Polskie Radio

Gigant muzyki filmowej John Williams kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 11:44
Jego muzyka rozbrzmiewa w "Gwiezdnych wojnach", "Szczękach", "Parku Jurajskim" i ponad stu innych filmach. John Williams – jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii kina – kończy dziś 90 lat.
John Williams kończy 90 lat
John Williams kończy 90 latFoto: PBS/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

Niewielu muzyków odcisnęło tak wielkie piętno na popkulturze XX wieku, jak urodzony 8 lutego 1932 roku w Nowym Jorku John Williams. Choć od dawna jest już legendą, a w swej kolekcji ma 25 statuetek Grammy i 5 Oscarów, wcale nie zamierza przechodzić na emeryturę – właśnie pracuje nad ścieżką dźwiękową do nowego filmu swojego przyjaciela Stevena Spielberga. "Muzyka to mój tlen" – zwykł mawiać.

Twórca muzycznych wizytówek kina

Wspomnianego Spielberga Williams poznał w 1972 roku. Od tamtego czasu oprawiał swoją muzyką niemal wszystkie filmy sławnego reżysera, na czele z takimi klasycznymi obrazami, jak "Szczęki", "Park Jurajski" czy seria o przygodach Indiany Jonesa. Podobno szczególnym wyzwaniem było dla niego skomponowanie ścieżki dźwiękowej do "Listy Schindlera". Miał wtedy powiedzieć Spielbergowi, że powinien znaleźć lepszego kompozytora do tego zadania, na co ten odpowiedział: "Wiem, ale oni wszyscy już nie żyją".  

Jednym ze sztandarowych utworów Williamsa jest temat przewodni do "Gwiezdnych wojen". To kompozycja tak znana, że można ją stawiać w jednym rzędzie z przebojami muzyki pop. Kompozytor stworzył muzykę do wszystkich dziewięciu części słynnej serii, choć  jak sam przyznawał  nigdy nie był wielkim miłośnikiem przygód Dartha Vadera, Luke'a Skywalkera i reszty. Williams jest także autorem ścieżek dźwiękowych do pierwszych trzech filmów o Harrym Potterze.

Geniusz z ośmiogodzinnym dniem pracy

Choć muzyka filmowa jest jego największą pasją i to właśnie ona przyniosła mu największy splendor, ważną rolę w artystycznej biografii Johna Williamsa odgrywają skomponowane przez niego koncerty symfoniczne i wiele mniejszych form muzycznych kojarzących się z filharmonią. W styczniu 2020 roku dostąpił zaszczytu dyrygowania Orkiestrą Filharmoników Wiedeńskich, a płyta z nagraniami z koncertu stała się bestsellerem w Europie.  

źródło: YouTube / Deutsche Grammophon

Williams był aż 52 razy nominowany do Oscarów – w tej kategorii lepszy był jedynie legendarny Walt Disney, który zgromadził 59 nominacji. Niewykluczone, że dzisiejszy jubilat obejmie prowadzenie w tej klasyfikacji, ponieważ mimo skończonych 90 lat wcale nie ma zamiaru odpuszczać. W listopadzie trafi do kin nowy film z jego muzyką, wyreżyserowany przez Spielberga – "The Fabelmans".

Nie zanosi się natomiast na to, aby Williams stał się orędownikiem wykorzystywania nowoczesnej technologii w procesie twórczym. Wciąż używa do tego jedynie fortepianu, ołówka i kartki papieru. Choć wielu uważa go za geniusza, on podchodzi z pokorą do własnego rzemiosła. – Każdy kompozytor, malarz czy rzeźbiarz powie ci, że inspiracja pochodzi z ośmiu godzin pracy dziennie, a nie z trafienia gromem z jasnego nieba – mówił w jednym z wywiadów. Tak właśnie przechodzi się do historii.  

kc

 

Czytaj także

Krzysztof Herdzin: moim największym bohaterem jest John Williams

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 23:40
- Mam hopla nie tylko na punkcie jego muzyki filmowej - przyznał w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" kompozytor i multiinstrumentalista Krzysztof Herdzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Williams jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 21:16
Znany głównie jako twórca muzyki filmowej John Williams pisze również utwory nie związane z obrazem, a jego styl opisuje się dziś jako eklektyczny, neoromantyczny, inspirowany takimi kompozytorami jak Ryszard Strauss, Gustaw Mahler, czy Ryszard Wagner. To jednak i tak duże uproszczenie, gdyż jest to jeden z najbardziej wszechstronnych twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Zieliński o twórczości Johna Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 19:00
Gościem Adama Sztaby był Maciej Zieliński - kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i współczesnej.
rozwiń zwiń