Polskie Radio
Section05
Patryk Michalski

"Szkolna ulica" w Krakowie. Zamknięta dla aut ze względu na dzieci

Przez cały maj ulicą Urzędniczą w Krakowie, przy której znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, nie będą mogły jeździć samochody. Chodzi o czas między godz. 7.45 a 8.30. Pilotażowy program "szkolna ulica" ma sprawdzić, czy uczniowie będą bardziej skłonni wybrać inne środki transportu na lekcje niż auto, m.in. rower czy hulajnogę. Opinie rodziców są podzielone.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Patryk Michalski Kraków samochody rower szkoła

Opiekunowie polskich mogił na Kresach chcą porządkować kolejny cmentarz

Mimo wojny na Ukrainie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego pamięta o polskich cmentarzach na Kresach. Członkowie tej organizacji zbierają biało-czerwone szarfy, które za kilka tygodni chcą zawiesić na grobach znajdujących się na polskich nekropoliach za naszą wschodnią granicą. - Nie porzucamy naszej podstawowej działalności, czyli pamięci o zamordowanych Polakach na Kresach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Kazimierz Dolny Ukraina Kresy

Jak działają szpitale na Ukrainie? "W piwnicach nie obowiązują procedury"

- Część lekarzy decyduje się, żeby zostawać przy maluchach w salach, w których znajdują się inkubatory, i liczyć na to, że alarm nie będzie wiązał się z bombardowaniem i z tym, że szpital stanie się celem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie i funkcjonowaniu szpitali Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Daniel Wydrych szpital Ukraina Jedynka Ukraina

"Drewniane skarbczyki dam" - niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Różnego rodzaju skrzyneczki, kasety, szkatuły, pudełka i puzderka - to przykłady najpopularniejszych sprzętów kobiecych, używanych od antyku aż do czasów współczesnych. Przedmioty te można zobaczyć na wystawie "Drewniane skarbczyki dam. Historia kobiet w meblach zapisana" - czynnej do 14 kwietnia - w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Michał Montowski SZTUKA KULTURA Patryk Michalski

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  wystawa SZTUKA Zakopane Michał Montowski Patryk Michalski Podhale sztuka ludowa KULTURA

"Kobieta" - wystawa zainspirowana postacią malarki Anny Bilińskiej w Radomiu

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - do końca czerwca - można oglądać wystawę "Kobieta. Współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej". Inspiracją dla twórców ekspozycji była postać jednej z najwybitniejszych malarek polskich XIX wieku - Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. W dwóch salach radomskiego muzeum umieszczono 40 dzieł autorstwa 26 współczesnych twórców: obrazy, rzeźby oraz projekt modowy.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA malarstwo Radom Michał Montowski Patryk Michalski KULTURA

Widz cierpiący, widz na przeczekaniu, widz z przypadku - "Teatr w pandemii" okiem naukowców

Przez wiele miesięcy siedem interdyscyplinarnych zespołów badawczych przyglądało się zmianom zachodzącym w polskim teatrze. Dzięki temu powstała seria raportów wielostronnie analizujących skutki pandemii koronawirusa dla całego ekosystemu teatralnego: od instytucji i organizacji teatralnych, przez ich pracowników, artystów oraz publiczność.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Patryk Michalski Dorota Kołodziejczyk społeczeństwo KULTURA

"Gapiostwo i nierozglądanie się". Przyczyny wypadków na przejściach dla pieszych

Od ubiegłego roku obowiązują przepisy, które dają pieszym pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście i jednocześnie zabraniają im korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Wielu kierowców stosuje się do tych przepisów, gorzej z pieszymi. - Przed prawami ustanowionymi przez człowieka pierwszeństwo mają prawa fizyki - apeluje do pieszych Maciej Brewczuk, instruktor nauki jazdy z Lublina.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski bezpieczeństwo piesi wypadek samochody

Armia Krajowa. Generał Stefan Grot-Rowecki był jej pierwszym dowódcą

Mija dokładnie 80 lat od powstania Armii Krajowej. Jej pierwszym dowódcą był gen. Stefan Rowecki ps. Grot, którego Niemcy torturami chcieli nakłonić do tego, aby Polskie Państwo Podziemne zawiązało sojusz z III Rzeszą. - Niemcy chcieli, aby porzucił marzenia o wolnej Polsce (…). Wiedział, że odmawiając Niemcom, skazuje się na karę śmierci. I tak się stało - mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Armia Krajowa historia Polski

Złodzieje kradną katalizatory z naszych aut. "To prawdziwa plaga"

Na terenie całej Polski coraz częściej dochodzi do kradzieży katalizatorów z naszych samochodów. To już jest prawdziwa plaga. - Katalizatory najczęściej giną na terenie największych dzielnic mieszkaniowych i przede wszystkim na parkingach niestrzeżonych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Gołębiowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed złodziejami?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski kradzież samochody policja Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy motoryzacja

Plebiscyt Lokomotywa. "Mamy coraz więcej wagonów z dobrymi książkami"

W Plebiscycie Lokomotywa, który od kilku lat organizuje grupa blogerów piszących o książkach dla niedorosłych, nagradzane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Co roku blogerzy nominują 60 tytułów w kilku kategoriach, natomiast internauci wybierają najlepsze z najlepszych. Skąd wzięła się nazwa tego niezwykłego plebiscytu?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Magda Mikołajczuk książki Julian Tuwim

Szybkie testy z marketów. "Usypiają naszą czujność"

Tarczycę, menopauzę, prostatę, wrzody, a nawet inne schorzenia można zdiagnozować samodzielnie za pomocą szybkich testów, które możemy kupić w supermarketach. Często zdarza się jednak, że takie testy usypiają naszą czujność. - Zagrożeniem jest to, że będziemy później unikać rzetelnej diagnozy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mikrobiolog prof. Tomasz Dzieciątkowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Klaudia Porębska Katarzyna Gójska zdrowie choroba