Polskie Radio

Eurowizja 2023. Polska w finale! Blanka walczy dalej! [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 21:00
Z drugiego półfinału do wielkiego finału Konkursu Piosenki Eurowizji awansowało 10 państw, a sześć zakończyło rywalizację. W sobotnim finale zobaczymy reprezentacje: Albanii, Armenii, Austrii, Australii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy, Polski i Słowenii. Odpadły Dania, Grecja, Gruzja, Islandia, Rumunia i San Marino. 
Eurowizja 2023: Blanka
Eurowizja 2023: Blanka Foto: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
  • Podczas drugiego półfinału - oprócz Polski - wystąpili kolejno reprezentanci: Danii, Armenii, Rumunii, Estonii, Belgii, Cypru, Islandii i Grecji. Po polskiej propozycji zaprezentowały się również: Słowenia, Gruzja, San Marino, Austria, Albania, Litwa i Australia. Poniżej o tym, jak oddać głos na faworyta Eurowizji, również online. 
  • Zdecydowana większość propozycji drugiego półfinału to piosenki anglojęzyczne. W narodowych językach zaprezentowali się tylko wykonawcy ze Słowenii i Albanii, a kandydaci z Rumunii i Armenii wykonali utwory w swoich narodowych językach z mieszanką angielskiego. Polska wokalistka - Blanka - zaśpiewała piosenkę "Solo", w całości w języku angielskim, jako dziewiąta w kolejności. 

W drugim półfinale (w czwartkowy wieczór, 11 maja) jako pierwsza wystąpiła Dania z młodym, 26-letnim wokalistą przedstawiającym się jako Reiley, z piosenką "Breaking My Heart". Sam występ na eurowizyjnej scenie okazał się bardziej statyczny od energii kojarzonej z teledysku. 

Druga była Ormianka Brunette z utworem "Future Lover". 22-latka z Erywania pokazała siłę śpiewu, ale równie ważne były efekty specjalne, jak choćby ruchoma scena. 

Kolejny był Theodor Andrei, piosenkarz z Rumunii, jeszcze młodszy od swoich poprzedników. 20-latek zaśpiewał piosenkę "D.G.T." / "Off and On". Zaczął statycznie, siedząc z gitarą na środku sceny. Później było mocniej, choć i tu nie było atmosfery prezentowanej wcześniej, w teledysku. Można powiedzieć, że była to akustyczna wersja przesłanej wcześniej propozycji. 

Potem przyszła kolej na wokalistkę z Estonii - Alikę z piosenką "Bridges". Tu również zdawać się mogło, że w prezentowanym wcześniej teledysku moc była nieco większa. 

Gustaph z Belgii przyspieszył z energią i już od pierwszych dźwięków spotkał się ze sporym aplauzem publiczności w Arenie Liverpool. Wysoki poziom rytmiczny i niesamowita scenografia. Gdyby mierzyć oklaski widzów po występach, to byłby jeden ze zdecydowanych faworytów. 

Szósty w kolejności Cypr i Andrew Lambrou z utworem "Break a Broken Heart". Z pewnością przypadł do gustu nie tylko Cypryjczykom, bo sam jest... australijskim piosenkarzem i tancerzem o grecko-cypryjskim pochodzeniu. Tym razem na scenie gra świateł i wizualizacje ognia i wodospadów. 

Wizualne odwołania do natury to również propozycja kolejnego państwa, Islandii, i wokalistki Dilji (Diljá Pétursdóttir) w utworze "Power". Bardzo energetyczna kompozycja i przyciągająca uwagę młoda piosenkarka. 

Kolejna - Grecja - i Victor Vernicos (w zasadzie Wiktor Wernikos Jørgensen, który ma duńskie korzenie) w utworze "What They Say?". To najmłodszy uczestnik tej Eurowizji, urodzony w 2006 roku. 

Dziewiąta - Polska - i Blanka z piosenką "Solo". Duża niespodzianka i ciągły kontakt naszej reprezentantki z główną kamerą na scenie. Najpierw widzowie zobaczyli obraz w stylizacji starej taśmy VHS, by przejść do klimatu ze znanego teledysku. Ogromne owacje w Liverpoolu. 

Słowenia i grupa Joker Out z rockowym "Carpe Diem". To jeden z nielicznych reprezentantów drugiego półfinału, który nie śpiewa po angielsku. Prezentowany utwór jest w całości po słoweńsku. 

Jedenasta na scenie - Gruzinka Iru w energetycznym utworze "Echo". Wokalistka jest zwyciężczynią dziewiątej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior (w 2011 roku) i piątej edycji programu telewizyjnego "The Voice Georgia". 

Kolejne - San Marino - i włoski zespół Piqued Jacks w kompozycji "Like An Animal". Grupa wydała cztery płyty, trzy EP-ki i aż 20 singli. Skoczny numer spotkał się z aplauzem publiczności. 

Trzynasta w kolejności - Austria i Teya & Salena z "Who the Hell Is Edgar?". Teya to Teodora Špirić - 23-letnia austriacka piosenkarka serbskiego pochodzenia, a Selina-Maria Edbauer jest 25-letnią Austriaczką. Utwór rapowany, bardzo energiczny na eurowizyjnej scenie. 

Czternasta - Albania i Albina & Familja Kelmendi w piosence "Duje". Propozycja mniej współczesna od pozostałych, chwilami jakby przeniesiona z Konkursu Eurowizji sprzed kilkunastu lat. 

Przedostatnia w kolejności uczestników drugiego półfinału - Litwinka Monika Linkytė w piosence "Stay". 

Jako ostatnia piosenka w drugim półfinale, 16. w kolejności, Australia i Voyager w utworze "Promise". Voyager to australijski zespół metalu progresywnego.  

Najlepsi w czwartkowy wieczór okazali się: 

*** 

Poza 20 najlepszymi wykonawcami półfinałów (po dziesięciu z etapu wtorkowego i czwartkowego) w sobotnim finale wystąpią też przedstawiciele krajów tzw. Wielkiej Piątki: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch oraz gospodarze Wielka Brytania i poprzedni zwycięzcy - Ukraina. Ich prezentacje były podzielone na dwa półfinały.

O ostatecznych wynikach zdecydują w sobotę jurorzy i telewidzowie ze wszystkich krajów rywalizujących w konkursie. Podczas półfinałów i finału nie można głosować poprzez system SMS na reprezentanta swojego kraju. Kolejną nowością są głosy przyznawane przez widzów z krajów, które nie biorą udziału w konkursie. Te punkty są jednak zliczane tak jak głosy z jednego państwa (zarówno w półfinałach, jak i w finale; poprzez platformę www.esc.vote). 

Czytaj także:

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson) w tym roku odbywa się w hali Liverpool Arena. W sumie wystąpi tam 37 krajów. Tym razem zabraknie reprezentantów Macedonii Północnej, Bułgarii i Czarnogóry, które zrezygnowały z tegorocznej rozgrywki. Z konkursu wykluczono też w ostatnich latach Rosję i Białoruś. 

Czytaj także: 

Eurowizję dotują kraje uczestniczące w konkursie oraz kraje transmitujące wydarzenie. W związku z tym, że największa część składek pochodzi od nadawców z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoch, reprezentanci tych krajów mają zapewnione miejsce w finale jako tzw. Wielka Piątka. Oficjalnymi językami konkursu są angielski i francuski, stąd też wyniki z poszczególnych państw podawane są w tych dwóch językach. 

Współgospodarzem Eurowizji w 2023 roku jest, obok Wielkiej Brytanii, Ukraina, której poprzedni reprezentant - zespół Kalush Orchestra - wygrał ubiegłoroczną edycję. Jednak ze względu na rosyjską inwazję Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że konkurs nie może odbyć się w tym kraju. Widowisko organizowane jest zatem w tym roku w Wielkiej Brytanii, która ostatnio zajęła drugie miejsce w konkursie. 

TRANSMISJĘ DRUGIEGO PÓŁFINAŁU ZOBACZYSZ TUTAJ: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest

Czytaj także: 

Polska bierze udział w konkursie od 1994 roku, nie miała reprezentanta w 2000, 2002, 2012 i 2013 roku oraz w 2020 roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa odwołano konkurs. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (łącznie głosów widzów i jurorów) polscy kandydaci wystąpili trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce, i Michał Szpak w 2016 roku - ósme. Ubiegłoroczny reprezentant - Krystian Ochman - zajął 12. lokatę. W tym roku nadzieją polskich widzów jest Blanka Stajkow z piosenką "Solo"

Polska transmituje konkurs od 1991 roku. W całej historii Eurowizji Polska najwięcej głosów przyznała Ukrainie (157), Szwecji (106) i Norwegii (82), a najwięcej otrzymała od Niemiec (76), Wielkiej Brytanii (58) i Austrii (52). 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2023: wszystkie polskie propozycje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 09:45
Dominik Dudek, Jan Majewski, a może Natasza Urbańska? O tym, kto będzie reprezentował Polskę w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, zdecydowali widzowie i jurorzy podczas koncertu, który odbył się w niedzielę 26 lutego w Telewizji Polskiej. Głosy widzów i jurorów polskich eliminacji zostały rozłożone po połowie. Zo bacz kto kandydował na Eurowizję 2023 i rywalizował w preselekcyjnym koncercie! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023: Blanka polską reprezentantką w konkursie [POSŁUCHAJ i ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 19:30
Blanka z tanecznym utworem "Solo" będzie reprezentowała Polskę w tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Wokalistka jest córką Polki i Bułgara, a w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę. Teraz czas, by Europa napisała dla Blanki wielki scenariusz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bilety na finał Eurowizji wyprzedane w mniej niż godzinę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 18:45
Nie obyło się bez utrudnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023. Blanka czarnym koniem wyścigu?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 08:00
Nowa choreografia, dodatkowe efekty specjalne i nieprezentowane wcześniej walory głosowe. To występ Blanki - polskiej reprezentantki na Eurowizji 2023 - podczas przedkonkursowych prób w Liverpoolu. Widzowie konkursu Eurowizji zobaczą półfinałowy występ Polski w czwartek 11 maja, podczas drugiego półfinału. Jeśli Blanka znajdzie się wśród dziesięciu najlepszych reprezentantów tego dnia, wystąpi również podczas finału, w sobotę 13 maja. 
rozwiń zwiń