Polskie Radio

"Twarda postawa rodzi bardzo solidne koszty". Tomasz Żółciak o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:04
- Politycy opozycji twierdzą, że są już jakieś pierwsze sygnały o pogranicznikach, którzy ciężko psychicznie znoszą tę sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gościem audycji był także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/Straz_Graniczna
Marcin Porzucek 1200_.jpg
Marcin Porzucek: nie chcemy, aby do Polski trafiały tysiące nielegalnych imigrantów

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią. Sytuację na wschodniej granicy w Polskim Radiu 24 skomentowali Andrzej Rafał Potocki i Tomasz Żółciak.

Oceniając działania rządu względem migrantów, Tomasz Żółciak stwierdził, że "taka twarda postawa rodzi naprawdę bardzo solidne koszty czy obciążenia natury moralnej, czy psychicznej".

Posłuchaj
45:39 PR24_mp3 2021_10_04-18-05-54.mp3 Tomasz Żółciak: nowelizacja ustawy o cudzoziemcach może wzmocnić tendencje do odsyłania migrantów (Polskie Radio 24)

Jak dodał, chodzi o pograniczników, na których spoczywa odesłanie osób próbujących przekroczyć granicę. - Politycy opozycji twierdzą, że są już jakieś pierwsze sygnały o pogranicznikach, którzy ciężko psychicznie znoszą tę sytuację, ponieważ to nie są proste rzeczy, aby zawrócić kogoś - wskazał.

- W Senacie jest teraz nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, którą uchwalił wcześniej Sejm i ona jeszcze może wzmocnić te tendencje do odsyłania tych ludzi, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę - zaznaczył. Jak dodał, może się do odbywać "nawet bez rozpatrzenia ich wniosków".

Andrzej Rafał Potocki podkreślił z kolei, że "polscy strażnicy graniczni i polskie służby wykorzystują standardowe procedury do tego, aby sobie z tym kryzysem radzić".

Jak dodał, "granicę z Białorusią odwiedził Rzecznik Praw Dziecka, który przyjrzał się sytuacji dzieci w Michałowie i ocenił działania pozytywnie". - Nie bardzo widzę więc potrzebę, aby organizacje pozarządowe nagle zaczęły wspierać polskie służby, które sobie doskonale dają radę z tematem - zaznaczył.

Jak wskazał, "imigranci nie są głodzeni, nie są bici, są po prostu zatrzymywani". 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Goście: Andrzej Rafał Potocki (Sieci), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna)

Data emisji: 4.10.2021

Godzina: 18:08

jb

Czytaj także

Podlasie. Zatrzymano osoby przewożące nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 13:20
Policjanci z Siemiatycz zatrzymali troje mieszkańców województwa śląskiego za m.in. niezatrzymanie się do kontroli. Okazało się, że dwoje z nich przewoziło osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski. W sumie policjanci przekazali Straży Granicznej 12 Irakijczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrapa bomby w pobliżu granicy. SG oskarża Białoruś o prowokację

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 15:47
W poniedziałek rano na granicy z Białorusią znaleziono atrapę bomby - poinformowała Straż Graniczna. Na to, że jest to ładunek wybuchowy, wskazywać miały wystające kable i zegarek z powtarzającym się alarmem dźwiękowym - podkreśliła SG, udostępniając zdjęcie przedmiotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Frontexu z wizytą na granicy polsko-białoruskiej. "Zapoznał się z działaniami SG, był pod wrażeniem"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:43
Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki wizytowali w poniedziałek granicę polsko-białoruską. Celem było przedstawienie trudnej sytuacji wynikającej z działań hybrydowych białoruskiego reżimu - podało MSWiA.
rozwiń zwiń