Polskie Radio

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Agnieszka Kamińska: audycje specjalne na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 15:51
24 lutego, w rocznicę napaści armii rosyjskiej na Ukrainę, na wszystkich antenach Polskiego Radia można usłyszeć audycje specjalne. - Oprócz propozycji muzycznych, publicystycznych, informacyjnych także relacje naszych reporterów, którzy pojechali na Ukrainę, żeby Państwu relacjonować tę rocznicę z frontu ukraińskiego - zapowiadała prezes Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę
Polskie Radio w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Foto: Shutterstock/Tomasz Bidermann

Audycje specjalne i relacje reporterów Polskiego Radia, którzy pojechali na Ukrainę

24 lutego, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, oprócz audycji specjalnych i koncertów, premiera dwupłytowego albumu "Krajeczka", z ukraińskimi piosenkami dla dzieci, i emisja na antenach Polskiego Radia utworu "Mamy siebie".

- Na wszystkich antenach Polskiego Radia przez cały dzień można usłyszeć audycje specjalne związane z rocznicą agresji Rosji na Ukrainę - zapowiadała prezes Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
00:25 Prezes Agnieszka Kamińska o rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę w Polskim Radiu1.mp3 Prezes Agnieszka Kamińska o audycjach specjalnych w Polskim Radiu w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

Transmisje koncertów specjalnych z Teatru Wielkiego i Narodowego Forum Muzyki 

W Programie 2 Polskiego Radia transmisje dwóch specjalnych koncertów w hołdzie Ukraińcom i z podziękowaniem dla wszystkich, którzy od roku każdego dnia niosą pomoc Ukrainie.

Pierwszy z nich, "Solidarni z Ukrainą", odbył się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Na największej polskiej scenie operowej wystąpił chór i orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją muzyczną Michała Klauzy oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka (MASO) z Charkowa "Słobożański" pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie koncertu znalazł się m.in. utwór Walentyna Sylwestrowa "Modlitwa za Ukrainę".

W piątek o godz. 19.00 - transmisja koncertu z Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Prezes Polskiego Radia zachęca do połączenia się za pośrednictwem fal radiowych z muzykami i muzyką ukraińską. 

Posłuchaj
00:31 Prezes Agnieszka Kamińska o transmisjach koncertów w Polskim Radiu 12217084_4.mp3 Prezes Agnieszka Kamińska o transmisjach koncertów w Polskim Radiu w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

 

Premiera płyty "Krajeczka" Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Agencja Muzyczna Polskiego Radia na 24 lutego, rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, zaplanowała premierę dwupłytowego albumu "Krajeczka", na którym znalazły się ukraińskie piosenki - mówi prezes Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
00:31 Prezes Agnieszka Kamińska o premierze płyty "Krajka/Krajeczka"12217084_1.mp3 Prezes Agnieszka Kamińska o premierze płyty "Krajka/Krajeczka"

 

Nagrania powstały w Studiu S4 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, a w rejestracji wzięły udział trzy zespoły: Krajeczka, złożona z dzieci w wieku 6-13 lat, Krajka oraz kapela wirtuoza skrzypiec i rekonstruktora folkloru z Kijowa - Serhija Ohrimczuka.

Wydawnictwo powstało z udziałem Fundacji Dom Ukraiński w Przemyślu oraz przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. 

Piosenka symbol. "Mamy siebie" Adama Sztaby

24 lutego o godz. 8.45 w programach Polskiego Radia wyemitowany też został utwór "Mamy siebie", skomponowany przez Adama Sztabę, a nagrany w studiu Polskiego Radia przez Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie i Chór Polskiego Radia. W projekcie wzięło udział wielu artystów, m.in. Kayah, Anna Maria Jopek, Kasia Moś, Igor Herbut, Kuba Badach, Piotr Cugowski i Mietek Szcześniak. - Ta piosenka jest wyjątkowym symbolem. Nie zapominajmy, że odtwarzanie tej piosenki to także wsparcie dla Ukrainy - powiedziała Agnieszka Kamińska

Posłuchaj
00:30 Prezes Agnieszka Kamińska o utworze "Mamy siebie" Adama Sztaby 12217084_2.mp3 Prezes Agnieszka Kamińska o utworze "Mamy siebie" Adama Sztaby

 

Polskie Radio angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Polskie Radio od pierwszych godzin wojny, w geście solidarności i wsparcia, przeprowadziło wiele akcji i działań, by wspomóc uchodźców dotkniętych piekłem wojny. To m.in. 24-godzinne, specjalne programy w języku ukraińskim, uruchomienie anteny w języku ukraińskim, a także transmisja w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez nadajniki cyfrowe w technologii DAB+.

W serwisie YouTube PolskieRadio24.pl przez całą dobę w streamingu audio-wideo przekazywane są najważniejsze informacje związane z wojną na Ukrainie. Dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy na bieżąco przygotowują serwisy informacyjne w języku ukraińskim.

W autorskim paśmie można posłuchać podcastów "Cześć - uczmy się polskiego razem". Publiczny nadawca włączył się także w wiele akcji charytatywnych. Były to m.in. koncerty "To, co najpiękniejsze - Dzieciom".

Źródło: YouTube Polskie Radio

Idea pamięci i pomocy Ukrainie towarzyszyła również koncertom "Matki Matkom" czy "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". W ramach działań organizowane były także licytacje, zbiórka środków na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie.


Źródło: YouTube Polskie Radio

Część środków zebranych podczas licytacji prac w ramach akcji Programu 1 "Choinki Jedynki" również trafiła do potrzebujących z Ukrainy.

IAR/id

Czytaj także

Rocznica agresji na Ukrainę w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 19:30
Rok temu 24 lutego wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Program 2 Polskiego Radia systematycznie śledzi i informuje o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, a także wspiera ludzi kultury i sztuki, którzy aktywnie walczą o wolność swojej ojczyzny także na niwie sztuki. W dniach rocznicy wybuchu wojny mamy dla Państwa liczne propozycje antenowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1. rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Specjalna ramówka Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 10:39
Minął rok, odkąd Rosja dokonała inwazji na terytorium Ukrainy. Program 1 Polskiego Radia regularnie informuje o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą. 24 lutego, w dniu rocznicy wybuchu wojny, przygotowaliśmy dla Państwa szereg propozycji antenowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Czwórka zaprasza na relacje, wywiady, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 15:42
24 lutego mija rok od napaści armii rosyjskiej na Ukrainę. W Czwórce przekazujemy ważne informacje na ten temat, zapraszamy na rozmowy z ciekawymi gośćmi, przedstawiamy opinie ekspertów. 
rozwiń zwiń