Polskie Radio

Polskie Radio włączyło się w Narodowe Czytanie 2021 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 14:39
Dziś odbyło się X Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W jubileuszowym Narodowym Czytaniu w warszawskim Ogrodzie Saskim uczestniczyła Para Prezydencka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Polskie Radio zaprosiło na audycje specjalne, relacje i transmisje z wydarzenia. Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania 2021.

Akcja promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór napisany jesienią 1906 roku bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie wzięło udział kilkudziesięciu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcielą się: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska.

Idea akcji wpisuje się w edukacyjną misję Polskiego Radia - największego publicznego nadawcy.

Program 1 Polskiego Radia przygotował swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych pod czujnym okiem dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły.

Materiału z nagrań "Moralności pani Dulskiej" przez dziennikarzy Programu 1 Polskiego Radia można było posłuchać we czwartek w "Ekspresie Jedynki", wieczorem natomiast w audycji "Magazyn bardzo filmowy" rozmawialiśmy o "Moralności pani Dulskiej" na ekranie.

W sobotę 4 września na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wyemitowane zostaną wybrane fragmenty adaptacji "Moralności Pani Dulskiej" zagrane przez dziennikarzy Jedynki (godz. 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Z okazji Narodowego Czytania 4 września "Jedyne takie miejsce" prosto z Ogrodu Saskiego. Od godz. 12.00 transmisja na antenie Programu Pierwszego z Ogrodu Saskiego aktu I "Moralności pani Dulskiej", a od 14.00 rozmowy z aktorami i widzami uczestniczącymi w wydarzeniu.

NARODOWE CZYTANIE serwis specjalny >>>>

Program 2 Polskiego Radia do piątku 3 września o godz. 12.10 w paśmie "Podróżnik muzyczny" prezentował polskich aktorów występujących w krótkich scenkach z "Moralności pani Dulskiej", nagranych specjalnie dla radiowej Dwójki. Występują m.in. Marzena Trybała i Przemysław Stippa - emisja na antenie Dwójki, wideo w mediach społecznościowych anteny.

1200x660 narodowe czytanie (1).jpg
Narodowe Czytanie 2021

3 września o godz. 17.30 w audycji "O wszystkim z kulturą" na antenie Dwójki Grażyna Barszczewska - aktorka obchodząca jubileusz 75-lecia urodzin, opowiadała o swej pracy nad rolą tytułowej Dulskiej w organizowanym przez Kancelarię Prezydenta Narodowym Czytaniu "Moralności pani Dulskiej". Transmisja aktu II "Moralności pani Dulskiej" z Ogrodu Saskiego na antenie Dwójki 4 września po godz. 13.00. W Programie 3 Polskiego Radia od godz. 12.00 w audycji "3 gramy Redbada" rozmowy z aktorami czytającymi dramat Gabrieli Zapolskiej. Poza tym wejścia na żywo redaktor Katarzyny Cygler z Ogrodu Saskiego.

Transmisja aktu III "Moralności pani Dulskiej" z Ogrodu Saskiego na antenie Programu 3 odbędzie się 4 września o godz. 13.35.

Do 3 września o akcji można było usłyszeć na antenie Czwórki w audycjach: "Stacja Kultura", "Artystyczny wybieg", "W to mi graj" oraz w serwisach kulturalnych. 2 września w Czwórce w audycji "Stacja Kultura" o aktorkach, które wcielały się w postać Dulskiej w teatrze, kinie i spektaklach radiowych w Teatrze PR - przedstawienie wybranych sylwetek. Z okazji Narodowego Czytania 4 września od godz. 9.00 na antenie Czwórki relacje z wydarzenia, rozmowy z aktorami biorącymi udział w Narodowym Czytaniu (relacje w serwisach informacyjnych oraz o godz. 12.00 w programie "W to mi graj").

jedynka dulska.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 PR czytają "Moralność pani Dulskiej"

Polskie Radio Chopin 4 września o godz. 21.00 przygotowało specjalne wydanie audycji "Kino Polonia. Chopin", której autor, Mariusz Gradowski, zaprezentuje m.in. muzykę Stanisława Radwana z 7. odcinka Kraków 1907, pochodzącego z serialu Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego "Z biegiem lat, ​z biegiem dni". Odcinek ten stanowi adaptację filmową "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej (Dulska, odtwarzana przez Annę Polony, jest zresztą jedną z głównych postaci całego serialu).

Na antenie Polskiego Radia 24 w dniu Narodowego Czytania 4 września transmisja Pary Prezydenckiej, a także liczne wejścia reporterskie i informacje w serwisach. Informacje o Narodowym Czytaniu i relacje z jego przebiegu będą obecne w serwisach informacyjnych i magazynach na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy.

Portal polskieradio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl. Zawiera on tajemnice biografii Gabrieli Zapolskiej, historie o czasach, w których żyła Dulska, publikacje "przewodnika po moralności" bohaterki czytanego w tym roku dramatu. Dostępne są w nim też audycje nadawane na wszystkich antenach Polskiego Radia poświęcone Zapolskiej i jej utworowi.

4 września, w finałowym dniu akcji, całodniowa transmisja czytania "Moralności pani Dulskiej" z udziałem Pary Prezydenckiej oraz zaproszonych gości na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

paw/

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Prezydent zachęca do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:39
Napisana przez Gabrielę Zapolską "Moralność pani Dulskiej" będzie lekturą dziesiątego Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji zachęcił wszystkich do wspólnego czytania.
rozwiń zwiń