Polskie Radio

Eurowizja 2024. Drugi półfinał pełen emocji. Kolejne kraje walczą w Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 07:00
Taneczna propozycja Austrii, elektroniczne kompozycje Danii czy Hiszpanii lub ludowe dźwięki Armenii? A może rockowa propozycja z San Marino albo ballada z Francji? Kto zwycięży w drugim półfinale Eurowizji 2024? To będzie wiadomo w czwartkowy wieczór. O awans do sobotniego finału Eurowizji 2024 ubiega się szesnastu wokalistów; przejdzie tylko dziesięcioro. Uczestnicy drugiego półfinału, podobnie jak pierwszego, który odbył się we wtorek, poznają szczegółowe wyniki dopiero po finale. 
Helena Paparizou, która zwyciężyła w barwach Grecji w 2005 roku występuje w przerwie podczas pierwszej próby drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) w Malmo Arena w Szwecji.
Helena Paparizou, która zwyciężyła w barwach Grecji w 2005 roku występuje w przerwie podczas pierwszej próby drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) w Malmo Arena w Szwecji. Foto: Jessica Gow/TT/PAP/EPA
  • W drugim, czwartkowym półfinale zmierzą się wokaliści z 16 państw, kolejno: Malty, Albanii, Grecji, Szwajcarii, Czech, Austrii, Danii, Armenii, Łotwy, San Marino, Gruzji, Belgii, Estonii, Izraela, Norwegii i Holandii. Widowisko rozpocznie się w czwartek 9 maja 2024 roku o godzinie 21 w szwedzkiej Malmö Arena. Transmisja będzie dostępna na stronach Polskiego Radia. 
  • Na 16 krajów w drugim półfinale Eurowizji 2024 aż dziesięć wykonuje piosenki anglojęzyczne. 
  • Podobnie jak w pierwszym, wtorkowym półfinale, nie zabraknie gości specjalnych. Poniżej kilka zapowiedzi gwiazd z przeszłości oraz prezentacje wszystkich piosenek czwartkowego koncertu. 

W czwartkowym półfinale jest sporo utworów, które trudno zaszufladkować do jednego gatunku. Jest zatem w jednej propozycji sporo rockowych brzmień w połączeniu z elektroniką czy popowych piosenek z elementami ludowymi. Różnorodnie jest również pod względem tematycznym. 

ZOBACZ SKRÓT WSZYTSKICH PIOSENEK DRUGIEGO PÓŁFINAŁU EUROWIZJI 2024: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision.tv 

>> ZAPIS PIERWSZEGO PÓŁFINAŁU ZOBACZYSZ TUTAJ << 

Poniżej wszystkie propozycje reprezentantów w drugim półfinale Eurowizji 2024: 

MALTA otwiera stawkę drugiego półfinału Eurowizji 2024 anglojęzyczną piosenką "Loop". Wykonuje ją 26-letnia Sarah Bonnici, która wydała dotąd sześć singli. Z wykształcenia jest ekonomistką, a publiczności dała się poznać jako uczestniczka pierwszej edycji programu telewizyjnego "The X Factor Malta". O prezentowanym utworze na Eurowizji 2024 wokalistka mówi, że to "pozytywna piosenka o miłości":

Malta w Konkursie Piosenki Eurowizji jest od 1971 roku, dwukrotnie była na drugim i dwukrotnie na trzecim miejscu. Nigdy Eurowizji nie wygrała. W ostatnich dwóch latach reprezentanci Malty nie awansowali do finałowych koncertów. 

ALBANIA proponuje również anglojęzyczną piosenkę "Titan", którą wykonuje 38-letnia Besa Kokёdhima. Wokalistka ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu w stolicy Albanii - Tiranie, a następnie szkołę średnią w Wielkiej Brytanii. Tam też wystąpiła jako pianistka w konkursie "UK International Talent Contest". Z Wielkiej Brytanii powróciła do Albanii, gdzie studiowała ekonomię. Co ciekawe, w 2013 roku Besa wystąpiła jako jedna z gwiazd koncertu na Sopot Top of the Top Festival 2013, gdzie reprezentowała Albanię, rywalizując o nagrodę Bursztynowego Słowika. 

Albania występuje na Eurowizji od dwudziestu lat. Największym osiągnięciem kraju jest piąte miejsce w 2012 roku. Na 19 dotychczasowych startów ośmiokrotnie nie awansowała do finału Eurowizji. 

GRECJA w tym roku stawia z kolei na kompozycję wykonywaną po grecku. To utwór "Zari" (gr. Ζάρι; jako 'kość do gry'), piosenka o szczęściu i podejmowaniu ryzyka w życiu. Wykonuje ją Marina Satti, 38-letnia Atenka, której ojciec pochodzi z Sudanu. Jest absolwentką architektury na ateńskiej Politechnice, a ukończyła też amerykańską Berklee College of Music. Jest również aktorką telewizyjną i dubbingową. 

Grecja na Eurowizji występuje od 1974 roku i tylko raz wygrała cały konkurs. (W 2005 roku kiedy Elena Paparizou zaśpiewała "My Number One"). Kraj trzykrotnie zajmował trzecią pozycję. W ostatnich latach kraj zajął ósme (rok temu) i dziesiąte miejsce (dwa lata temu), a w pierwszych latach ostatniego dziesięciolecia zajmował okolice 20 miejsca. 

 

SZWAJCARIA stawia w tym roku na anglojęzyczny utwór "The Code". Piosenka powstała niemal rok temu na obozie dla twórców muzyki (tzw. music camp), a wśród jej producentów są Polacy, m.in. Wojciech Kostrzewa i Nikodem Milewski. Wykonuje ją Nemo czyli wokalista, raper, wiolonczelista, bębniarz i pianista Nemo Mettler, a o tym utworze mówi, że to "opowieść o podróży, którą rozpocząłem ze zrozumieniem, że nie jestem ani mężczyzną, ani kobietą. Odnalezienie siebie było dla mnie długim i często trudnym procesem. Ale nie ma nic lepszego niż wolność, którą zyskałem dzięki uświadomieniu sobie, że jestem osobą niebinarną": 

Szwajcaria w Eurowizji występuje od 1956 roku. Wygrała dwukrotnie - podczas debiutu (dzięki Lys Assi z piosenką "Refrain" oraz w 1988 roku dzięki Céline Dion z piosenką "Ne partez pas sans moi". Szwajcaria trzykrotnie była też na miejscu drugim i czterokrotnie na trzecim miejscu, w tym trzy lata temu. Cztery lata temu Szwajcaria była czwarta. Gorsze były ostatnie dwa lata, kiedy kraj zakończył rozgrywkę na dwudziestym miejscu (rok temu) i na 17 miejscu (w 2022 roku). W latach 2015-2018 Szwajcaria nie awansowała do finałów. 

CZECHY proponują anglojęzyczny utwór "Pedestal", który wykonuje wokalistka Aiko. Aiko to Alona Szirmanowa-Kostiebiełowa, która urodziła się 26 lat temu w Moskwie. Dorastała w Karlovych Warach, by później przenieść się do Pragi i Londynu, gdzie studiowała. Czeskiej (i słowackiej) publiczności dała się poznać w 2015 roku jako uczestniczka czwartej edycji telewizyjnego show "Československá Superstar". Wydała dotąd trzy płyty i kilkanaście singli. 

Czechy na Eurowizji występują od 2007 roku, z pięcioletnią przerwą w latach 2010-2014. Pierwsze trzy starty zakończyły się w półfinałach, a najlepszym wynikiem jest szóste miejsce z 2018 roku, kiedy Mikolas Josef zaśpiewał "Lie to Me". Rok temu Czechy zakończyły rozgrywkę na 10 miejscu, a dwa lata temu na 22. 

AUSTRIA stawia w tym roku na dyskotekowy utwór "We Will Rave", który wykuje Kaleen (Marie-Sophie Kreissl). W utworze wykorzystano motyw ruchu imprezowego rave, ponieważ - zdaniem wokalistki - opowiada on o miejscu, w którym "osoby z zewnątrz i zranione dusze udają się, aby uzdrowić się i rozwiązać swoje problemy poprzez muzykę". Trzydziestoletnia Austriaczka jest również tancerką i choreografką. Kaleen od kilku lat współpracuje z różnymi krajami przy Konkursie Piosenki Eurowizji oraz Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, gdzie pełniła funkcje dyrektorki kreatywnej m.in w występie Hiszpanii i Bułgarii w 2021 roku, a rok temu pomagała również Armenii, Gruzji i Niemcom przy występach podczas 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. 

Austria na Eurowizji występuje od 1957 roku, raz zajęła trzecie miejsce i dwa razy wygrała - w 1966 roku i w 2014 roku. Pierwszy raz kraj zwyciężył dzięki Udo Jürgensowi i piosence "Merci, Chérie", a później dzięki Conchitcie Wurst z "Rise Like a Phoenix". W poprzednim roku Austria zajęła 15 miejsce, a wcześniej, od 2019 roku krajowi nie udawało się dotrzeć do finałów. W tym roku to jeden z faworytów Eurowizji. 

DANIA w tym roku walczy piosenką "Sand", którą wykonuje urodzona w Etiopii Saba czyli Anna Saba Lykke Oehlenschlaeger.  W minionym roku zaczęła grać główną rolę w musicalu "Hair" w kopenhaskim Østre Gasværk Theatre, zastępując swoją siostrę bliźniaczkę Andreę, która zaszła w ciążę. 

Dania w konkursie Eurowizji uczestniczy od 1957 roku, trzykrotnie wygrywając Festiwal: w 1963 roku (Grethe i Jørgen Ingmannowie z "Dansevise"), w 2000 roku (Olsen Brothers z "Fly on the Wings of Love") oraz w 2013 roku (Emmelie de Forest z "Only Teardrops"). Podczas trzech ostatnich konkursów Dania nie zakwalifikowywała się do finałów.  

ARMENIA postawiła w tym roku na francusko-ormiański duet Ladaniva (Jaklin Baghdasarian i Louis Thomas), który wykonuje utwór "Żako". Jak przyznaje wokalistka - eurowizyjna piosenka walczy z normami narzucanymi kobietom. Duet nagrał dotąd jedną płytę i wydał osiem singli. 

Armenia na Eurowizji występuje od 2006 roku, a największym osiągnięciem kraju było dwukrotne zajęcie czwartego miejsca w finale: w 2008 roku, kiedy Sirusho wykonała ormiański utwór "Qélé, Qélé" oraz w 2014 roku, kiedy Aram Mp3 zaśpiewał piosenkę "Not Alone". 

ŁOTWA jest w tym roku prezentowana przez czterdziestoletniego Donsa (Artūrsa Šingirejsa), który wykonuje utwór "Hollow". Karierę rozpoczął osiemnaście lat temu, kiedy wydał pierwszą płytę. Od tej pory jest zdobywcą wielu nagród muzycznych m.in. otrzymał siedmiokrotnie łotewską nagrodę "Top Radio Hit" za najczęściej odtwarzaną piosenkę. 

Łotwa w Konkursie Piosenki Eurowizji występuje od 2000 roku, kiedy zespół Brainstorm z piosenką "My Star" zajął trzecią lokatę. Kraj ma też na koncie jedno zwycięstwo w finale, w 2002 roku, kiedy Marie N. wykonała piosenkę "I Wanna". Łotwie nie udawało się wejść do finału w latach 2009-2014 oraz od 2017 roku. 

SAN MARINO stawia za to na Megarę, hiszpański zespół muzyczny założony w 2015 roku i wykonujący muzykę metalową i rockową. Kwartet Megara opisuje swoją twórczość jako fucksia rock, który jest kombinacją gatunków muzyki elektronicznej i tanecznej z muzyką metalową i rockową. Piosenka "11:11" jest wykonywana po hiszpańsku, choć w San Marino jedynym językiem urzędowym jest włoski. Wcześniej zespół starał się o udział jako reprezentacja Hiszpanii w tegorocznej Eurowizji, ale piosenka nie przeszła eliminacji hiszpańskiego Benidorm Fest. 

San Marino na Eurowizji reprezentowali już muzycy z innych krajów; często byli to Włosi (np. dwukrotnie Senhit), ale także Turek (dwukrotnie Serhat) i Amerykanie. Kraj uczestniczy w konkursie od 2008 roku. Największym osiągnięciem było 19 miejsce w finale. 

GRUZJA przedstawia piosenkę "Firefighter", którą wykonuje Nuca Buzaladze. Ta 27-letnia Gruzinka dała się poznać krajowej publiczności w kilku programach telewizyjnych typu talent-show, między innymi "Got Talent", a poza ojczyzną występowała też w programie "American Idol". O reprezentowanie Gruzji na Eurowizji starała się już w 2017 roku, kiedy zajęła drugie miejsce w preselekcjach. 

Gruzja zadebiutowała na Eurowizji w 2007 roku, a najwyższą notą były dziewiąte miejsca w roku 2010 i 2011. Z kolei w 2009 roku Gruzja została zdyskwalifikowana, kiedy chciała wykonać piosenkę "We Don’t Wanna Put In". Utwór wygrał krajowe preselekcje, ale ze względu na nawiązania polityczne do wojny w Osetii Południowej i do Władimira Putina, naruszył jeden z punktów regulaminu imprezy o niezawieraniu politycznych odniesień w tekście. Gruzji od 2017 roku nie udało się też zakwalifikować do finału Eurowizji. 

BELGIA to w tym roku 34-letni Mustii (Thomas Mustin), który wykonuje anglojęzyczną balladę "Before the Party’s Over". Z wykształcenia jest aktorem i grywa w belgijskich i francuskich filmach i serialach. 

Belgia jest jednym z sześciu członków założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczy w nim od 1956 roku. Tylko raz udało się Belgom wygrać konkurs (dzięki Sandrze Kim z "J’aime la vie" w 1986 roku), a dwukrotnie zajmowali drugie miejsce (w 1978 roku i w 2003 roku). Ubiegłoroczna propozycja  Gustapha "Because of You" przyniosła Belgii siódme miejsce. 

 

ESTONIA na tegorocznej Eurowizji postawiła na zespół 5miinust (Pięć minusów) i twórcę o pseudonimie Puuluup. To połączenie, które estońscy muzycy określają jako zombie-folk. 5miinust uważają się za osoby, które wnoszą do tej współpracy siłę ognia i mnóstwo basu, a Puuluup - rzadkie melodie liry drewnianej (Talharpa), dzięki którym mógł zaoferować światu zupełnie świeży krajobraz dźwiękowy.

Estonia zadebiutowała na Eurowizji w 1993 roku. Estończykom raz udało się wygrać cały konkurs, w 2001 roku, kiedy Tanel Padar, Dave Benton i 2XL wykonali piosenkę "Everybody". Ro później zajęli trzecie miejsce. Podczas 29 występów na Eurowizji 11 razy osiągali w finałach miejsce w pierwszej dzisiątce. 

IZRAEL jeszcze przed półfinałem przyznawał, że czuje presję, aby w utworze odnieść się do obecnej sytuacji w kraju i walki z Hamasem. Tego jednak zabrania regulamin Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Pierwotnie piosenka miała nazywać sie "October rain" i opowiadać o pierwszych dniach konfliku. Ostatecznie eurowizyjna "Hurricane" przedstawia życie młodej kobiety, która wychodzi z osobistego kryzysu i straty. Piosenka została napisana w języku angielskim i hebrajskim. Wykonuje ją 21-letnia Eden Golan, która wokalną rozpoznawalność zyskała po udziale w telewizyjnym programie "The Voice Kids Russia", którego była finalistką (w 2018 roku). 

 

Izrael bierze udział w Eurowizji od 1973 roku. Kraj zwyciężał czterokrotnie: w 1978 roku (Jizhar Kohen i Alphabeta z "A-Ba-Ni-Bi"), w 1979 roku (Gali Atari i Milk and Honey z "Hallelujah"), 1988 (Dana International z piosenką "Diva") oraz w 2018 roku (Netta z utworem "Toy"). W ubiegłym roku Izrael uplasował się na trzecim miejscu. 

