Polskie Radio

Free Tommy. Polak organizuję akcję wysyłania listów do brytyjskich władz

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 12:49
Prawicowy dziennikarz i aktywista Tommy Robinson został skazany na 13 miesięcy więzienia za relacjonowanie procesu gangu muzułmańskich gwałcicieli, jaki odbywał się w sądzie w Leeds. Bloger Dariusz Matecki zainicjował akcję pisania listów do brytyjskich władz z apelem o uwolnienie dziennikarza.

Tommy Robinson, a właściwie Stephen Yaxley-Lennon, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, to znany w Wielkiej Brytanii prawicowy aktywista, dziennikarz i były lider Angielskiej Ligi Obrony (EDL), która na Wyspach organizuje protesty przeciwko islamowi.

Robinson1200.jpg
Brytyjski dziennikarz aresztowany za próbę relacjonowania procesu

Brytyjczyk w maju tego roku został aresztowany. - Ten człowiek trafił na 13 miesięcy za kratki, gdzie większość osadzonych to wyznawcy islamu - mówi Dariusz Matecki, dodając, że Tommy otrzymuje od więźniów grypsy z groźbami śmierci.

Decyzja o osadzeniu dziennikarza w areszcie wywołała w Wielkiej Brytanii falę protestów. Demonstrujący domagali się jego uwolnienia. W manifestacjach brało udział wielu Polaków, którzy od lat mieszkają na Wyspach. Sprawa poruszyła też prawicowe środowiska w Polsce.

Bloger podkreśla, że skoro cała UE ingeruje w polską reformę sądownictwa, to Polacy tym bardziej mają prawo ingerować w to, co dzieję się w Wielkiej Brytanii. - Ta sprawa jest rzeczywistym zagrożeniem praw człowieka i wolności słowa - stwierdza.

>>> Więcej o sprawie Tommy'ego Robinsona <<<

Dariusz Matecki zauważa, że młodzi Polacy pokazali ostatnio swój sprzeciw dla projektu dyrektywy zwanej potocznie "Acta 2.0". Unijny akt docelowo ma regulować kwestię praw autorskich w internecie. Przeciwnicy dyrektywy twierdzą, że ograniczy ona możliwość wymiany informacji w sieci.

Zdaniem Mateckiego obrona aktywisty, tak jak w przypadku "Acta 2.0", również jest walką o wolność słowa. I dlatego apeluje do młodych Polaków, by właczyli się również w tę sprawę.

- To, że dzisiaj wystąpimy w obronie Tommy'ego, nawet symbolicznie, jest dla nas rzeczą bardzo ważną, ponieważ z Polski powinien pójść sygnał, że wolności słowa trzeba bezwzględnie bronić - tłumaczy Matecki.

Inicjator akcji wzywa Polaków do pisania litów do brytyjskich polityków i instytucji z żądaniem uwolnienia Tommy'ego Robinsona.

Przygotował Paweł Kurek

Czytaj także

Wielka Brytania: 6 muzułmanów skazanych za plany ataku na skrajną prawicę

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:45
Sąd w z Birmingham skazał sześciu muzułmanów na kary do 19,5 roku więzienia za planowanie samobójczego zamachu na uczestników wiecu skrajnie prawicowej Angielskiej Ligi Obrony (EDL). Do ataku nie doszło, gdyż planujący zamach spóźnili się na wiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania: bracia skazani za udział w terrorystycznym szkoleniu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 13:04
Dwaj bracia o arabskich korzeniach, mieszkający we wschodnim Londynie, zostali skazani przez brytyjski sąd na kary po cztery i pół roku pozbawienia wolności za udział w 2013 r. w terrorystycznym szkoleniu w Syrii - poinformowała telewizja Al-Arabija.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalny imam skazany za wspieranie dżihadystów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 15:40
Brytyjski sąd skazał imama Anjema Choudary'ego na 5,5 roku więzienia za wspieranie tak zwanego Państwa Islamskiego i jego bojowników.
rozwiń zwiń