Polskie Radio

W RPA wykryto nowy, agresywny wariant koronawirusa. Pierwsze kraje zawieszają loty z Afryki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 00:35
Naukowcy z Republiki Południowej Afryki poinformowali, że odkryli nowy wariant koronawirusa. Jest niezwykle agresywny, silnie mutuje i może atakować osoby, które wcześniej przechorowały COVID-19.
Nowy wariant koronawirusa jest agresywny i atakuje też ozdrowieńców
Nowy wariant koronawirusa jest agresywny i atakuje też ozdrowieńcówFoto: Shuttrstock/DisobeyArt

Naukowcy poinformowali, że wykryli nowy wariant - na razie w niewielkich ilościach - a dokładne konsekwencje tego odkrycia nie są jeszcze jasne. Wiadomo, że patogen może mieć znacznie więcej mutacji niż poprzednicy i może atakować ozdrowieńców. Władze RPA nie wykluczają, że to właśnie nowa odmiana może być odpowiedzialna za znaczny wzrost liczby zachorowań w kraju.

W RPA wykryto dotąd co najmniej 77 przypadków, ale mutacja trafiła także do Botswany i do Hongkongu. Naukowcy nadali nowemu wariantowi jedynie specjalistyczną nazwę (B.1.1.529), ale wkrótce oficjalną nazwę ma ogłosić WHO.

Wielka Brytania i Izrael zamykają granice

Informacja o nowym wariancie sprawiła, że część krajów zamknęła granice dla podróżnych z RPA. Taką decyzję podjęła m.in. Wielka Brytania. Brytyjczycy zawiesili loty z sześciu krajów Afryki: RPA, Namibii, Lesotho, Botswany, Eswatini (dawniej: Suazi) i Zimbabwe. Ci, którzy przybędą na Wyspy promem, muszą przejść obowiązkową, dziesięciodniową kwarantanną w hotelu, nawet jeśli się zaszczepili.

 - Wczesne sygnały sugerują, że nowy wariant może przenosić się łatwiej niż Delta, a nasze obecne szczepionki mogą być mniej skuteczne - powiedział brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Izrael nie tylko nie wpuszcza mieszkańców RPA, lecz także zabronił swoim obywatelom wyjazdów do tego kraju.

Eksperci obawiają się, że mutant może zagrozić mozolnemu wychodzeniu z pandemii. Podkreślają jednak, że nie znamy jeszcze odpowiedzi na kluczowe pytania, na przykład o to, czy wariant rzeczywiście jest w stanie zdominować Deltę i rozprzestrzenić się na masową skalę.

Posłuchaj
00:47 11420373_1.mp3 W RPA wykryto nowy wariant koronawirusa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Posłuchaj
00:50 11420400_1.mp3 Brytyjczycy zawieszają loty z sześciu krajów Afryki. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

kp

Czytaj także

Pierwsza transza szczepionek Johnson&Johnson, przekazanych przez UE, dotarła do Afryki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:34
Pierwsza transza dawek szczepionki przeciw COVID-19 Johnson&Johnson przekazanych przez Unię Europejską trafiła do krajów afrykańskich - poinformował Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień. Do końca roku na ten kontynent ma zostać przekazane 100 milionów dawek preparatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykryto nowy wariant koronawirusa. Wywoła kolejną falę pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:05
Nowy wariant koronawirusa zidentyfikowano w Botswanie. Wirus zdołał się już przedostać do RPA i Hongkongu. "Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London" - informuje australijski portal news.com.au.
rozwiń zwiń