Polskie Radio

Zgłoszenia do XXI edycji Nagrody IPN "Kustosz Pamięci Narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 11:35
Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są jeszcze do 20 marca.
Kustosz Pamięci Narodowej
"Kustosz Pamięci Narodowej"Foto: Mateusz Wlodarczyk/Agencja Forum

Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia. Ma ona charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej".

Wyróżnienie może być przyznane instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział na rzecz upamiętniania historii polskiego narodu w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne, dołączając zgodę kandydatów na zgłoszenie.

Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. 

Więcej w audycji "Przystanek historia" opowie Piotr Sieczkowski z IPN.

Poza tym w audycji:

- miejsce kaźni polskich działaczy podziemia niepodległościowego - Izba Pamięci IPN Strzelecka 8 w Warszawie (gość: dr Marta Milewska),

- książka "Nazwać zbrodnie po imieniu. Ustalenia Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w sprawie zbrodni z okresu II wojny światowej", redakcja naukowa: Sylwia Afrodyta Karowicz-Bienias, Rafał Leśkiewicz, Andrzej Pozorski (gość: dr Rafał Leśkiewicz),

- informacje o wybranych wydarzeniach i artykułach z portalu Przystanekhistoria.pl.


Czytaj także:


***

Audycja "Przystanek historia" jest realizowana przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Jest poświęcona ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w wieku XX, oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli. 

***

Na audycję "Przystanek historia" w środę (9.03) po godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

kk

Czytaj także

Sfałszowane wybory do Sejmu Ustawodawczego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 21:28
Wybory do Sejmu Ustawodawczego odbyły się za sprawą presji, jaką na polskie władze wywarli przywódcy trzech mocarstw sojuszniczych - Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Sowieckiego podczas konferencji w 1945 roku w Jałcie na Krymie. Plebiscyt przeprowadzono 19 stycznia 1947 roku i został on sfałszowany przez komunistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat temu powstała Armia Krajowa. Rozkaz podpisał gen. Władysław Sikorski

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 21:27
Z rozkazu naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, 14 lutego 1942 roku przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Armia Krajowa to nie była zwyczajna konspiracja wojskowa, tylko komponent szerszego założenia, jak Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń