Polskie Radio

Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:00
"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to "Ocalenie" Josepha Conrada w interpretacji Adama Hanuszkiewicza.
Ocalenie Josepha Conrada w projekcie Radiobook
"Ocalenie" Josepha Conrada w projekcie "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
36:04 2020_11_08 22_12_44_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook"! "Ocalenie" Josepha Conrada (Kulturalna Jedynka)

 

Joseph Conrad (1857-1924) - autor "Jądra ciemności" i "Lorda Jima" - zaczął pisać "Ocalenie" w 1896 roku. Powieść czekała na dokończenie przeszło 20 lat. Ostatecznie ukazała się - na rynku amerykańskim - w 1920 roku, na cztery lata przed śmiercią pochodzącego z Berdyczowa pisarza. 

audiobook sluchawki ksiazka 1200.jpg
"Radiobook" - nowy literacki projekt Polskiego Radia

Conrad (właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski) kraj przodków opuścił mając 16 lat. Wyjechał do Francji, zaciągnął się na statek jako marynarz. Był w Indiach, na Malajach, w Kongo, w Australii. W 1894 roku osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej. Rok później wydał powieść pt. "Szaleństwo Almayera".

W swoich książkach czerpał z morskiego doświadczenia. Postaci wzorował na spotkanych w czasie pracy na morzu ludziach. Jednak to nie przygoda, akcja są najważniejszym wyznacznikiem jego prozy a dylematy moralne bohaterów - honor, poczucie obowiązku, dobro i zło.

W "Ocaleniu" Conrad wraca do swoich literackich początków. Autor umieścił akcję dzieła na Malajach, na które wybiera się kapitan Lingard (znany z "Szaleństwa Almayera"), aby pomóc swojemu przyjacielowi Hassimowi odzyskać królestwo. Pomoc rodzi problemy, bo Hassim ma wielu wrogów wśród miejscowej ludności. 

Po polsku "Ocalenie" ukazało się po raz pierwszy w 1929 roku. Przekładu powieści, podobnie jak wielu innych dzieł Conrada, dokonała jego kuzynka Aniela Zagórska. W dostępnym w ramach projektu "Radiobook" wydaniu audiobookowym książkę zinterpretował Adam Hanuszkiewicz.

Joseph Conrad - Ocalenie #01. Profil: Radiobook 


Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTube i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Czytaj także:

kk

Czytaj także

"Sonety krymskie" w wersji Krzysztofa Napiórkowskiego. "Wiersz musi mieć to coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 09:00
"Sonety krymskie" Adama Mickiewicza są często wykorzystywane przez twórców jako kanwa, cytat albo punkt odniesienia - to nad nimi męczył się Adam Miauczyński w "Dniu świra" Marka Koterskiego, to do nich muzykę skomponował Stanisław Moniuszko, a wyśpiewał je m.in. Chór Polskiego Radia. Teraz na muzyczny warsztat wziął je Krzysztof Napiórkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gorsza siostra". Nowa książka Justyny Bednarek i Jagny Kacznowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:04
Wspólnie stworzyły cykl powieściowy "Ogród Zuzanny", "Galopem po szczęście", "Okruchy dobra" - książki bardzo popularne wśród czytelniczek i czytelników choć poruszające trudne tematy. Teraz powstała powieść "Gorsza siostra", której od dziś (26.10) można słuchać na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:11
Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.
rozwiń zwiń