Polskie Radio
Section05
LGBTQ+

Miesiąc Dumy LGBTQ+. "Święto bycia sobą" i dr Maciej Socha w Czwórce

Audycją "Dumni i głośni" Czwórka inauguruje Miesiąc Dumy w Polsce. W audycji nie zabrakło inspirujących rozmów dotyczących społeczności LGBTQ+ promujących równość. Jednym z naszych gości był dr Maciej Socha, uznany ginekolog, ale także mąż i aktywny działacz na rzecz praw społeczności LGBT+. - To, że siedzimy tutaj i rozmawiamy o tym, że ja jestem gejem i że mamy Miesiąc Dumy gejowskiej, jest naprawdę ważne - podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t LGBTQ+ t Michał Piwowarek t aktywiści t Miesiąc Dumy t Prawie lato POP-UP Czwórki t

Polska na poziomie Białorusi i Rosji. Kiedy osoby i pary LGBTQ+ uzyskają pełnię praw?

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii, Transfobii i Interfobii który jest obchodzony 17 maja, w naszym kraju wciąż ma słodko-gorzki smak. Osoby LGBTQ+ nadal są pozbawione podstawowych praw, a Polska jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Z drugiej strony Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, wspiera tęczowe działania i deklaruje zmiany w prawie. Pytanie, kiedy one rzeczywiście nadejdą i w jakim kształcie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo t homoseksualizm t LGBTQ+ t małżeństwo t pary homoseksualne t Unia Europejska t równouprawnienie t Martyna Masztalerz t Piotr Łodej t Trójka t

Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Czy różni się od pomocy osobom heteronormatywnym?

Osoby LGBT+ od najmłodszych lat doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone. Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie. - Nawet jeśli pochodzicie z niewielkiej miejscowości, zawsze możecie szukać wsparcia - mówi Daniel Bąk, psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+. - Są nowoczesne media i technologie. Nie rezygnujcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t psychologia t LGBTQ+ t Jakub Jamrozek t terapia t psychoterapia t

"Ciało płynne". Filmy Barbary Hammer na MDAG

Przez dekady kino nurtu głównego gumkowało obecność osób nieheteronormatywnych. Sprzeciwiała się temu m. in. Barbara Hammer. Pionierka kina queer i kina feministycznego, ikona i aktywistka jest jedną z bohaterek tegorocznej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t KULTURA t FILM t film dokumentalny t Millennium Docs Against Gravity t Millennium Docs Against Gravity 2024 t Weronika Puszkar t feminizm t LGBTQ+ t LGBT t queer t

Eurowizja 2024. Oczekiwania i kontrowersje. Co zaszokuje nas w tym roku?

Fiński wokalista w samej bieliźnie, niebinarni muzycy z Irlandii i Szwajcarii oraz antyizraelskie bojkoty po ostatnich działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. To tylko niektóre tematów protestów, jakie towarzyszą Eurowizji 2024. W szwedzkim Malmö - czyli mieście tegorocznych koncertów półfinałowych (we wtorek i czwartek) i sobotniego, finałowego wieczoru - jest mnóstwo funkcjonariuszy, którzy pilnują porządku na ulicach i w obiektach. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU t Eurowizja t Eurowizja 2024 t Luna t MUZYKA t Szwecja t LGBT t LGBTQ+ t Izrael t EBU t

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Szkoły z mniejszych miast wchodzą do czołówki

Ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsza dziesiątka to szkoły najbardziej przyjazne, otwarte i bezpieczne dla wszystkich. Pierwsze miejsce zajęło 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy. Cieszy fakt, że w czołówce rankingu jest coraz więcej szkół z mniejszych miast. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t Jakub Jamrozek t szkoła t edukacja t bezpieczeństwo t akceptacja t tolerancja t Mateusz Trzaska t LGBT t LGBTQ+ t dyskryminacja t uczniowie t