Polskie Radio

Egzamin ósmoklasisty 2021 - język obcy. Sprawdź arkusz i transkrypcję CKE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:15
Zakończył się egzamin ósmoklasistów z języka obcego - ostatni z egzaminów, które w tym tygodniu pisali uczniowie kończący szkołę podstawową. Wszystkie trzy egzaminy były przeprowadzane pisemnie. Poniżej prezentujemy arkusz egzaminu oraz transkrypcję nagrań egzaminacyjnych. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ panitanphoto

Egzamin z języka obcego rozpoczął się w czwartek o godz. 9. Trwał 90 minut; dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 135 minut.

Uczniowie mierzyli się z egzaminami przez trzy dni. W pierwszym dniu był egzamin z języka polskiego, w drugim - z matematyki, w trzecim - z wybranego języka obcego nowożytnego.

egzamin ósmoklasisty FORUM 1200 .jpg
"Pan Tadeusz" na egzaminie ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego

Bez większych problemów

Egzamin przebiegł spokojnie - powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzamin ósmoklasisty język obcy 2021 - ARKUSZ.pdf

Transkrypcja nagrań - egzamin ósmoklasisty 2021 język obcy.pdf

Największa grupa ósmoklasistów – 96,66 proc. – zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Deklaracje wyboru tego języka złożyło 2,92 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Egzaminy z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) zdawało łącznie 0,42 proc. ósmoklasistów.

Posłuchaj
00:23 11102741_1.mp3 Ósmoklasiści napisali egzamin z języka obcego (IAR)

Problemy z pandemią

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej. 

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca.

pap egzamin ósmoklasisty 1200.png
Egzamin ósmoklasisty 2021. Sprawdź arkusz CKE

Czytaj także:

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca. 

Dariusz Piontkowski free tt-1200.jpg
Wiceszef MEiN o wizytach lekarzy w szkołach

***

Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. 


pg/as/rk 

Czytaj także

Z czym polscy uczniowie mają największy problem na egzaminach?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:28
- Piętą achillesową była i pozostaje kwestia precyzji języka w rozumieniu ortografii i interpunkcji - powiedział w audycji "W samo południe" Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o wiedzy uczniów przystępujących do egzaminów i ich wynikach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor CKE: tegoroczne egzaminy będą różniły się od tych sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 20:40
W związku z przedłużającym się zdalnym nauczaniem, tegoroczne egzaminy będą różniły się od tych sprzed pandemii - poinformował podczas wideoczatu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Marcin Smolik odpowiadał na pytania zadane przez internautów na temat egzaminów w 2021 roku i w latach następnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

We wtorek rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 09:31
Dla ponad 360 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przeprowadzany będzie w reżimie sanitarnym.
rozwiń zwiń