Polskie Radio

"Trójka do trzeciej" trzeciomajowo

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 09:02
Dużo dobrej muzyki, ciekawostki historyczne i naukowe, a także nietypowe i twórcze sposoby uatrakcyjnienia majówki – to wszystko czeka nas w świątecznym, trzeciomajowym wydaniu audycji "Trójka do trzeciej", które poprowadzi Piotr Łodej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/muchomoros

W audycji:

  • O to, co wiedzieć powinniśmy o 3 maja, w cyklu "Niezła historia" Piotr Łodej zapyta naszego gościa, którym będzie dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
  • Porozmawiamy o święcie konstytucji spędzanym na sportowo, o języku, jakim 230 lat temu posługiwali się twórcy naszej pierwszej ustawy zasadniczej, o wyjątkowych hejnałach związanych z pracami Sejmu Wielkiego oraz o tym, jaki właściwie był rok 1791.
  • Reportaż o potomkach Sejmu Wielkiego, którzy wciąż kultywują dawne tradycje. Okazuje się, że ten - z pozoru - "wiekowy" dokument może być swego rodzaju "drogowskazem" dla współczesnych.
  • Powtórka z rozrywki - oczywiście odświętnie udekorowana.

***

Na audycję "Trójka do trzeciej" w poniedziałek (3 maja) od godz. 11.05 do godz. 15.00 zaprasza Piotr Łodej.

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. "Początkowo była to tajemnica małego gremium"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:05
230 lat temu w Rzeczypospolitej została uchwalona Konstytucja 3 maja. Była ona pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie. Nazywana jest przez historyków najważniejszą z konstytucji w historii Polski, choć obowiązywała tylko czternaście miesięcy. Dlaczego była też określana mianem rewolucji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - pierwsza w Europie, druga na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 05:55
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Zielińska: miała uratować kraj przed następnym rozbiorem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:30
- Konstytucja miała stanowić podstawę racjonalnego i sprawnie działającego państwa. Miała ratować osłabiony kraj przed następnym rozbiorem. Twórcy byli przekonani, że zadanie, które przed nimi stało, wykonali - powiedziała prof. Zofia Zielińska, historyk.
rozwiń zwiń