X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Masowe powroty do Syrii możliwe pod jednym warunkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 06:23
Politycy i eksperci zastanawiają się, jak pomóc Syrii w odbudowie po trwającej wciąż wojnie domowej. Na ten temat rozmawiali w Genewie przedstawiciele ONZ oraz krajów Zachodu i Bliskiego Wschodu. Wiele wskazuje na to, że trwająca właśnie ofensywa w prowincji Idlib będzie ostatnią wielką bitwą tej wojny, a prezydent Baszar Al-Asad okaże się zwycięzcą konfliktu.
Co będzie, gdy skończy się wojna w Syrii
Co będzie, gdy skończy się wojna w SyriiFoto: AA/ABACA

Prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ Wojciech Wilk, którego organizacja pomaga uchodźcom w sąsiednim Libanie, podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że materialna odbudowa Syrii potrwa kilkadziesiąt lat i będzie ogromnie kosztowna. - Ten kraj jest bardziej zrównany z ziemią, niż Polska po II wojnie światowej - uważa Wojciech Wilk.

- To jest kraj, który według niektórych ocen ekspertów trzeba będzie odbudowywać 70 lat, aby wrócił on do punktu wyjścia z 2011 roku. Kraj ten będzie przez to bardzo biedny i będzie miał zniszczony przemysł. Ci ludzie będą żyć na bardzo niskim poziomie, co będzie powodowało frustrację, radykalizację oraz migrację, także do Europy - dodaje prezes PCPM.

Od początku trwania konfliktu co najmniej połowa ludności Syrii musiała uciekać z domów. Część przeniosła się w inne rejony kraju, a co najmniej 5 milionów wyjechało za granicę. Według Wojciecha Wilka, niewielu uchodźców będzie chciało wrócić do kraju. To dlatego, że syryjskie władze traktują uciekinierów jak zdrajców.

- Mieliśmy przykłady uchodźców, którymi się opiekowaliśmy, a którzy wrócili do Syrii i zostali aresztowani - powiedział ekspert. - Z punktu widzenia rządu syryjskiego ci ludzie są zdrajcami Popełnili przestępstwo, bo nie stawili się na wezwanie sił zbrojnych czy przekroczyli nielegalnie granicę. Masowy powrót do Syrii będzie możliwy jedynie wtedy, gdy rząd Baszara Al-Asada ogłosiłby amnestię dla osób, które wyjechały z Syrii - dodaje Wojciech Wilk.

Syryjska wojna domowa trwa od ponad siedmiu lat. Szacuje się, że kosztowała życie co najmniej pół miliona osób.

pkur

Zobacz więcej na temat: Syria ŚWIAT Wojna w Syrii
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Generał Joseph Dunford: jeśli Syria zignoruje ostrzeżenia, możemy użyć siły

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 07:25
- Decyzja jeszcze niepodjęta, ale jeśli Syria zignoruje ostrzeżenia ws. użycia broni chemicznej w planowanym ataku na będącą w rękach rebeliantów prowincję Idlib, możemy użyć siły - powiedział przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych gen. J. Dunford.
rozwiń zwiń