Polskie Radio

Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:50
W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" opowiemy o trzech z licznej gromady wnuków Bolesława Krzywoustego, którego ustawa sukcesyjna, zwana testamentem zapoczątkowała w 1138 roku okres rozbicia dzielnicowego państwa piastowskiego. Bohaterami audycji będą książę wielkopolski Władysław Laskonogi - syn Mieszka III Starego i dwaj synowie Kazimierza II Sprawiedliwego: książę zwierzchni Polski Leszek Biały i młodszy od niego Konrad Mazowiecki.
Leszek Biały (1186-1227)
Leszek Biały (1186-1227)Foto: historia/wiki/org

To czas bratobójczych walk, rodzinnych kłótni i konfliktów o władzę, czego symbolem jest zbrodnia gąsawska, nazywana także krwawą łaźnią w Gąsawie.

W końcu listopada 1227 roku w Gąsawie, w Wielkopolsce, podczas zjazdu większości książąt piastowskich doszło do najazdu Świętopełka pomorskiego na łaźnię, w której część z nich przebywała. Podczas ucieczki śmierć poniósł Leszek Biały. Czy podejrzanych o zlecenie napaści może być wielu wśród członków rodziny Piastów, może z wyjątkiem rodzonego brata Leszka - Konrada Mazowieckiego?

Jednak czy celem był tylko Leszek? Faktem jest, że jego śmierć zamknęła pewną epokę. Był ostatnim księciem krakowskim, który zachował resztki zwierzchnictwa nad pozostałymi Piastami. Żaden z późniejszych książąt np. Konrad Mazowiecki, czy Władysław Laskonogi,  pomimo prób, także zbrojnych, podstępów, porwań, nieczystej gry politycznej, klątw biskupów, nie sięgnął już nigdy po władzę princepsa, tego pierwszego. 

Śmierć Leszka Białego przyczyniła się także do usamodzielnienia się Pomorza Gdańskiego. Rozbite i osłabione państwo piastowskie zmagało się w tym czasie z wrogimi sąsiadami. Konrad Mazowiecki, kiedy zawiodły wszelkie próby ochrony granicy mazowiecko-pruskiej, sprowadził Krzyżaków na ziemie polskie.

Gościem będzie prof. Andrzej Nowak.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Historia żywa" w poniedziałek (23.11) o godz. 21.05 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Czytaj także

Bolesław Krzywousty - mąż stanu i... sprawca politycznej katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 07:00
Książę małopolski, śląski i sandomierski w latach 1102-1107, książę Polski w latach 1107-1138. Syn Władysława Hermana i Judyty czeskiej. W audycji "Historia żywa" przyjrzeliśmy się Bolesławowi Krzywoustemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska piastowska czasów Mieszka III Starego i Kazimierza Sprawiedliwego

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 22:00
Mieszko III Stary, jako jedyny z braci-synów Bolesława Krzywoustego, bił monety z napisem "Król Polski". Kazimierz Sprawiedliwy z kolei został sportretowany przez Wincentego Kadłubka jako władca idealny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:08
"My wszyscy z niego, Kadłubkowe plemię" - zwykł mawiać prof. Andrzej Nowak podczas wielu audycji cyklu "Historia żywa". Mistrz Wincenty nazwany Kadłubkiem, autor "Kroniki dziejów Polski", to jedna z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Przez wielu jest uważany za "ojca kultury polskiej", który sprawował rząd dusz nad wieloma pokoleniami Polaków, zorganizował naszą wyobraźnię historyczną. 
rozwiń zwiń