Polskie Radio

"BohaterON - włącz historię!". Wyślij kartkę powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 07:24
1 sierpnia, w dzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ruszyła kolejna kampania BohaterON - włącz historię! Wyślij kartkę i okaż pamięć powstańcom warszawskim. Polskie Radio jest partnerem strategicznym i patronem medialnym akcji.
BohaterON
BohaterONFoto: Paweł Przybyszewski / Polskie Radio

Organizatorka akcji Agnieszka Łesiuk-Krajewska powiedziała, że w tym roku ponownie wysyłamy kartki drogą elektroniczną. - Kartka jest odpłatna, a środki tak zebrane przekażemy Powstańcom - mówiła.

Pan Zbigniew Grochowski, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miał 18 lat. Opowiada, że podczas ubiegłorocznej akcji BohaterON dostał około stu kartek. - Są listy z prośbą o odpisanie, są też pozdrowienia i serdeczne życzenia - dodał.

Jak mówi Maria Mordasewicz - Żakowska, ps. Myszka, na kartkach, które otrzymuje są podziękowania za walkę o wolną Polskę. - Dla mnie było to wzruszeniem, kartki zawierały podziękowania, wzruszające teksty, tam gdzie były adresy zwrotne - odpisywałam - zaznaczała.

Posłuchaj
00:20 11216913_1.mp3 Polskie Radio kolejny rok wspiera akcję BohaterON - włącz historię! (IAR)

Nagroda BohaterONy 2021 im. Powstańców Warszawskich

Oprócz wysyłania kartek częścią akcji są też Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Jest to wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r.

Laureatów w każdej z siedmiu kategorii - instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz - wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON - włącz historię!. W kapitule Nagrody BohaterON-y zasiada Prezes Zarządu Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska. 

- 25 października odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną uhonorowani laureaci III edycji Nagrody BohaterON-y im. Powstańców Warszawskich. Odbędzie się ona w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - mówił Maciej Radkiewicz, dyrektor Agencji Promocji Polskiego Radia. - To wielki zaszczyt dla Polskiego Radia, że będziemy mogli gościć uczestników gali w naszym studiu. Ważna jest też dla nas pamięć o Powstańcach, którzy byli potem pracownikami Polskiego Radia. Będziemy chcieli o ich historii też przypomnieć - zaznaczał. Maciej Radkiewicz wyraził radość, że Polskie Radio może wspierać swoim patronatem akcję BohaterON.

Posłuchaj
00:15 11216832_1.mp3 Rozpoczyna się szósta kampania BohaterON (IAR)

Kandydata do Nagrody BohaterONy może zgłosić każda pełnoletnia osoba - należy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia. Następnie, od 14 września do 14 października będzie można zagłosować na nominowanych poprzez stronę bohateron.pl. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego nominowanego w każdej z kategorii.

Posłuchaj
00:20 11216913_2.mp3 Maciej Radkiewicz o uroczystej gali (IAR)

W promocję kampanii BohaterON - włącz historię! włączyli się znani polscy aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Małgorzata Kożuchowska oraz Michał Czernecki. Wszyscy wystąpili w spocie promującym akcję. Towarzyszył im Powstaniec Warszawski, Pan Janusz Gołuchowski ps. Orwicz.

Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera mówił podczas konferencji prasowej, że idea akcji jest bardzo ważna. Zaznaczył, że jest to kampania realizowana przez organizację pozarządową. Wyraził radość, że wiele instytucji publicznych wspiera kampanię BohaterON.

Jak informują organizatorzy, do tej pory do Powstańców w ramach akcji wysłano ponad milion kartek, 1,2 miliona złotych przeznaczono na pomoc bezpośrednią. Nagrodą BohaterONy im. Powstańców Warszawskich dotychczas wyróżniono łącznie 47 osób, firm i instytucji.

Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie: www.BohaterON.pl

dz

Czytaj także

Cyniczna gra Stalina. Moskwa wobec Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 05:45
29 lipca 1944 roku Związek Patriotów Polskich poprzez propagandowe sowieckie Radio Moskwa wezwał mieszkańców Warszawy do rozpoczęcia powstania przeciwko Niemcom. Był to element cynicznej gry Stalina, która miała ułatwić komunizację Polski.
rozwiń zwiń