 

NORWEGIA w drugim półfinale Eurowizji 2024 wystąpi jako przedostatnia. Kraj reprezentuje pięcioosobowy zespół Gåte, a piosenka, którą wykonuje to "Ulveham" (pol. wilcza skóra). Tekst opiera się na średniowiecznej balladzie "Møya i ulveham" (pol. panna w wilczej skórze), odnalezionej w XIX wieku. Według muzyków przekaz utworu to: "Dokonuj własnych wyborów" i nie daj się kontrolować nikomu innemu". Średnia wieku członków zespołu to 40 lat. Grupa pochodzi z norweskiego Trøndelag i gra połączenie norweskiej muzyki ludowej z metalem i muzyką elektroniczną, czasem nazywane rockiem progresywnym. 

Norwegia uczestniczy w Eurowizji od 1960 roku i trzykrotnie wygrywała konkurs: w 1985 roku (Bobbysocks z utworem "La det swinge"), w 1995 roku (Secret Garden z "Nocturne") oraz w 2009 roku (Alexander Rybak z "Fairytale"). Sam Alexander Rybak w 2009 ustanowił trzy rekordy w historii konkursu: piosenkqa "Fairytale" zdobyła wówczas rekordową liczbę 387 punktów, a ponadto uzyskał największą przewagę między zwycięzcą i zdobywcą drugiego miejsca (Yohanna z Islandii otrzymała 169 punktów mniej) oraz zdobył wówczas rekordową liczbę 16 najwyższych not (12 punktów). W ubiegłym roku Norwegia zajęła piąte miejsce. 

NIDERLANDY zaprezentują się w drugim półfinale jako ostatnie. Holenderska propozycja to piosenka "Europapa", którą wykonuje 27-letni Joost Klein. Linia melodyczna jego utworu nawiązuje do muzyki elektronicznej z lat 90. XX wieku, a jego styl to mieszanka gabber popu, nederpopu i eurodance. Styl piosenki jest z kolei inspirowany twórczością zespołów 2 Unlimited i Vengaboys. W piosence pojawia się również sampel Tima Haarsa z jego wcielenia w rolę Gerrie van Bovena w holenderskim serialu telewizyjnym "New Kids". Piosenka trafiła już na listy w Niderlandach, Belgii i na Litwie. Twórczość muzyka znana jest również w Niemczech. 

Niderlandy są jednym z sześciu członków założycieli Konkursu Piosenki Eurowizji, uczestniczą w nim od 1956 roku. Kraj pięciokrotnie wygrywał finał konkursu: w 1957 roku (Corry Brokken z piosenką "Net als toen"), w 1959 roku (Teddy Scholten z piosenką "Een beetje"), w 1969 roku (Lenny Kuhr z utworem "De troubadour"), w 1975 roku (Teach-In z "Ding-a-dong") oraz w 2019 roku (Duncan Laurence z "Arcade"). W ubiegłym roku nie udało się Holendrom wejść do finału konkursu. 

>> WSZYSTKIE PREZENTOWANE UTWORY W PIERWSZYM PÓŁFINALE ZOBACZYSZ TUTAJ << 

oprac. rk

Czytaj także

Eurowizja 2024. Oczekiwania i kontrowersje. Co zaszokuje nas w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 13:00
Fiński wokalista w samej bieliźnie, niebinarni muzycy z Irlandii i Szwajcarii oraz antyizraelskie bojkoty po ostatnich działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. To tylko niektóre tematów protestów, jakie towarzyszą Eurowizji 2024. W szwedzkim Malmö - czyli mieście tegorocznych koncertów półfinałowych (we wtorek i czwartek) i sobotniego, finałowego wieczoru - jest mnóstwo funkcjonariuszy, którzy pilnują porządku na ulicach i w obiektach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Polska nie przeszła do finału konkursu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 13:50
Serbia, Portugalia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Finlandia, Cypr, Chorwacja, Irlandia oraz Luksemburg - te kraje zakwalifikowały się do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. (Przedstawiona kolejność jest losowa; szczegółowe wyniki poznamy po sobotnim finale). Z pierwszego półfinału nie przeszły - poza Polską - także Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Ekspert: jest tam sporo dobrej rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 14:15
Dlaczego Eurowizja co roku budzi tak skrajne emocje? - Pokazuje odcienie sztuki, a sztuka powinna wzbudzać emocje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Mościbrodzki z Uniwersytetu WSB Merito. Czy jest też tak podczas tegorocznego konkursu?
rozwiń zwiń