Polskie Radio

Michał Chudoliński: Joaquin Phoenix powinien otrzymać Oscara za scenariusz "Jokera"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 15:23
- Phoenix notorycznie zmieniał sceny w filmie "Joker". Scena wywiadu z Robertem De Niro była odgrywana 40 razy. Każda z nich była odegrana w inny sposób. On zagrał fenomenalnie - oceniał krytyk filmowy Michał Chudoliński, krytyk filmowy i komiksowy. 

Po tym, jak Joaquin Phoenix został laureatem dwóch najważniejszych nagród, które traktowane są jako preludium Oscarów - Złotych Globów i BAFTA -  aktor jest faworytem do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej za kreację tytułową w filmie "Joker" Todda Phillipsa.  

Phoenix wykreował w nim postać złamanego życiem, cierpiącego na chorobę umysłową Arthura Flecka, który pod wpływem lawiny przeciwności losu zmienia się w Jokera. Film rzuca nowe światło na postać odwiecznego nemezis Batmana i jednego z najbardziej ikonicznych złoczyńców popkultury. Jest zarazem hołdem dla kina Martina Scorsesego i studium poświęconym odtrąceniu, barierom społecznym i wyobcowaniu. 

- Pozostaje pytanie, czy wartością jest odgrywać szaleńca w dzisiejszych czasach. Dzisiejsze czasy potrzebują raczej nadziei i odnowy, tymczasem ten film i ta kreacja są pochwałą nihilizmu. Śmieją się widzowi prosto w twarz - oceniał Michał Chudoliński. Zobacz całą rozmowę. 

Film Todda Phillipsa zawalczy o statuetkę w 11 kategoriach, w tym m.in za najlepszy film, reżyserię oraz scenariusz adaptowany. 

WSZYSTKO O OSCARACH - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY

bm

Czytaj także

Oscarowy rekordzista. Statuetkę dostał dopiero za 21. razem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 08:53
Kevin O'Connell to amerykański producent muzyczny, który w branży filmowej działa już ponad 30 lat. W tym czasie otrzymał aż 20 nominacji do Oscara, ale zdobyć statuetkę udało mu się dopiero za 21. razem w 2017 roku...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor PISF: opowiedziana w "Bożym Ciele" historia porusza widzów na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:50
Dyrektor PISF Radosław Śmigulski nie krył zachwytu podczas poniedziałkowego briefingu, zorganizowanego po nominowaniu "Bożego Ciała" Jana Komasy do 92. Oscarów w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". - To wielka praca producentów, wielka praca - powiedział
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2020. Polska artystka zaśpiewa na gali. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 16:50
Od jakiegoś czasu znana jest informacja, że Idina Menzel oraz Aurora zaśpiewają na oscarowej scenie motyw przewodni z filmu "Kraina lodu 2", czyli utwór "Into the Unknown". Okazuje się, że do tego zacnego grona dołączy 9 wokalistek z różnych krajów. Wśród nich znalazła się polska Elsa - Kasia Łaska.
rozwiń zwiń