Polskie Radio
Section05
Arkadiusz Gołębiewski

Jeden z najoryginalniejszych. Bruno Schulz patronem roku 2022

Rok 2022 jest rokiem Brunona Schulza – grafika i pisarza. W "Klubie Trójki" porozmawiamy o tym niesamowitym artyście i jego życiorysie. Gośćmi Arkadiusza Gołębiewskiego będą Grzegorz Józefczuk, prezes fundacji Brunona Schulza w Lublinie i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, oraz malarz i współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza Bartłomiej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz literatura SZTUKA Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA Jan Żaryn FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej kino finansowanie

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski niepodległość kobieta Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka

Twórczość między kontynentami

Wyjazd, emigracja - to radykalna zmiana w życiu każdego, kto podejmuje taką decyzję. Tym bardziej dotyczy to artystów, ludzi szczególnie wrażliwych i zazwyczaj szczególnie związanych z rodziną, miejscem zamieszkania, krajem urodzenia. W „Klubie Trójki” Arkadiusz Gołębiewski zaprosił na rozmowę o tym, jak zmienia się sztuka przez życie na emigracji, z jakimi wyzwaniami musi liczyć się artysta, przechodząc szok kulturowy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski emigracja SZTUKA kariera Trójka

Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego

W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków? 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Trójka KULTURA Arkadiusz Gołębiewski Fryderyk Chopin pianino

"Z Gwiazdami" – film o niezwykłej miłości i spełnionym życiu

Za nami XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W pięciu konkursach głównych rywalizowało blisko 100 produkcji o tematyce historycznej – wideoklipów i reportaży radiowych, a przede wszystkim międzynarodowych filmów fabularnych, zagranicznych oraz polskich filmów dokumentalnych. W tej ostatniej kategorii nagrodą Prezesa TVP wyróżniony został film "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" Marii Dłużewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Trójka Arkadiusz Gołębiewski historia Polski położna Andrzej Gwiazda kino FILM festiwal filmowy Gdynia KULTURA

FESTIWAL NNW "13. była szczęśliwa". Gołębiewski w PR24 o festiwalu NNW

- Ten festiwal NNW to miejsce gdzie nie tylko pokazujemy filmy o polskich drogach do wolności, ale przede wszystkim potrafimy dzięki tym dyskusjom lepiej zrozumieć tę historię i pogłębić tematy, pokazać to, czego filmowcy w swoich obrazach nie zawierają. Dlatego hasłem tegorocznego festiwalu było "Historia większa niż film" - podsumował w Polskim Radiu 24 festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Gołębiewski Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci historia Polski KULTURA FILM

Festiwal NNW "Wyjątkowe święto polskiego kina". Arkadiusz Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu NNW

- Nasz festiwal to jest wydarzenie, gdzie na czerwonym dywanie, dosłownym i w przenośni, mogą się spotkać twórcy filmowi, gwiazdy kina i stoją oni obok świadków historii, którzy są punktem wyjścia do jej opowiadania - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci POLSKA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski

"Na Festiwalu Filmowym NNW mówimy o różnych drogach do wolności"

- Wyjątkowość tego festiwalu to pokazywanie historii ludzi, którzy byli zapomniani. Od kilku lat obecna jest twórczość spoza Polski: filmy z krajów nadbałtyckich, Czech, Węgier, Australii, Wenezueli, Sri Lanki - mówił na antenie Dwójki Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Roch Siciński Dwójka Arkadiusz Gołębiewski FILM Gdynia

Arkadiusz Gołębiewski o XIII edycji Festiwalu Filmowego NNW

29 września rozpocznie się XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. - Opowiadanie o czasach osadzonych w latach 40. i 50. jest bardzo żywe i te następne historie czekają na opowiedzenie w sposób dobry, filmowy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha FILM Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski

XIII Festiwal NNW. Polskie i światowe kino o wolności

– Przez lata opowiadaliśmy głównie o polskiej drodze o wolności. Przywoływałem historie, które były zapomniane, wypierane. Ten, kto przyjedzie na festiwal, zobaczy, że jest on znacznie szerszą propozycją, niż tylko opowiadanie o trudnych polskich losach – mówił w Trójce dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wykleci i jeden z prowadzących "Klub Trójki" Arkadiusz Gołębiewski. 13. edycja tego wyjątkowego na skalę europejską festiwalu filmowego poświęconego historii najnowszej rozpocznie się już 29 września w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan KULTURA Arkadiusz Gołębiewski Gdynia historia Polski kino FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Historia poza schematami. XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

"Historia większa niż film" – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Od 29 września do 2 października w Gdańsku prezentowane będą filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi dążenia do wolności narodów oraz wolności indywidualnej każdego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski