Polskie Radio

Czesław Niemen - "Nim przyjdzie wiosna" w wersji cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 13:00
Premierowo w przestrzeni cyfrowej pojawia się gratka dla fanów Czesława Niemena! To zestaw ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych Artysty, częściowo tytuły bardzo znane (nawet więcej, niż w jednej wersji), ale również piosenki, o których zapomnieliśmy, że Niemen je wykonywał.
W przestrzeni cyfrowej dostępny jest już pierwszy z  ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych Artysty - ballada Czesława Niemena Nim przyjdzie wiosna, do tekstu Jarosława Iwaszkiewicza.
W przestrzeni cyfrowej dostępny jest już pierwszy z ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych Artysty - ballada Czesława Niemena "Nim przyjdzie wiosna", do tekstu Jarosława Iwaszkiewicza. Foto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Cechą wspólną udostępnianych teraz fanom w formie streamingu utworów jest fakt, że nie są to te najbardziej popularne wykonania wielu tytułów, choć bardzo często wcale nie są gorsze od tych, które zapamiętaliśmy najlepiej, a wielokrotnie są zaskakujące.

Po raz pierwszy ten zestaw piosenek z lat 1962-1980 ukazał się w listopadzie 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia w formie tradycyjnej płyty CD, a właściwie dwupłytowego albumu. Wzbudził wówczas, z racji swojej zawartości, wielkie zainteresowanie wśród fanów Czesława Niemena i publicystów zajmujących się muzyką. Co najważniejsze, fani i zwolennicy twórczości Niemena zagłosowali przy pomocy portfeli i album "Pamiętam ten dzień" pokrył się platyną.

Nagranie pięknej ballady Czesława Niemena "Nim przyjdzie wiosna", do tekstu Jarosława Iwaszkiewicza trafia do serwisów streamingowych jako pierwsze z tego zestawu. W tej wersji niekwestionowany przebój Niemena został zarejestrowany w Sopocie, podczas koncertów III Międzynarodowego Festiwalu Interwizji (a zarazem 19 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki), w roku 1979. Tamten sopocki festiwal wzbudził wiele emocji, z racji zaskakujących artystycznych wydarzeń, ale najbardziej charakterystycznym jego elementem był pełnomorski jacht wbudowany w scenografię Opery Leśnej w Sopocie. Była to nagroda rzeczowa towarzysząca Grand Prix Festiwalu Interwizji. Wykonując piosenkę „Nim przyjdzie wiosna” z zespołem, w którym na gitarze grał Maciej Radziejewski, na basie Jerzy Dziemski i Maciej Czaj na perkusji,  Czesław Niemen wygrał konkurs, jacht i kilka innych nagród, które były do wzięcia. Jacht, co prawda nigdy nie trafił do zwycięzcy, ale i on się o niego nie upominał z racji różnych kontrowersji, jakie ta nagroda budziła w społeczeństwie, w tamtych trudnych czasach.

Na 14 kwietnia 2023 zaplanowano premierę w serwisach streamingowych wszystkich utworów z albumu "Pamiętam ten dzień". Wówczas w sprzedaży pojawi się też wznowienie wydawnictwa w formie tradycyjnej, na płytach CD. Pierwsza edycja pokryła się platyną a płyta od wielu lat praktycznie jest nie do zdobycia na rynku. 

mat. pras. / oprac. rk 

Czytaj także

Czesław Niemen: nauczyłem się w życiu niczego nie chcieć

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 05:45
16 lutego 1939 roku urodził się Czesław Niemen, właściwie Czesław Wydrzycki, jeden z najważniejszych wokalistów i muzyków polskich XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Niemen we wspomnieniach córki Natalii

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 14:00
Gościem najbliższej audycji była wokalistka Natalia Niemen, która opowie o swoim ojcu, Czesławie Niemenie, jednym z najważniejszych twórców muzyki w Polsce XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Niemen w Trójce: piękno leczy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 14:00
– Polecam słuchanie pięknej muzyki, oglądanie malarstwa, czytanie poezji oraz zanurzenie się w czynnościach, które mają działanie autoterapeutyczne. Mnie nic nie pomaga bardziej niż zanurzenie się w sztuce, czy to przez czynienie jej samej, czy przez jej oglądanie. Piękno leczy – mówiła w Trójce wokalistka i malarka Natalia Niemen. O tym, dlaczego jej pierwszy, autorski utwór "Zaplątana" powstawał dwadzieścia kilka lat, o swoim podejściu do życia i wiary, a także o tym, jak reaguje na wydarzenia na Ukrainie, opowiedziała w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Niemen w rytmie reggae, słodki eklektyzm i indie rock w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 13:02
Przebój Czesława Niemena w rytmach reggae w wykonaniu Root Rockers, słodki dźwiękowy eklektyzm od duetu Cukier oraz indierockowy Snowman – m.in. tych wykonawców można było posłuchać we wtorkowej odsłonie audycji "Nasza tonacja", którą poprowadził Radosław Okrasko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen o Warszawie" – Metallica i Coldplay w hołdzie dla polskich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 16:45
"Sen o Warszawie" rozbrzmiewa regularnie na stadionie Legii Warszawa. Ale przebój Czesława Niemena z tekstem Marka Gaszyńskiego śpiewały też tysiące gardeł na PGE Narodowym, podczas koncertów wielkich gwiazd światowej muzyki.
rozwiń zwiń