Polskie Radio

Eurowizja 2023: Blanka polską reprezentantką w konkursie [POSŁUCHAJ i ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 19:30
Blanka z tanecznym utworem "Solo" będzie reprezentowała Polskę w tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Wokalistka jest córką Polki i Bułgara, a w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę. Teraz czas, by Europa napisała dla Blanki wielki scenariusz. 
Blanka Stajkow podczas prezentacji singla Solo podczas Warner Unboxing w styczniu 2023 roku
Blanka Stajkow podczas prezentacji singla "Solo" podczas Warner Unboxing w styczniu 2023 rokuFoto: FOTON/PAP
  • Blanka pokonała doświadczonych artystów, choćby Nataszę Urbańską, Maję Hyży czy Alicję Szemplińską. W sumie 10 wokalistów walczyło o reprezentowanie Polski w 67 Konkursie Piosenki Eurowizji. Połowa zawodników pierwsze kroki stawiała w telewizyjnych programach typu talent-show, co również dawało im sporą rozpoznawalność. Do tej grupy nie należała zwyciężczyni polskich preselekcji - Blanka. 
  • Listę polskich kandydatów na Eurowizję 2023 ogłoszono 15 lutego w programie TVP 2 "Pytanie na śniadanie". Wyłoniona z blisko 300 zgłoszeń finałowa dziesiątka zmierzyła się w eliminacyjnym koncercie (w niedzielę 26 lutego). 
  • Blanka będzie reprezentowała Polskę w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu, który odbędzie się w maju tego roku (reprezentantka Polski wystąpi w drugim półfinale 11 maja 2023 i jeśli głosami widzów będzie wśród 10 najlepszych, spośród 16 uczestników, trafi do finału 13 maja 2023 roku). 
  • W preselekcjach kandydatów oceniali zarówno jurorzy, jak i widzowie. Podobnie będzie w półfinałach. Zmianą w tegorocznym regulaminie konkursu jest ocena w finałach, która należy do widzów. Tylko w przypadku awarii technicznej, zamiast głosów widzów, w finale będą się liczyć głosy krajowych jurorów.  

Blanka, czyli Blanka Stajkow, to pochodząca ze Szczecina 23-latka. Ma bułgarskie korzenie, a w przeszłości mieszkała także w Stanach Zjednoczonych. Poza śpiewaniem zajmowała się również modelingiem. Wydała debiutancki singiel "Better" i w minionym roku podpisała kontrakt z wytwórnią płytową. Do preselekcji zgłosiła utwór "Solo". Zamieszczony cztery miesiące temu w sieci klip ma już ponad 10 mln odtworzeń: 

Źródło: serwis YouTube.com / Warner Music Polska

 

Za produkcję anglojęzycznej piosenki odpowiada Mikołaj Trybulec i Maciej Puchalski. Autorami muzyki są Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec, Bartłomiej Rzeczycki, Marcin Górecki i Blanka Stajkow. Tekst napisały: Blanka Stajkow, Maria Broberg oraz Julia Sundberg. 

Blanka w 2021 roku wydała debiutancki singiel "Better", a latem zeszłego roku podpisała kontrakt z wytwórnią płytową i wystąpiła w teledysku do utworu Smolastego "Pijemy za lepszy czas". Jesienią wydała teledysk do piosenki "Solo". To właśnie z tą piosenką Blanka zaprezentuje się na eurowizyjnej scenie. 

Wszystkie polskie propozycje, które brały udział w preselekcyjnym koncercie TVP znajdziesz TUTAJ

*** 

Ukraiński finał w Wielkiej Brytanii 

67. finał Eurowizji odbędzie się w Liverpoolu, 340 km od Londynu. Miasto Beatlesów stanie się stolicą europejskiej piosenki 9 i 11 maja, kiedy odbędą się półfinały, oraz 13 maja, kiedy odbędzie się wielki finał. To angielskie miasto wygrało z kilkunastoma innymi, w tym ze szkockim Glasgow, które również było brane pod uwagę jako organizator muzycznego konkursu.

Organizatorami będą Europejska Unia Nadawców i brytyjski nadawca BBC - w imieniu ukraińskiego nadawcy Nacionalna suspilna tełeradiokompanija Ukrajiny (NSTU). To dziewiąty konkurs, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Wcześniej planowano organizację Eurowizji we Lwowie, w Kijowie lub na Zakarpaciu. Ostatecznie organizatorzy z EBU uznali, że ze względów bezpieczeństwa lepsza będzie lokalizacja poza Ukrainą. Jednym z pierwszych krajów, który wyszedł z taką inicjatywą, była Wielka Brytania. Ukraina już dwukrotnie organizowała Konkurs Piosenki Eurowizji - w Kijowie w 2005 roku i 2017 roku. 

oprac. rk 

Czytaj także

Eurowizja 2023: kto największym rywalem Polski? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 14:00
Z 37 krajów, które biorą udział w konkursie Eurowizji, znamy już wykonawców z 23 państw. W ostatnią niedzielę lutego poznamy też polskiego reprezentanta w tej międzynarodowej, wokalnej rywalizacji. Spośród blisko trzystu zgłoszonych wykonawców Telewizja Polska zakwalifikowała dziesięciu, którzy zmierzą się w specjalnym koncercie. Podobnie swoich reprezentantów wyłaniają też inne biorące udział w programie kraje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja - polscy reprezentanci i polscy pretendenci [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 15:00
Dziesięciu wokalistów walczy o reprezentowanie Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Wśród nich ci, którzy już walczyli o udział w eurowizyjnych koncertach: Maja Hyży, Natasza Urbańska czy Alicja Szemplińska. W historii polskich występów w konkursie częściej nasz kraj reprezentowały wokalistki lub zespoły. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (najczęściej: głosów widzów i jurorów łącznie) Polska wystąpiła trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme miejsce i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Zobacz, kto przecierał eurowizyjne szlaki i kogo zachęcano do reprezentowania Polski w konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja: największe manifesty w historii konkursu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 17:00
Od protest-songów w imię pokoju - przez polityczne symbole na scenie lub podczas głosowania - po problemy z frywolnymi tekstami. Konkurs Piosenki Eurowizja jest bogaty w różnego rodzaju manifesty. W tym roku również spośród ujawnionych dotąd ponad połowy wykonawców - spore zainteresowanie wzbudza propozycja z Chorwacji - punkrockowy utwór "Mama ŠČ!" grupy Let 3. 
rozwiń zwiń