Polskie Radio

Armia Czerwona w Polsce. Wyzwolenie czy zniewolenie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:29
To pytanie od lat towarzyszy obchodom rocznic zakończenia II wojny światowej. W tym roku, przy okazji kolejnej, historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali serię 21 artykułów o represjach sowieckich na ziemiach polskich w latach 1944-1945. Znajdują się na stronach oraz w mediach społecznościowych IPN.
Armia Czerwona
Armia CzerwonaFoto: Grisha Bruev/Shutterstock

Dlaczego pytanie o obecność Armii Czerwonej w Polsce jest stawiane? O tym prof. Mirosław Golon z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, autor tekstu "Terror Armii Czerwonej i NKWD na ziemiach polskich w latach 1944-1945".

Niespełna trzy lata po wyborze na papieża - 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na jego życie. Tło tego wydarzenia nie jest do końca wyjaśnione. W tym roku 18 maja będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, który jako arcybiskup i metropolita Krakowa został 264. z kolei zwierzchnikiem Kościoła katolickiego 16 października 1978 roku. Po raz pierwszy od 455 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup nie-Włoch. Ale bardziej zaskoczyło, że  pochodził ze słowiańskiego kraju, który w tamtym czasie należał do bloku sowieckiego. O ile niemal każdy Polak mógł zawołać "habemus papam", to np. Edward Gierek miał zareagować słowami "habemus klapam". Z kolei w opinii dziennikarzy włoskiego dziennika "La Stampa": "Sowieci woleliby widzieć Sołżenicyna sekretarzem generalnym ONZ niż Polaka papieżem". O pierwszych trzech latach pontyfikatu JP II (do zamachu w Rzymie) i ich znaczeniu w budowaniu drogi do obalenia komunizmu w naszej części Europy, począwszy od pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny i znaczeniu wypowiedzianych wtedy słów: "Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi" będzie mówił dr Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.

Przypomnimy książkę Wandy Kiedrzyńskiej "Ravensbrück - kobiecy obóz koncentracyjny". Od ostatniego wydania monografii o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym dla kobiet Ravensbrück, pióra dr Wandy Kiedrzyńskiej, minęły 54 lata. Ale praca jest nadal fundamentalna. Została napisana przez byłą więźniarkę, oparta jest na źródłach i relacjach powstałych w czasie, kiedy żyła jeszcze znakomita większość ocalonych, w tym osób pseudomedycznie operowanych, oraz że autorka była osobiście zaangażowana w prace Klubu b. Więźniarek KL Ravensbrück. O tym Hanna Nowakowska, prezes fundacji Cultura Memoriae.


Było, będzie - m.in.: o "Polskim Genie Wolności" tj. o pakiecie edukacyjnym on-line dla uczniów i nauczycieli do prowadzenia oraz o wybranych artykułach na Portalu IPN - Przystanek Historia.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Przystanek historia" w środę (13.05) o godz. 19.07 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Zobacz więcej na temat: Armia Czerwona

Czytaj także

"Powinniśmy obchodzić ją jako dzień żałoby". Prof. Golon o rocznicy zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 09:00
- Nie możemy obchodzić rocznicy zakończenia II wojny światowej w formule radosnego święta. Powinien to być dla nas dzień żałoby, dzień pamięci o ofiarach - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor oddziału gdańskiego IPN prof. Mirosław Golon.
rozwiń zwiń