajniony protokół z przesłuchania Donalda Tuska przed prokuraturą w 2017 roku. dotyczący współpracy między SKW a FSB w latach 2010-2014".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donald Tusk Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

"Chciałbym, aby trwała nawet w innym składzie". Cenckiewicz o komisji ds. rosyjskich wpływów

Jak powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz, "chciałbym, żeby komisja ds. rosyjskich wpływów trwała nawet w innym składzie". - Jej kompetencje i zadania są ważne z punktu widzenia interesów państwa polskiego i naszego bezpieczeństwa - ocenił. Zapewnił, że niezależnie od członkostwa w komisji, nadal będzie badał sprawę.
Zobacz więcej na temat:  Rosja POLSKA polityka Sejm Donald Tusk

Komisja badająca wpływy Rosji odwołana. Cenckiewicz przedstawił cząstkowy raport z prac

- Prezentujemy raport cząstkowy z trzech miesięcy prac komisji ds. badania rosyjskich wpływów, który jest wymuszony wnioskiem o odwołanie członków komisji - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że raport opiera się na materiałach jawnych, z których niektóre zostały odtajnione kilka godzin wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja służby specjalne Sejm bezpieczeństwo

Pokłosie spotkania Miedwiediewa z politykami PO. Cenckiewicz pokazał szokujący dokument

Prof. Sławomir Cenckiewicz zamieścił w mediach społecznościowych skan dokumentu Radosław Sikorskiego do premiera Donalda Tuska z 2010 r. wraz z wpisem: "skoro dziś tyle krytyki Miedwiediewa, który nagle taki zły się stał, to przypominajka o jego polskich fanach co stały format konsultacji ws. bezpieczeństwa z Rosją postulowali (tzw. Plan Miedwiediewa)".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja służby i bezpieczeństwo

"RESET" Powstanie książka na podstawie "Resetu". Prof. Cenckiewicz: te dokumenty nie mogą poginąć

Autorzy serialu "Reset" odsłaniającego kulisy pro-rosyjskiej polityki rządu PO-PSL, zapowiedzieli, że powstanie książka, która uporządkuje przedstawione w filmie tezy. Jak wyjaśnił jeden z autorów "Resetu" prof. Sławomir Cenckiewicz taka publikacja jest konieczna, aby zachować i uporządkować te ważne dokumenty "kiedy już poginą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Reset

"RESET" Tusk i Pawlak nie potrafili wyjaśnić, skąd kontrakt na rosyjski gaz do 2037 r. Najnowszy odcinek "Resetu"

Rząd Donalda Tuska nie potrafił wyjaśnić powodów zawarcia wieloletniej umowy gazowej z Rosją - podkreślają autorzy serialu "Reset", powołując się na raport Najwyższej Izby Kontroli. W TVP Info wyemitowano ostatni odcinek drugiego sezonu produkcji
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Rosja Donald Tusk Waldemar Pawlak polityka NIK Najwyższa Izba Kontroli Michał Rachoń energetyka bezpieczeństwo relacje polsko-rosyjskie Władimir Putin Kreml

"RESET" Setki spotkań SKW z FSB, a notatek brak. Cenckiewicz: czemu to ma służyć?

- Jeśli się sto razy w siedzibie SKW spotyka z przedstawicielami FSB, to musi pojawić się pytanie, czemu to miało służyć - mówił w środę na antenie TVP Info historyk Sławomir Cenckiewicz, odnosząc się do kolejnego odcinku "Resetu", w którym przypomniano, że jeszcze w 2014 r. funkcjonariusze FSB przyjeżdżali do Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk służby i bezpieczeństwo polityka Rosja FSB SKW

"RESET" "Reset": Liczne spotkania polskich i rosyjskich służb z pominięciem procedur. "Rosjanie panoszyli się jak u siebie"

Tematem kolejnego odcinka serialu dokumentalnego "Reset", emitowanego na antenie TVP1 i TVP Info, była duża częstotliwość spotkań przedstawicieli polskich służb ze służbami rosyjskimi za czasów rządów PO-PSL. Jak podkreśla jeden z autorów programu Sławomir Cenckiewicz, spotkania odbywały się wyjątkowo często, lecz mimo to nie zostały opisane zgodnie z panującymi procedurami. To - jak mówi historyk - budzi wątpliwości co do ich celu.
Zobacz więcej na temat:  Reset telewizja publiczna Michał Rachoń Platforma Obywatelska POLSKA polityka

Sławomir Cenckiewicz: Donald Tusk osobiście wyraził zgodę na współpracę z rosyjską FSB

Donald Tusk jako premier wyraził w 2011 roku zgodę na współpracę polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego między innymi z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa - wynika ze skanu dokumentu zamieszczonego na platformie X przez historyka, profesora Sławomira Cenckiewicza, współautora serialu "Reset" w TVP Info. Na piśmie obok odręcznego podpisu "Donald Tusk" widnieje adnotacja "Zgoda".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk SKW FSB Rosja polityka

"RESET" Działalność rosyjskich służb specjalnych w Polsce za rządów PO. Cenckiewicz: GRU i FSB były nadaktywne

- W całym okresie resetu SWR, GRU i FSB były aktywne, a często i nadaktywne, na terenie Polski - powiedział w środę w TVP Info prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor filmu "Reset". Wskazał, że rosyjskie służby zajmowały się m.in. rozpoznaniem polskiej infrastruktury krytycznej i miejsc typowanych do stacjonowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Rosja służby specjalne GRU FSB