Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Nominowani w kategorii: Obraz, Słowo, Idea, Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 10:45
Poznaliśmy kapituły i nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych. Jest to idea prowadzona przez Telewizję Polską we współpracy m.in. z Polskim Radiem i Polską Agencją Prasową. Celem jest promowanie myśli budującej polską świadomość, w każdej możliwej formie. Podczas gali, która odbędzie się 12 listopada, zostaną docenione osoby, które w sposób szczególny przysłużyły się polskiej kulturze. 
Gala Nagród Medów Publicznych
Gala Nagród Medów Publicznych Foto: PAP/Tomasz Gzell
 • Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea.
 • Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka
 • Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w czterech kategoriach: muzyka, słowo, idea i obraz. Poznaliśmy wszystkich nominowanych do nagród. 

NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA OBRAZ

KAPITUŁA

Anna Popek - Przewodnicząca Kapituły, Przemysław Babiarz, Jerzy Kopański, Paweł Rzewuski, Aneta Woźniak.

NOMINOWANI

Michał Kwieciński - jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych producentów i reżyserów w Polsce. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel domu produkcyjnego Akson Studio. Producent seriali i filmów, m.in. nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy "Katyń", głośnego "Miasta 44" oraz docenionego przez krytykę i publiczność "Filipa". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Marek Bukowski - reżyser, scenarzysta, producent, aktor. Zagrał kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, za które otrzymał między innymi nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz dwie Telekamery. Współautor powieści "Najdłuższa noc", na podstawie której powstał serial "Belle epoque". Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane filmy i teatry telewizji: "blok.pl", "Sukces", "Krawiec", a ostatnio  obrazy: "Konopacka. Walka o złoto""W szachu. Ostatnia rozgrywka". Laureat nagrody "Złoty BohaterOn" 2022 w kategorii "osoba publiczna"

Filip Zylber - reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, dramaturg, okazjonalnie aktor. Doceniony za film „Pożegnanie z Marią” będący adaptacją opowiadania Tadeusza Borowskiego pod tym samym tytułem. Zrealizował szereg spektakli Teatru TV, m.in. "Disneyland" według Stanisława Dygata (1998), "Pani Hapgood" Toma Stopparda.

Piotr Śliskowski – operator, reżyser. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, od roku 2019 jego przewodniczący. Autor zdjęć do seriali, filmów i spektakli. Laureat licznych nagród: za zdjęcia do filmu "Mistrz" na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage", na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" czy na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

Filip Zylber i Piotr Śliskowski stworzyli superprodukcję TVP "Dewajtis" wg prozy Marii Rodziewiczówny. 

Czytaj także: Nagrody Mediów Publicznych 2022. Leszek Długosz: warto być Polakiem

NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA SŁOWO

KAPITUŁA

Radosław Gil – Przewodniczący Kapituły, Joanna Siedlecka, Andrzej Mastalerz, Wojciech Tomczyk.

NOMINOWANI

Ernest Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Potwierdza tezę, że poeta im starszy, tym lepszy. Zawsze pisał prosto, bez patosu za to spod serca – o relacjach z ludźmi, rodzimym, kartoflanym Mazowszu, naszej tradycji, przeszłości, duchach naszych przodków - po prostu o Polsce i Polakach. Z powodzeniem tworzy również teksty piosenek, a wiele z nich m.in. Psalm Stojących w Kolejce czy Peggy Brown, stało się wielkimi przebojami.

Krzysztof Masłoń - jeden z najważniejszych krytyków literackich. Autorytet i instytucja - pisze o literatach, literaturze w prasie, w książkach, mówi też w radiu. Zasiada w kapitułach literackich nagród m.in. Nagrody Mediów Publicznych, z niektórych z nich bywa przepędzany za polityczną niepoprawność, nieoszczędzanie  mainstreamowych  pupilów i noblistów. Prezentowane przezeń  sylwetki pisarzy nigdy nie są "oficjalne", podręcznikowe, przeciwnie –  zanurzone w historii, zmuszane do moralnych wyborów,  które przynosiły im sławę lub infamię, jak głosi  tytuł  jednej z jego książek.

Antoni Libera - pisarz, tłumacz, reżyser teatralny. Przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów, wierszy. Fascynację twórczością irlandzkiego autora opisał w książce "Godot i jego cień". Libera reżyseruje również sztuki Becketta - zrealizował ok. 30 spektakli Irlandczyka. Jest autorem kultowej już dziś powieści "Madame" (1998), którą  przetłumaczono na kilkanaście języków. W maju 2023 roku został kawalerem Orderu Orła Białego.

NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA IDEA

KAPITUŁA

Przewodniczący Kapituły - Maciej Mazurek - Prezes Zarządu Radia Poznań, Prezesi siedemnastu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

NOMINOWANI

Jarosław Jakubowski – poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz.

Od lat współpracuje z Polskim Radiem PiK.  Od lat związany jest również z Polskim Radiem S.A. i Teatrem Telewizji.  Umiejętnie łączy różne rodzaje literatury. W swojej twórczości podkreśla ważną rolę historii Polski. Pokazuje, jak przeszłość odbija swój ślad w teraźniejszości, pomaga z większym dystansem spojrzeć na to, co się dzieje obecnie.

Prof. Włodzimierz Bolecki – humanista o ogromnym, wszechstronnym dorobku, zasłużony w propagowaniu literatury i kultury polskiej kraju i za granicą. Przez lata związany z Instytutem Badań Literackich PAN. Był wiceprezesem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Polonista o interdyscyplinarnym przygotowaniu do głębinowego, wielopoziomowego czytania kultury. Gorący patriota. Wytrawny stylista i mistrz polszczyzny.

Stan Borys – muzyk, kompozytor, aktor i poeta. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piosenkarzy. Współtworzył grupę Blackout, Bizony, a następnie udanie kontynuował karierę solową. Występował w Teatrze Syrena. Bez wątpienia w jego muzycznej biografii ważny pozostaje rok 1973 rok, gdy szturmem podbijał estrady, konkursy i listy przebojów piosenką "Jaskółka uwięziona".  Był autorem audycji w Radiu Dla Ciebie: "Rozmowy z samym sobą".

NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2023 – KATEGORIA MUZYKA

KAPITUŁA

Piotr Kostrzewa – Przewodniczący kapituły, Marcin Pospieszalski, Halina Mlynkova, Marta Zalewska, Piotr Cugowski

NOMINOWANI

Piotr Baron – saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog. Wielokrotnie wyróżniany na festiwalach jazzowych i umieszczany na czołowych miejscach w licznych plebiscytach. Nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu m. in. Z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem. Wielokrotnie nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk. Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Marek Piekarczyk – wokalista, autor tekstów, osobowość telewizyjna. Od 1981 roku jest wokalistą legendarnej grupy TSA, pierwszego polskiego zespołu heavy metalowego, który był mocnym głosem kontrkultury lat 80-tych. Współpracował także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wcielał się w rolę Jezusa w musicalu Jesus Christ Superstar. Nagrał płytę "Źródło" składając muzyczny hołd twórcom polskiego rock and rolla.

Maria Pomianowska – profesor doktor habilitowana sztuki, instrumentalistka, wokalistka i pedagog. Kompozytorka grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka licznych zespołów muzycznych m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promuje polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami jak Yo Yo Ma czy Branford Marsalis. 

Muzyka w Polskim Radiu 

Warto podkreślić, że od początku 2016 roku do dzisiaj Polskie Radio nadało łącznie 79 912 godzin z utworami śpiewanymi po polsku z czego:

 • 12 080 godzin w Jedynce
 • 2927 godzin w Dwójce
 • 11 411 godzin w Trójce

Polskie Radio wydało w ciągu ośmiu lat 265 pozycji fonograficznych, z czego

 • 136 tytułów rozrywkowych
 • 47 tytułów jazzowych
 • 45 tytułów z muzyką poważną i filmową
 • 24 tytuły budujące wspólnotę i tradycję
 • 8 tytułów dla dzieci
 • 5 tytułów z muzyką folkową

Dodatkowo wspólnie z innymi podmiotami wydano 20 pozycji fonograficznych

Średnio co 10 dni pojawiało się nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Polskie Radio prowadzi Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie oraz współfinansuje

 • Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach
 • Chór Polskiego Radia w Krakowie
 • Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu.

Od 2016 roku Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagrała dla Polskiego Radia 276 koncertów.

Od 2016 roku do dzisiaj Agencja Muzyczna Polskiego Radia zorganizowała 2523 koncerty studyjne i plenerowe. Polskie Radio S.A. współorganizowało i patronowało najważniejszym festiwalom, konkursom i przeglądom muzycznym o międzynarodowej renomie.

Programy Polskiego Radia wyemitowały w tym czasie 7471 godzin audycji z muzyką koncertową w formie transmisji i retransmisji

Gala Nagród Mediów Publicznych 2023 odbędzie się 12 listopada. Transmisja w TVP 1 o godz. 21.10. 

pr/as

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Poznaliśmy nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 12:24
Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń