Polskie Radio

Nie żyje ostatnia wdowa katyńska. Maria Czernek miała 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 20:45
W wieku 100 lat zmarła Maria Czernek, wdowa po Janie Borkowskim - policjancie zamordowanym w Twerze przez Sowietów. 
Maria Czernek
Maria CzernekFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak czytamy na stronie Muzeum Katyńskiego, Maria Czernek urodziła się w Łodzi, w 1920 roku. Ślub ze starszym posterunkowym Policji Państwowej Janem Borkowskim wzięła tuż przed wojną, w maju 1939 roku. We wrześniu tego samego roku jej małżonek trafił do sowieckiej niewoli.

Smutna wiadomość...

Opublikowany przez Policja Województwa Łódzkiego Środa, 21 kwietnia 2021

Jan Borkowski trafił do obozu w Ostaszkowie, gdzie, jak napisano na stronie muzeum podzielił los 6 tys. innych więźniów. "Jego nazwisko widnieje na liście wywozowej z dnia 20 kwietnia 1940 roku. W kilka dni później został zamordowany w Twerze, a jego ciało zakopano w zbiorowych mogiłach w Miednoje" - napisało Muzeum Katyńskie.

Katyń serwis.jpg
Katyń - zobacz serwis specjalny

Maria Czernek była zaangażowana w tworzenie miejsc pamięci o policjantach II RP na Mazowszu i w Łódzkiem. Przed dwoma laty otrzymała medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej od Elżbiety Witek - ówczesnej szefowej MSWiA.

ms


Czytaj także

"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 18:00
– 13 kwietnia otrzymałem wiadomość o Katyniu. Pierwsze nazwiska na liście to były nazwiska moich najbliższych – wspomina ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan "Rodzin Katyńskich" i pomordowanych na Wschodzie. 11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim grobów tysięcy polskich oficerów. "Katyń – pamiętam" to reportaż przedstawiający dramat więźniów obozów jenieckich.
rozwiń zwiń