Polskie Radio
Section05
egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji?

Egzamin ósmoklasisty 2022 będzie przeprowadzony 23-25 maja. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Dobry wynik egzaminu daje uczniom najwięcej punktów rekrutacyjnych, które decydują o przyjęciu do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Punkty można też zdobyć w inny sposób. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA egzamin ósmoklasisty szkoła podstawowa szkoła edukacja

Egzamin ósmoklasisty 2022. Psycholog podpowiada, jak pokonać stres

Zaufaj sobie, uwierz w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Przeganiaj uporczywe czarne myśli, które powodują obniżenie samooceny, wzmagają odczucie stresu i napięcia - wskazuje w poradniku "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów" dr Marta Majorczyk, psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu, nauczyciel akademicki z Collegium Humanum.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja egzamin ósmoklasisty Ministerstwo Edukacji i Nauki CKE szkoła podstawowa szkoła

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców egzamin ósmoklasisty szkoła wychowanie

Czarnek o maturach: wymogi zostały okrojone o ok. 20 proc. w stosunku do 2020 r.

- 16 grudnia 2020 roku ustaliliśmy inne wymogi egzaminacyjne dla matury z ubiegłego roku i dla matury z tego roku. O tych wymogach obecni abiturienci i ich nauczyciele wiedzieli już od ponad roku. To są mniej więcej do 20 proc. okrojone wymogi egzaminacyjne w stosunku do tych, które byłyby, gdyby nie nauka zdalna - mówił w "Sygnałach dnia" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  matura 2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja Grzegorz Jankowski egzamin ósmoklasisty

Korepetycje: korzysta z nich ponad połowa polskich uczniów

- Najnowsze badania dotyczące tego, ilu uczniów korzysta z korepetycji - a jest to grubo ponad połowa - pokazują, że powinna pojawić się jakaś refleksja, jeśli chodzi o skuteczność dzisiejszej szkoły. Być może jednak jest to kwestia nie tyle krytyki systemu, co raczej oczekiwań uczniów, ich rodziców, rynku pracy - mówiła w "Czterech porach roku" dr Dagmara Kawoń-Noga, pedagog i dydaktyk.
Zobacz więcej na temat:  edukacja egzamin ósmoklasisty matura 2022 szkoła Daniel Wydrych

Matura i egzamin ośmioklasisty ze zmianami. Projekt ustawy trafił do komisji sejmowej

Projekt ustawy dotyczący egzaminów ósmoklasisty i matur w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 został odesłany po drugim czytaniu do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Tam posłowie zajmą się poprawkami zgłoszonymi podczas czytania na sali plenarnej. Projekt dopuszcza przeprowadzenie egzaminów na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie w oparciu o podstawę programową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła matura Sejm ustawa Ministerstwo Edukacji i Nauki egzamin ósmoklasisty

Ruszają dodatkowe egzaminy ósmoklasisty. Dziś sprawdzian z języka polskiego

O 9.00 rozpocznie się egzamin ósmoklasisty w terminie dodatkowym. Egzamin jest obowiązkowy, by ukończyć szkołę podstawową. Ten w terminie dodatkowym wygląda identycznie jak w terminie głównym i potrwa trzy dni, w trakcie których zdający napiszą sprawdziany z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja społeczeństwo egzaminy poprawkowe egzamin ósmoklasisty

Jakie są odczucia po egzaminach ósmoklasisty?

Nadszedł moment, kiedy egzaminy zwieńczające edukację podstawową dobiegły końca. W związku z tym, po wielu stresujących miesiącach przygotowań ósmoklasiści i ich rodzice mogą w końcu odetchnąć. Już po raz drugi z powodu pandemii egzaminy te musiały zostać przeprowadzone w innych warunkach niż zazwyczaj, co spotęgowało podenerwowanie wśród dzieci i nauczycieli, a także wymusiło dostosowanie arkuszy z zadaniami do nowej rzeczywistości. Jak wyglądał okres przygotowań oraz jaki charakter mają egzaminy na koniec ósmej klasy? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawialiśmy o tym z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem szkoły podstawowej, Magdaleną Kaźmierczak oraz pomysłodawczynią i szefową "Pracowni z Oknem na Świat", Martą Hendzel.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica egzamin ósmoklasisty szkoła podstawowa edukacja radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Drugi dzień egzaminu ósmoklasisty: matematyka

W środę, 26 maja, ósmoklasiści pisali drugi egzamin, czyli matematykę. Na rozwiązanie zadań otwartych i zamkniętych uczniowie mieli 100 minut. Stres dla wszystkich był ogromny: to przecież pierwszy tak poważny egzamin, który zdają. Co więcej, od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się uczniowie. Czy owiana złą sławą "królowa nauk" sprawiła im trudności? Jakie były zadania?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo egzamin ósmoklasisty matematyka Mateusz Drozda Trójka

"Pan Tadeusz" na egzaminie ósmoklasisty. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego

Zakończył się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - pierwszy z trzech egzaminów, które w tym tygodniu piszą uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej. Jak poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik, w kilku szkołach egzamin zaczął się z opóźnieniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja egzamin ósmoklasisty CKE język polski Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki