Polskie Radio

Co wiemy o wyobraźni? Trwa Copernicus Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:40
Czym jest wyobraźnia? Skąd się wzięła? Jak to możliwe, że nasze niewielkie mózgi potrafią tak pomysłowo i skutecznie wykorzystywać ją do działania? Czy wyobraźnia ma jakieś granice? A jeśli tak, to co leży poza nimi? Na wszystkie z tych pytań odpowiedzi będzie można poznać podczas trwającego Copernicus Festival. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjna Foto: Shutterstock

"Wyobraźnia"– pod takim hasłem odbywa się siódma edycja Copernicus Festival. – W tym roku będziemy zajmować się wszystkim, co łączy się z pojęciem wyobraźni. Naukowcy podchodzą do tego zagadnienia bardzo szeroko. Badają naszą pamięć oraz procesy, które odpowiedzialne są za planowanie. Badaniom poddawane są także osoby, które nie doświadczają żadnych obrazów umysłowych oraz dzieci, których wyobraźnia jest bardzo rozbudowana – mówiła Diana Sałacka, koordynator wydarzenia. 


Posłuchaj
03:39 PR3_MPLS 2021_05_21-14-31-04_copernicus.mp3 Co to jest wyobraźnia? Trwa Copernicus Festival (Trójka do trzeciej)

 

– Wyobraźnia jest domeną, szeroko dostępną w kulturze. Używamy jej podczas obcowania z książkami, poetyką oraz muzyką. To ona sprawia, że w danym momencie przywołujemy konkretne obrazy. Podczas festiwalu będziemy rozmawiać m.in. z szachistami, którzy dzięki wyobraźni przewidują kolejne ruchy. Dowiemy się, jak duże ma ona znaczenie podczas symultanicznej gry na ślepo – dodała. 

Nasze wydarzenie łączy wiedzę z dziedziny nauki, psychologii, biologii oraz kultury, z praktycznym zastosowaniem. Wyobraźnia to wszystko, co w danym momencie nie jest namacalne, odbierane wzrokiem czy zmysłem dotyku. To rzeczy, o których myślimy oraz nasze plany – wyjaśniła koordynator.  

Wśród gości festiwalu będzie między innymi Venki Ramakrishnan, angielski biofizyk, wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za badania nad strukturą i funkcją rybosomów.
Festiwal potrwa do niedzieli, 23 maja. Wszystkie wydarzenia dostępne są online. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 14.31

zch

Czytaj także

Bożek, Prószyński i inni. Polscy wynalazcy, którzy zmieniali świat

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 23:00
Temat polskich wynalazków i wynalazców od kilku lat przybiera na popularności. Zainteresowanie naszymi rodzimymi naukowcami, którzy zmieniali świat swoimi pomysłami, jest na tyle duże, że filmowcy i pasjonaci historii wspólnymi siłami próbują rekonstruować ich losy. Powstają kolejne produkcje dokumentalne i fabularne – filmowa biografia "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noelle czy telewizyjny serial "Geniusze i marzyciele" to tylko niektóre z nich.  
rozwiń zwiń