Polskie Radio

Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Juliusza Kuleszy ps. "Julek"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:05
Juliusz Kulesza ps. "Julek" przez całe życie jest związany Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Tam pracowali jego rodzice, tam po wybuchu wojny odbywał praktyki jako grafik. W początkach sierpnia 1944 roku, wraz z towarzyszami broni, podjął się obrony PWPW przed atakami oddziałów niemieckich. - Krwawe walki trwały 27 dni - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Powstaniec Warszawski.
Juliusz Kulesza ps. Julek
Juliusz Kulesza ps. "Julek"Foto: PR/Paweł Kurek

Powstanie Warszawskie-BohaterON-Facebook-1200.jpg
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

- My się tak bardzo nie różnimy od młodych ludzi, bo gdybyśmy się różnili, to z pokolenia na pokolenie bylibyśmy jakimiś cyklopami z okiem po środku. Przekrój społeczny jest mniej więcej podobny. W każdym pokoleniu jest tak - patrząc na dzisiejszych 18-latków i 20-latków - że jedni by poszli do piwnicy (by się schronić w czasie wojny - red.), a inni, gdyby był odpowiedni impuls, to by jak my w Powstaniu chwycili za broń - mówi w rozmowie z dziennikarzem Portalu PolskiegoRadia24.pl Juliusz Kulesza ps. "Julek", Powstaniec Warszawski.

Zobacz wywiad z Juliuszem Kuleszą ps. "Julek":

Pan Juliusz opowiada nam, dlaczego, pomimo obaw i próśb rodziców, włączył się do walk o PWPW. Wspomina brawurową akcję konspiracji - swoistego "konia trojańskiego" - dzięki któremu udało się odbić z rąk Niemców teren instytucji. A także przytacza rozmowę swojego kolegi, który przerzucał się inwektywami, z wrogami, kiedy nie pozostały już inne metody, by wykurzyć ich z piwnic PWPW. 

Mówi też, jak dziś ocenia Powstanie Warszawskie i co myśli o młodym pokoleniu Polaków.

Zapraszamy do wysłuchania całej opowieści Juliusza Kuleszy ps. "Julek".

Rozmawiał Paweł Kurek


***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę


Czytaj także

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent Andrzej Duda spotka się z powstańcami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 06:58
W piątek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się tradycyjne spotkanie powstańców warszawskich. Podczas uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy zostaną przez głowę państwa nadane odznaczenia państwowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:05
- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń