Polskie Radio

Eurowizja 2023: wszystkie polskie propozycje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 09:45
Dominik Dudek, Jan Majewski, a może Natasza Urbańska? O tym, kto będzie reprezentował Polskę w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, zdecydowali widzowie i jurorzy podczas koncertu, który odbył się w niedzielę 26 lutego w Telewizji Polskiej. Głosy widzów i jurorów polskich eliminacji zostały rozłożone po połowie. Zo bacz kto kandydował na Eurowizję 2023 i rywalizował w preselekcyjnym koncercie! 
Eurowizja 2023. Jedną ze zmian w regulaminie jest mniejszy udział głosów jurorskich. Jurorzy poszczególnych państw będą oceniać występy półfinałowe. Ich głosy w wielkim finale będą się liczyć tylko w przypadku kłopotów z przekazaniem głosów widzów. Na zdjęciu Edyta Górniak, przewodnicząca składu jurorskiego Polski, od debiutu na Eurowizji w 1994 ro
Eurowizja 2023. Jedną ze zmian w regulaminie jest mniejszy udział głosów jurorskich. Jurorzy poszczególnych państw będą oceniać występy półfinałowe. Ich głosy w wielkim finale będą się liczyć tylko w przypadku kłopotów z przekazaniem głosów widzów. Na zdjęciu Edyta Górniak, przewodnicząca składu jurorskiego Polski, od debiutu na Eurowizji w 1994 roFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz
  • Listę polskich kandydatów na Eurowizję 2023 ogłoszono 15 lutego w programie TVP 2 "Pytanie na śniadanie". Artyści zmierzą się teraz w eliminacyjnym koncercie, który ostatecznie wyłoni polskiego reprezentanta.
  • Do Telewizji Polskiej - polskiego organizatora z ramienia EBU (Europejskiej Unii Nadawców) - zgłoszono blisko 300 propozycji. Muzycy na zgłoszenia mieli cztery miesiące.
  • Podobnie jak w minionym roku, krajowy superfinał rozegrał się w dogrywce najlepszej trójki wyłonionej po głównej części konkursowej. Jury i widzowie dysponowali równą pulą głosów (50/50).

Podczas koncertu każdy z wykonawców zaprezentował jedną piosenkę. W pierwszej turze jurorzy oddawali głosy w skali od 1 do 10 i te wyniki zostały przeliczone na procentowy wynik, a następnie uśrednione z procentowymi wynikami głosowania SMS. Szefową pięcioosobowego jury była Edyta Górniak.  

W programie "Pytanie na śniadanie" podano listę uczestników eliminacyjnego koncertu. Ich alfabetyczna kolejność przedstawiała się następująco: 

Alicja Szemplińska 

Dwudziestolatka z Ciechanowa zwyciężyła w trzech telewizyjnych programach typu talent-show: "Hit, Hit, Hurra!" w 2016 roku, "The Voice of Poland" w 2019 roku oraz w "Szansie na sukces. Eurowizja 2020". Miała już reprezentować Polskę w 2020 roku, ale wówczas konkurs odwołano z powodu pandemii koronawirusa. Teraz wraca do eurowizyjnej rozgrywki z piosenką "New Home". Wokalistka opublikowała piosenkę w sieci na kilka dni przed występem na koncercie eliminacyjnym w TVP: 

Źródło: serwis YouTube.com / Alicja 

Alicja wydała dotąd kilkanaście singli, z których najbardziej znane są "Empires" i "Prawie my". W eurowizyjnych preselekcjach wykona nowy utwór "New home". Piosenka nie została jeszcze opublikowana w internecie. 


Ahlena 

Ahlena to raperka z Gdańska. Jej propozycja do preselekcji to anglojęzyczna "Booty". 

Źródło: serwis YouTube.com / Ahlena – temat


Blanka

Blanka, czyli Blanka Stajkow, to pochodząca ze Szczecina 23-latka. Ma bułgarskie korzenie, a w przeszłości mieszkała także w Stanach Zjednoczonych. Poza śpiewaniem zajmowała się również modelingiem. Wydała debiutancki singiel "Better" i w minionym roku podpisała kontrakt z wytwórnią płytową. Do preselekcji zgłosiła utwór "Solo". Zamieszczony cztery miesiące temu w sieci klip ma już blisko 10 mln odtworzeń: 

Źródło: serwis YouTube.com / Warner Music Polska


Za produkcję anglojęzycznej piosenki odpowiada Mikołaj Trybulec i Maciej Puchalski. Autorami muzyki są Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec, Bartłomiej Rzeczycki, Marcin Górecki i Blanka Stajkow. Tekst napisali: Blanka Stajkow, Maria Broberg oraz Julia Sundberg. 


Dominik Dudek

Dominik wygrał ostatnią edycję telewizyjnego programu "The Voice of Poland". I już zaraz po tym sukcesie deklarował chęć udziału w preselekcjach do Eurowizji. Dominik wydał już single "Wydaje się" i "Tak mi mów". Za eurowizyjnym utworem "Be good" kryje się kompozytorski duet Hotel Torino, czyli Patryk Kumór i Dominik Buczkowski-Wojtaszek. Premierę utworu zaplanowano na 15 lutego o godz. 20.15.

Co ciekawe, Dominik, zanim odniósł sukces w muzycznym talent-show, był budowlańcem. Krakowianin pochodzi z bardzo umuzykalnionej rodziny i jest członkiem zespołu Redford. Propozycję na Eurowizję wokalista odsłonił w sieci kilka dni po ogłoszeniu polskiej, eliminacyjnej dziesiątki: 

Źródło: serwis YouTube.com / Dominik Dudek 


Felivers 

Felivers to zespół z Sochaczewa. Tworzą go: Miłosz Fergiński, Wojciech Fortuna, Piotr Zborowski, Piotr Dąbrowski i Konrad Jażdżyk. Panowie wydali już debiutancką płytę i mieli szansę zaprezentować się w wielu telewizyjnych imprezach, takich jak "Roztańczony PGE Narodowy", "You Can Dance - Nowa Generacja 2" czy "Sylwester Marzeń". Ich drugi album promowała piosenka "Niebezpiecznie". Choć zaczynali od popularnych coverów, do startu w Eurowizji zgłosili rockowy utwór "Never back down", który w sieci pojawił się na kilka dni przed eliminacyjnym koncertem: 

Źródło: serwis YouTube.com / Felivers 


YAN 

YAN, czyli Jan Majewski, dał się poznać telewidzom z udziału w "Szansie na sukces" czy dwunastej edycji "The Voice of Poland". Ma na koncie single "Niepewne" i "Twoje miejsce". Jego pierwszy album promowała piosenka "Prosto w ciszę". W eurowizyjnych preselekcjach wystąpi z piosenką "Champion". Podobnie do niektórych pozostałych artystów, teledysk miał premierę w sieci na kilka dni przed eliminacyjnym koncertem:  

Źródło: serwis YouTube.com / YAN - Jan Majewski Jann

Na stronie wytwórni, w której wydał w minionym roku debiutancką płytę "Power", 23-letni Jann jest przedstawiany jako absolwent szkoły artystycznej Flynn Performing Arts w Newry i prestiżowej londyńskiej uczelni BIMM. Jak zapisano: "mimo klasycznego wykształcenia, w swojej twórczości stawia na ambitny pop oraz muzykę alternatywną". Jego kompozycja "Gladiator" została opublikowana cztery miesięcy temu i walczy teraz w preselekcjach. W sieci utwór został obejrzany blisko 200 tys. razy: 

Źródło: serwis YouTube.com / Jann 


Maja Hyży 

Maja ma już na koncie trzy występy w polskich eliminacjach do Eurowizji. W 2018 roku zaśpiewała w konkursie piosenkę "Błysk", a później wystąpiła także w programie eliminacyjnym do konkursu "Szansa na sukces. Eurowizja 2020". Wykonała wtedy "Knowing me, knowing you" z repertuaru zespołu Abba. Piosenkarka dała się poznać publiczności w czasie udziału w trzeciej edycji telewizyjnego programu "X Factor". Wydała dziewięć singli i debiutancki album "W chmurach". Walkę o występ na Eurowizji rozpoczyna teraz utworem "Never Hide": 

Źródło: serwis YouTube.com / Maja Hyży 


Natasza Urbańska 

Natasza Urbańska jako nastolatka debiutowała na scenie warszawskiego Studio Buffo. Wydała trzy płyty i na kilku wystąpiła gościnnie. Nagrała też kilkanaście teledysków do swoich piosenek. W polskich preselekcjach do Eurowizji startowała już dwukrotnie, zajmując trzecie miejsce z "I like it loud" w 2007 roku i drugie miejsce - z "Blow over" w 2008 roku. Jej tegoroczna propozycja na Eurowizję 2023 to "Lift u up": 

