Polskie Radio

"Zostań w domu". Program 1 Polskiego Radia poleca w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:00
Kwarantanna to doskonały czas na słuchanie radia, szczególnie Programu 1 Polskiego Radia, który specjalnie dla swoich Słuchaczy w ramach akcji #zostańwdomu, przygotował na poniedziałek wiele ciekawych audycji.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

W audycji "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00, prowadzący: Roman Czejarek) zastanawialiśmy się, jak epidemia wpłynie na rynek mieszkań. Mówiliśmy także m.in. o tym, jak podczas kwarantanny zmienia się nasza dieta oraz jak zagrożenie epidemiologiczne odbije się na przemyśle filmowym. Poza tym w audycji: poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć?", konkursy: "Co nam zostało z tych dat" i "Od małego dla dużego" i zapowiedź audycji Radia Dzieciom.

O godz. 10.45 zaprosiliśmy najmłodszych słuchaczy na kolejny odcinek słuchowiska dla dzieci według powieści Juliusza Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (reż. Jerzy Markuszewski, nagranie pochodzi w roku 1974). 

O godz. 14.40 w "Lekturach Jedynki" wyemitowaliśmy z kolei fragment "Lesia" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej (Archiwum Polskiego Radia).

W godz. 13.00-15.00 zaprosiliśmy na audycję "Muzyczna Jedynka". O wybór najdoskonalszych utworów zadbała Ula Kaczyńska, która porozmawiała z Magdą Rutą o jej nowym albumie "Nie wiem, czy będę".

radio.jpg
Zostań w domu z Programem 1 Polskiego Radia

Po godz. 19.00 gościem audycji "Wieczór odkrywców" (prowadzący: Krzysztof Michalski) był młody polski badacz, dr inż. Wojciech Krauze z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który zajmuje się tomografią optyczną. Krauze opracował metodę podglądania żywych komórek w trzech wymiarach za pomocą promieniowania laserowego. Metoda ta daje możliwość obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych i ma zastosowanie w diagnostyce medycznej. 

Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka. W metodzie polskiego badacza zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej mocy.

W poniedziałek w "Jedynce Dzieciom" (godz. 19.30) wraz z Agnieszką Kunikowską wybraliśmy się do pracowni rekonstrukcji strojów teatralnych u kostiumolog Katarzyny Markiewicz. Między godz. 20.00 a 21.00 w audycji "Tu jest muzyka" Zbigniew Zegler zaprezentował muzyczne klany - Garbarków, Marsalisów, Miśkiewiczów i Torresów.

Po godz. 21.00 w audycji "Historia żywa" (prowadząca: Dorota Truszczak) opowiedzieliśmy o Polsce w latach 1975-1976. A po godz. 23.00 Joanna Sławińska porozmawiała - w ramach audycji "Twarzą w twarz" - z Piotrem Sobocińskim jr., autorem zdjęć do takich filmów, jak: "Róża" (2011), "Drogówka" (2013), "Układ zamknięty" (2013), "Bogowie" (2014), "Wołyń" (2016), "Cicha noc" (2017) czy "Najlepszy" (2017). Za zdjęcia do filmu "Boże ciało" Jana Komasy otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły 2020 oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). 

O godz. 21.45 - "Lektury Jedynki" - można było wysłuchać pierwszego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitowaliśmy pierwszy odcinek "Mojej kuchni pachnącej bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czytała Lidia Bogaczówna. 

kk

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak