Polskie Radio

Od słów do czynów, czyli co obiecał Donald Trump [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 20:57
Bezpieczeństwo energetyczne, zakup baterii rakiet Patriot czy współpraca w ramach NATO. Donald Trump podczas wizyty w Polsce poruszył wiele istotnych kwestii, z jego ust padły też ważne deklaracje.

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podczas wspólnej konferencji podkreślali, że oba kraje łączą przyjazne stosunki. - Pan prezydent myśli bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski - mówił Andrzej Duda. Z kolei Donald Trump zapewniał, że nasz kraj jest "ważnym sojusznikiem i partnerem Stanów Zjednoczonych w zakresie współpracy wojskowej".

W swoim przemówieniu Donald Trump podkreślił przywiązanie USA do art. 5 traktatu NATO o obronie kolektywnej i zaakcentował konieczność wypełniania przez wszystkich członków sojuszu zobowiązań finansowych. Prezydent USA krytykował też działania Rosji na Ukrainie. 

Amerykański przywódca mówił też, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą liczyć na pomoc USA w budowaniu niezależności energetycznej. - Jesteśmy w stanie zagwarantować wam dostęp do źródeł energii, aby Polska i jej sąsiedzi nigdy już nie były zakładnikami tylko jednego dostawcy energii - deklarował podczas przemówienia na Placu Krasińskich. 

Donald Trump podkreślał również, jak istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa w regionie jest nabycie przez Polskę amerykańskich rakiet. - Gratulujemy Polsce zakupu najlepszej na świecie wyrzutni rakiet Patriot - mówił. Zachecał jednocześnie inne kraje europejskie do "inwestowania w bezpieczną przyszłość".

Jakie jeszcze ważne słowa padły z ust amerykańskiego prezydenta? Zapraszamy do obejrzenia materiału podsumowującego wizytę Donalda Trampa w Polsce.

Przygotowali Paweł Kurek i Marek Dakowski

Czytaj także

Szczyt Trójmorza. "Wszystkich was łączy nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:45
Donald Trump w czasie szczytu państw Trójmorza na Zamku Królewskim zapewnił, że Stany Zjednoczone wspierają tę inicjatywę oraz rozwój całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.  Szczyt relacjonujemy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent USA: inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:30
- Stany Zjednoczone wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza - mówił prezydent USA Donald Trump na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całe wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa. "W Polakach widzimy duszę Europy"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 14:17
- Polska jest geograficznym sercem Europy, ale - co jeszcze ważniejsze - w Polakach postrzegamy duszę Europy; wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny - powiedział podczas wystąpienia do Polaków przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie. Donald Trump dziękował też kombatantom Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: powołamy forum biznesowe państw Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:34
Współpraca między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju - głosi deklaracja uczestników drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza w Warszawie.  Na wieńczącej szczyt konferencji prasowej prezydent RP podziękował chorwackiej prezydent za współorganizację spotkania i bycie jego współgospodarzem. Usatelenia szczytu komentowali w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy (ekseprt ds. międzynarodowych) Piotra Zaremba (publicysta) i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
rozwiń zwiń