Źródło: serwis YouTube.com / NataszaOfficial 


Kuba Szmajkowski 

Wokalista w ubiegłorocznych eliminacjach zajął czwarte miejsce z piosenką "Lovesick". Tym razem Kuba stawia na nieopublikowany jeszcze utwór "You do me". Szmajkowski to 20-latek; po raz pierwszy na wielkiej scenie stanął w programie "The Voice Kids", po którym był członkiem zespołu 4Dreamers. Z tym zespołem wydał dwie płyty. Szmajkowski pochodzi z Międzyborowa koło Żyrardowa. Co ciekawe, dobrze zna się z inną kandydatką do reprezentowania Polski na Eurowizji - Mają Hyży. Z tą wokalistką występował już podczas "Sylwestra marzeń" TVP w 2021 roku i 2022 roku. Tuż po ogłoszeniu tegorocznej listy uczestników opublikował w sieci piosenkę "Do the Dance", która była pierwotną propozycją do konkursu. Kilka dni przed koncertem w TVP wokalista opublikował inny utwór, który opatrzono komentarzem, że jest to właściwa propozycja do konkursu. Chodzi o piosenkę "You Do Me":

Źródło: serwis YouTube.com / Kuba Szmajkowski 

 


Faworytem internautów był Jann czyli Janek Rozmanowski. 23-letni wokalista był przedstawiany jako absolwent szkoły artystycznej Flynn Performing Arts w Newry i prestiżowej londyńskiej uczelni BIMM. Jak zapisano: "mimo klasycznego wykształcenia, w swojej twórczości stawia na ambitny pop oraz muzykę alternatywną". Jego kompozycja "Gladiator" została opublikowana cztery miesięcy temu i walczy teraz w preselekcjach. W sieci utwór został obejrzany blisko 700 tys. razy, przy czym kilkaset tysięcy odsłon klipu "Gladiator" artysta zebrał w ciągu kilku ostatnich dni. 

Ostatecznie wygrała Blanka, która z tanecznym utworem "Solo" będzie reprezentowała Polskę w tegorocznym, 67 Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Wokalistka jest córką Polki i Bułgara, a w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę. Teraz czas, by Europa napisała dla Blanki wielki scenariusz. 

*** 

Ukraiński finał w Wielkiej Brytanii 

67. finał Eurowizji odbędzie się w Liverpoolu, 340 km od Londynu. Miasto Beatlesów stanie się stolicą europejskiej piosenki 9 i 11 maja, kiedy odbędą się półfinały, oraz 13 maja, kiedy odbędzie się wielki finał. To angielskie miasto wygrało z kilkunastoma innymi, w tym ze szkockim Glasgow, które również było brane pod uwagę jako organizator muzycznego konkursu.

Organizatorami będą Europejska Unia Nadawców i brytyjski nadawca BBC - w imieniu ukraińskiego nadawcy Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny (NSTU). To dziewiąty konkurs, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Wcześniej planowano organizację Eurowizji we Lwowie, w Kijowie lub na Zakarpaciu. Ostatecznie organizatorzy z EBU uznali, że ze względów bezpieczeństwa lepsza będzie lokalizacja poza Ukrainą. Jednym z pierwszych krajów, który wyszedł z taką inicjatywą, była Wielka Brytania. Ukraina już dwukrotnie organizowała Konkurs Piosenki Eurowizji - w Kijowie w 2005 roku i 2017 roku. 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2023: kto największym rywalem Polski? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 14:00
Z 37 krajów, które biorą udział w konkursie Eurowizji, znamy już wykonawców z 23 państw. W ostatnią niedzielę lutego poznamy też polskiego reprezentanta w tej międzynarodowej, wokalnej rywalizacji. Spośród blisko trzystu zgłoszonych wykonawców Telewizja Polska zakwalifikowała dziesięciu, którzy zmierzą się w specjalnym koncercie. Podobnie swoich reprezentantów wyłaniają też inne biorące udział w programie kraje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 15:00
Dziesięciu wokalistów walczy o reprezentowanie Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Wśród nich ci, którzy już walczyli o udział w eurowizyjnych koncertach: Maja Hyży, Natasza Urbańska czy Alicja Szemplińska. W historii polskich występów w konkursie częściej nasz kraj reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (najczęściej: głosów widzów i jurorów łącznie) Polska wystąpiła trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Zobacz, kto przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 17:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. W tym roku również spośród ujawnionych dotąd ponad połowy wykonawców - spore zainteresowanie wzbudza propozycja z Chorwacji - punkrockowy utwór "Mama ŠČ!" grupy Let 3. 
rozwiń zwiń